Kategorie
Rodzicielstwo Rodzicielstwo Bliskości

Rodzicielstwo bliskości – na czym polega?

Rodzicielstwo bliskości to filozofia, której celem jest budowanie silnej więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Relacja taka opiera się na wsłuchiwaniu się w jego potrzeby, na bezpieczeństwie, szacunku i wzajemnym zaufaniu.

Wokół rodzicielstwa bliskości narosło dziś wiele mitów. Wbrew pozorom, idea ta nie ma nic wspólnego z bezstresowym wychowaniem czy rozpieszczaniem dziecka. Nie jest też metodą wychowawczą czy zbiorem reguł, których – jako rodzice – musimy się sztywno trzymać. To filozofia, którą możemy dostosowywać do własnych potrzeb. Najważniejszym narzędziem, jakiego będziemy potrzebowali, jest nasza intuicja.

Jak zrozumieć się w rodzinie
Jak zrozumieć małe dziecko
Rozwój seksualny dzieci

Czym jest rodzicielstwo bliskości?

Kilkanaście lat temu William i Martha Sears postanowili wydać kompendium wiedzy dla młodych rodziców, odpowiadając na wszystkie ich pytania i wątpliwości. Wspólnie utworzyli termin „rodzicielstwo bliskości”, wyjaśniając przy tym, na czym ono polega i z jakimi wyzwaniami dla rodziców się wiąże. Rodzicielstwo bliskości jest filozofią opartą na szacunku dla dziecka. Stawia na intuicję i zdrowy rozsądek – odrzuca za to wszystkie sztywne, podręcznikowe metody behawioralne. Rodzice powinni czujnie wsłuchiwać się i reagować na potrzeby dziecka, nie zapominając przy tym o swoich pragnieniach. Autorzy „Księgi rodzicielstwa bliskości” nie wprowadzają bezwzględnych żelaznych zasad. Podsuwają za to narzędzia, z których możemy swobodnie korzystać. Niektóre z nich możemy całkowicie ominąć, jeśli nie odpowiadają naszym oczekiwaniom.

Rodzicielstwo bliskości – filary idei

Zdaniem autorów, rodzicielstwo bliskości zaczyna się już w czasie ciąży. Przygotowywanie się do porodu, a w końcu czułe przywitanie noworodka na świecie zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa. Karmienie piersią – które warto rozpocząć jak najszybciej – buduje z kolei więź między matką a dzieckiem. Dziecko zaspokaja również potrzebę bliskości poprzez tulenie się do rodzica i bycie tuż obok niego – właśnie dlatego tak ogromną rolę odgrywa noszenie dziecka i wspólne spanie razem z nim. Musimy również pamiętać, że na tym etapie jedynym sposobem komunikacji dziecka jest płacz – na który zawsze powinniśmy reagować. Searsowie twierdzą też, że najlepszymi ekspertami w wychowaniu dziecka są jego rodzice. Z tego powodu powinniśmy wystrzegać się treningu samodzielnego zasypiania czy innych podobnych metod. Ostatni filar rodzicielstwa bliskości to równowaga i dystans. Gdy pojawia się nowy członek rodziny, nie możemy skupiać się wyłącznie na jego potrzebach. Znajdźmy czas dla partnera, nie bójmy się prosić o pomoc w opiece nad dzieckiem.

Rodzicielstwo bliskości – wady i zalety

Rodzicielstwo bliskości pomaga w zbudowaniu naturalnego przywiązania, wspiera rozwój dziecka, daje mu ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Może być jednak wyzwaniem dla rodziców, którzy potrzebują jasnych instrukcji i boją polegać się na własnej intuicji. Pamiętajmy jednak, że to właśnie my, rodzice, mamy w sobie pokłady największej wrażliwości. Może warto im zaufać?

Niegrzeczne Książeczki

Rosół

35 PLN

Rosół babci to zupa najlepsza na świecie, ale nie dziś, kiedy… posypano ją natką pietruszki. Antek nie chce jej zjeść. Czy to znaczy, że jest niegrzeczny?

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *