Wokół rodzicielstwa bliskości narosło dziś wiele mitów. Wbrew pozorom, idea ta nie ma nic wspólnego z bezstresowym wychowaniem czy rozpieszczaniem dziecka. Nie jest też metodą wychowawczą czy zbiorem reguł, których – jako rodzice – musimy się sztywno trzymać. To filozofia, którą możemy dostosowywać do własnych potrzeb. Najważniejszym narzędziem, jakiego będziemy potrzebowali, jest nasza intuicja.
Czym jest rodzicielstwo bliskości?
Kilkanaście lat temu William i Martha Sears postanowili wydać kompendium wiedzy dla młodych rodziców, odpowiadając na wszystkie ich pytania i wątpliwości. Wspólnie utworzyli termin „rodzicielstwo bliskości”, wyjaśniając przy tym, na czym ono polega i z jakimi wyzwaniami dla rodziców się wiąże. Rodzicielstwo bliskości jest filozofią opartą na szacunku dla dziecka. Stawia na intuicję i zdrowy rozsądek – odrzuca za to wszystkie sztywne, podręcznikowe metody behawioralne. Rodzice powinni czujnie wsłuchiwać się i reagować na potrzeby dziecka, nie zapominając przy tym o swoich pragnieniach. Autorzy „Księgi rodzicielstwa bliskości” nie wprowadzają bezwzględnych żelaznych zasad. Podsuwają za to narzędzia, z których możemy swobodnie korzystać. Niektóre z nich możemy całkowicie ominąć, jeśli nie odpowiadają naszym oczekiwaniom.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Rodzicielstwo bliskości – filary idei
Zdaniem autorów, rodzicielstwo bliskości zaczyna się już w czasie ciąży. Przygotowywanie się do porodu, a w końcu czułe przywitanie noworodka na świecie zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa. Karmienie piersią – które warto rozpocząć jak najszybciej – buduje z kolei więź między matką a dzieckiem. Dziecko zaspokaja również potrzebę bliskości poprzez tulenie się do rodzica i bycie tuż obok niego – właśnie dlatego tak ogromną rolę odgrywa noszenie dziecka i wspólne spanie razem z nim. Musimy również pamiętać, że na tym etapie jedynym sposobem komunikacji dziecka jest płacz – na który zawsze powinniśmy reagować. Searsowie twierdzą też, że najlepszymi ekspertami w wychowaniu dziecka są jego rodzice. Z tego powodu powinniśmy wystrzegać się treningu samodzielnego zasypiania czy innych podobnych metod. Ostatni filar rodzicielstwa bliskości to równowaga i dystans. Gdy pojawia się nowy członek rodziny, nie możemy skupiać się wyłącznie na jego potrzebach. Znajdźmy czas dla partnera, nie bójmy się prosić o pomoc w opiece nad dzieckiem.
Rodzicielstwo bliskości – wady i zalety
Rodzicielstwo bliskości pomaga w zbudowaniu naturalnego przywiązania, wspiera rozwój dziecka, daje mu ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Może być jednak wyzwaniem dla rodziców, którzy potrzebują jasnych instrukcji i boją polegać się na własnej intuicji. Pamiętajmy jednak, że to właśnie my, rodzice, mamy w sobie pokłady największej wrażliwości. Może warto im zaufać?
Uwaga! Reklama do czytania
Seria: Niegrzeczne książeczki
Niegrzeczne dzieci? Nie ma czegoś takiego!
Wierszyki bliskościowe
Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli