Kategorie
Ekowiadomości

Ile Polacy wiedzą o GMO? Raport

66 proc. Polaków nie wie, co oznacza termin GMO. Tylko 3,3 proc. wie, że GMO to genetyczne modyfikowanie organizmów

66 proc. Polaków nie wie, co oznacza termin GMO! W styczniu przeprowadzono sondaż na grupie ponad tysiąca ankietowanych powyżej 15. roku życia. Prawie połowa badanych deklaruje, że nie zetknęli się z pojęciem organizmów modyfikowanych genetycznie. To tylko niektóre wnioski płynące z badań przeprowadzonych przez TNS Pentor na zlecenie warszawskiego Centrum Nauki Kopernik (CNK). Wyniki badania, które jest częścią prowadzonego przez CNK Projektu GENesis, poświęconego osiągnięciom biotechnologii, zaprezentowano w minioną środę w siedzibie „Kopernika”.

Zdziwiło nas, że tylko 3,3 procent badanych odpowiedziało, że GMO to genetyczne modyfikowanie organizmów. Ponad 48 proc. pytanych zadeklarowało, że nie zetknęło się z tym pojęciem. Blisko połowa ankietowanych Polaków już miała z nim do czynienia. Spośród tej grupy swój poziom wiedzy o GMO jako „duży” określiło jednak jedynie 2 proc. pytanych.

Uczestnicy badania byli też proszeni o wybór z listy organizmów, które ich zdaniem modyfikuje się genetycznie. Na liście znalazły się: soja, kukurydza, rzepak, bakterie i… krowa. Z modyfikowaniem genetycznym ankietowani najbardziej kojarzyli kukurydzę, w mniejszym stopniu soję i rzepak. Ponad 23 proc. badanych wskazało na krowę, co oczywiście jest błędem. 70 proc. ankietowanych nie wiedziało, że genetycznie modyfikuje się również bakterie (w celu produkcji insuliny).

Wśród zagrożeń wynikających ze stosowania GMO respondenci najczęściej wybierali z listy stwierdzenie, że wprowadzenie GMO do hodowli służy tylko i wyłącznie interesom firm produkujących te organizmy oraz że żywność produkowana na bazie GMO niekorzystnie wpływa na zdrowie konsumentów.

Tylko 10 procent badanych Polaków zawsze sprawdza listę składników produktów pod kątem obecności na niej składników modyfikowanych genetycznie. Natomiast ponad połowa ankietowanych, którym termin GMO nie jest obcy, nie zwraca na uwagi na etykiety.

60 proc. respondentów poprawnie wskazało, że uprawa roślin genetycznie modyfikowanych jest uzależniona od regulacji prawnych obowiązujących w danym państwie. Ponad 32 proc. ankietowanych pozwoliłaby na wprowadzenie GMO do codziennego życia, ale tylko wtedy, gdy wieloletnie badania wykażą, że takie organizmy nie maja negatywnego wpływu na ludzi, zwierzęta i środowisko.

Prof. Magdalena Fikus, biochemik biorąca udział w konferencji, uważa, że „wiedza w Polsce na temat GMO rośnie w sposób znaczący. W ciągu ostatnich 10 lat mniej więcej 20 proc. wie więcej o GMO niż 10 lat temu. Natomiast akceptacja spada”.

Pani Profesor podkreśla, że Polacy z dużą ostrożnością podchodzą do nowinek technicznych, które dotyczą bezpośrednio nowości w medycynie i w żywności. Ta nieufność może wynikać m.in. z tego, że – jak zauważyła Prof. Magdalena Fikus – „naukowcy nauczyli społeczeństwo, że raz mięso z krów jest zupełnie bezpieczne, a dwa lata później, że można się przez nie zarazić śmiertelną chorobą; raz margaryna jest lepsza – raz masło”.

Źródło: naukawpolsce.pap.com.pl

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.