Kategorie
Rodzicielstwo Rodzicielstwo Bliskości

Rodzicielstwo bliskości – na czym polega?

Rodzicielstwo bliskości to filozofia, której celem jest budowanie silnej więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Relacja taka opiera się na wsłuchiwaniu się w jego potrzeby, na bezpieczeństwie, szacunku i wzajemnym zaufaniu.

Wokół rodzicielstwa bliskości narosło dziś wiele mitów. Wbrew pozorom, idea ta nie ma nic wspólnego z bezstresowym wychowaniem czy rozpieszczaniem dziecka. Nie jest też metodą wychowawczą czy zbiorem reguł, których – jako rodzice – musimy się sztywno trzymać. To filozofia, którą możemy dostosowywać do własnych potrzeb. Najważniejszym narzędziem, jakiego będziemy potrzebowali, jest nasza intuicja.

Czym jest rodzicielstwo bliskości?

Kilkanaście lat temu William i Martha Sears postanowili wydać kompendium wiedzy dla młodych rodziców, odpowiadając na wszystkie ich pytania i wątpliwości. Wspólnie utworzyli termin „rodzicielstwo bliskości”, wyjaśniając przy tym, na czym ono polega i z jakimi wyzwaniami dla rodziców się wiąże. Rodzicielstwo bliskości jest filozofią opartą na szacunku dla dziecka. Stawia na intuicję i zdrowy rozsądek – odrzuca za to wszystkie sztywne, podręcznikowe metody behawioralne. Rodzice powinni czujnie wsłuchiwać się i reagować na potrzeby dziecka, nie zapominając przy tym o swoich pragnieniach. Autorzy „Księgi rodzicielstwa bliskości” nie wprowadzają bezwzględnych żelaznych zasad. Podsuwają za to narzędzia, z których możemy swobodnie korzystać. Niektóre z nich możemy całkowicie ominąć, jeśli nie odpowiadają naszym oczekiwaniom.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Rodzicielstwo bliskości – filary idei

Zdaniem autorów, rodzicielstwo bliskości zaczyna się już w czasie ciąży. Przygotowywanie się do porodu, a w końcu czułe przywitanie noworodka na świecie zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa. Karmienie piersią – które warto rozpocząć jak najszybciej – buduje z kolei więź między matką a dzieckiem. Dziecko zaspokaja również potrzebę bliskości poprzez tulenie się do rodzica i bycie tuż obok niego – właśnie dlatego tak ogromną rolę odgrywa noszenie dziecka i wspólne spanie razem z nim. Musimy również pamiętać, że na tym etapie jedynym sposobem komunikacji dziecka jest płacz – na który zawsze powinniśmy reagować. Searsowie twierdzą też, że najlepszymi ekspertami w wychowaniu dziecka są jego rodzice. Z tego powodu powinniśmy wystrzegać się treningu samodzielnego zasypiania czy innych podobnych metod. Ostatni filar rodzicielstwa bliskości to równowaga i dystans. Gdy pojawia się nowy członek rodziny, nie możemy skupiać się wyłącznie na jego potrzebach. Znajdźmy czas dla partnera, nie bójmy się prosić o pomoc w opiece nad dzieckiem.

Rodzicielstwo bliskości – wady i zalety

Rodzicielstwo bliskości pomaga w zbudowaniu naturalnego przywiązania, wspiera rozwój dziecka, daje mu ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Może być jednak wyzwaniem dla rodziców, którzy potrzebują jasnych instrukcji i boją polegać się na własnej intuicji. Pamiętajmy jednak, że to właśnie my, rodzice, mamy w sobie pokłady największej wrażliwości. Może warto im zaufać?

Uwaga! Reklama do czytania

Seria: Niegrzeczne książeczki

Niegrzeczne dzieci? Nie ma czegoś takiego!

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.