Kategorie
Naturopatia Problemy zdrowotne

Przeziębienie w ciąży – domowe sposoby na katar, kaszel i ból gardła

Choć przeziębienie w ciąży nie jest groźne dla dziecka, jego objawy mogą być dla nas uciążliwe – zwłaszcza że lista leków, które możemy teraz bezpiecznie zażywać, jest bardzo krótka. Jak naturalnie leczyć infekcje wirusowe? Co robić, by ich uniknąć?

Przeziębienie to bez wątpienia najczęściej występująca choroba wirusowa. Dzieci zapadają na nią nawet kilkanaście razy w ciągu roku, dorośli – średnio 2 do 4 razy. Niestety, infekcja ta nie omija również kobiet w ciąży. Zanim jednak sięgniemy po najpopularniejsze, dostępne bez recepty preparaty na przeziębienie, skontaktujmy się z lekarzem. Nie wszystkie leki są bowiem bezpieczne dla rozwijającego się w naszym brzuchu dziecka. Z czystym sumieniem możemy za to sięgnąć po domowe sposoby, które pomogą nam uporać się z dokuczliwymi objawami. O tym, jakie naturalne leki możemy stosować w ciąży oraz co zrobić, by uniknąć zachorowania, porozmawialiśmy z dr Joanną Gzik, pediatrą.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Przeziębienie – najczęstsza infekcja górnych dróg oddechowych

Przeziębienie jest chorobą wirusową, wywoływaną najczęściej przez rynowirusy i koronawirusy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową (w czasie kontaktu z osobą chorą, która kicha lub kaszle w naszej obecności), a także poprzez kontakt z zakażonymi przedmiotami (niektóre wirusy mogą przetrwać nawet kilka godzin na przedmiotach codziennego użytku). Szczyt zachorowań przypada na sezon jesienno-zimowy. Z jednej strony dużo więcej czasu spędzamy wówczas w zamkniętych pomieszczeniach, co sprzyja transmisji wirusów. Z drugiej natomiast wahania temperatury za oknem nie wpływają korzystnie na błonę śluzową nosa, która w konsekwencji jest bardziej narażona na atak wirusów.

Objawy przeziębienia to nie tylko katar i ból gardła…

Objawy przeziębienia mogą mieć zróżnicowany charakter i różne nasilenie – wszystko zależy od tego, jaki wirus nas zaatakował. Do najczęściej występujących dolegliwości należy jednak złe samopoczucie, uczucie drapania w nosie i gardle, katar, kaszel, ból głowy, a także gorączka. Objawy występują zwykle do dwóch dni po zakażeniu, przez kolejne dwa dni osiągają największe nasilenie, po czym stopniowo ustępują. Z większością z nich pożegnamy się w ciągu tygodnia. Jednak niektóre dolegliwości – przede wszystkim katar i kaszel – mogą utrzymywać się aż dwa tygodnie.

Przeziębienie w ciąży – czy jest niebezpieczne?

Przeziębienie w ciąży nie jest niebezpieczne dla dziecka, jednak może być bardzo uciążliwe dla kobiet w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ większość specyfików, po które pewnie sięgnęłybyśmy jeszcze kilka miesięcy temu, jest teraz surowo zabroniona. Dotyczy to m.in. leków zawierających ibuprofen, dodatkowych dawek witaminy C, a nawet niektórych ziół. Choć często możemy usłyszeć, że w czasie ciąży zachodzą korzystne zmiany w naszym układzie odpornościowym, rzeczywistość zwykle weryfikuje tę teorię. Dziś stykamy się z wieloma szkodliwymi czynnikami. Oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Spożywamy przetworzoną żywność. Prowadzimy stresujący tryb życia. Wszystko to powoduje, że nasz układ immunologiczny pracuje gorzej i nie zawsze udaje mu się uchronić nas przed infekcjami wirusowymi.

Jak kobiety w ciąży mogą bezpiecznie leczyć infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych?

Przeziębienie w ciąży, choć zwykle niegroźne, zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem prowadzącym ciążę. To ważne. Może się bowiem zdarzyć, że same pomylimy pozornie błahy ból gardła, tak często przecież towarzyszący infekcjom wirusowym, z dużo groźniejszą anginą ropną. Nawet w przypadku przeziębienia lekarz może zdecydować się jednak na wdrożenie leków konwencjonalnych (zawierających m.in. bezpieczny w ciąży paracetamol, działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo). W takiej sytuacji najlepiej jest zaufać specjaliście i stosować się do wybranego przez niego sposobu leczenia, by jak najszybciej powrócić do zdrowia. Nie oznacza to, że powinnyśmy zrezygnować z naturalnych metod leczenia przeziębienia w ciąży. Wręcz przeciwnie – większość z nich stanowi doskonałe uzupełnienie leczenia konwencjonalnego. A w niektórych wypadkach (zwłaszcza na samym początku infekcji) może nawet zastąpić leki chemiczne.

Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży

Gdy tylko zaobserwujemy u siebie pierwsze objawy przeziębienia w ciąży (lekki ból gardła, ból głowy, katar lub kaszel), od razu zastosujmy poniższe rady.

  • Dużo odpoczywajmy – nie musimy przez cały dzień leżeć nieruchomo w łóżku, ale starajmy się nie przepracowywać. Jeśli możemy, połóżmy się, aby zregenerować walczący z wirusem organizm.
  • Pijmy dużo płynów – nawodniony organizm dużo lepiej radzi sobie z infekcją, a podrażniona kaszlem śluzówka gardła szybciej się regeneruje. Wybierzmy ciepłe napoje. Może być to napar z rumianku lub lipy), kompot z gruszek i migdałów (dzięki któremu dużo łatwiej odkrztusimy zalegającą wydzielinę). Pijmy też przede wszystkim duże ilości wody niegazowanej.
  • Nawilżajmy śluzówkę. Zadbajmy o optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy (zwłaszcza w nocy, gdy kaszel jest szczególnie dokuczliwy). Sięgnijmy również po płyn z solą fizjologiczną do płukania nosa.
  • Pijmy syrop z cebuli. Choć niektórzy z nas nie znoszą jego charakterystycznego smaku i zapachu, warto wiedzieć, że stanowi on jeden z najlepszych naturalnych leków na przeziębienie w ciąży (i nie tylko!). Można stosować go dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jednak – ze względu na właściwości wykrztuśne – nie sięgajmy po niego bezpośrednio przed snem.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Jak naturalnie leczyć przeziębienie w ciąży?

Przeziębienie w ciąży, podobnie jak inne choroby, można leczyć preparatami homeopatycznymi. Zastosowane na samym początku infekcji mogą uchronić nas przed jej rozwojem. Później – gdy objawy są już bardziej nasilone – wspomogą działanie leków konwencjonalnych. Wybór odpowiedniego leku homeopatycznego na przeziębienie w ciąży nie jest łatwy. Każda przyszła mama skarży się bowiem wówczas na inne objawy. Z tego powodu odpowiedni plan leczenia najlepiej opracować z lekarzem homeopatą. Jaki lek najlepiej sprawdzi się u kobiety ciężarnej?

  • Aconitum – sprawdzi się, gdy przeziębienie w ciąży rozpoczęło się gwałtownie wysoką gorączką, mamy zaczerwienioną twarz, suchą skórę i odczuwamy wzmożone pragnienie.
  • Belladonna – będzie skuteczny, jeśli chorobie towarzyszy gorączka, pocimy się, mamy zaczerwienioną twarz i suche śluzówki, odczuwamy wzmożone pragnienie, ale też obserwujemy u siebie nadwrażliwość na ostre światło i hałas.
  • Eupatorium perfoliatum – warto po niego sięgnąć, gdy dokuczają nam objawy grypopodobne, mamy wysoką gorączkę i bóle mięśniowo-stawowe.
  • Gelsemium – jest niezastąpiony, gdy obserwujemy u siebie dolegliwości charakterystyczne dla grypy, boli nas głowa i mamy dreszcze.

Przeziębienie w ciąży – czy można go uniknąć?

Niestety, nie istnieje żadna skuteczna metoda, która uchroniłaby nas przed zachorowaniem na przeziębienie w ciąży. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele sposobów, które mogą zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem. Przede wszystkim powinnyśmy unikać dużych skupisk ludzi, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jeśli nie musimy, nie wybierajmy się do dużych supermarketów czy galerii handlowych. Jeśli korzystamy z komunikacji miejskiej, po przyjściu do domu od razu umyjmy ręce. Starajmy się zdrowo odżywiać, pijmy duże ilości wody. Regularnie zażywajmy przepisane przez lekarza suplementy dla kobiet w ciąży, zadbajmy o umiarkowaną aktywność fizyczną. Należy również pamiętać o tym, że każda przyszła mama powinna trochę zwolnić i pomyśleć nie tylko o sobie, ale też o małym człowieku, który rozwija się w jej brzuchu – nieco dłużej spać, pozwolić sobie na błogie chwile relaksu. Powyższe porady, choć często przez nas zaniedbywane, stanowią naturalną (i często bardzo skuteczną) ochronę przed przeziębieniem w ciąży.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.