Kategorie
Rodzina

Inspirująca codzienność, czyli zapraszamy dziecko do mycia naczyń!

Niejedna z mam zapewne przeżywa czasem coś takiego. Maluch kręci się pod nogami, wyraźnie szuka nowego pomysłu na zabawę i to najlepiej z naszym udziałem. My za to czujemy, że zupełnie brakuje nam inwencji, a najbardziej mamy ochotę zakopać się pod kocem z kubkiem gorącej herbaty. Co zrobić, aby pozytywnie, kreatywnie, spędzać czas z dzieckiem, nawet jeśli brak nam nowych inspiracji do wspólnych zajęć? Zaprosić malucha do odkrywania wspaniałości dnia powszedniego

Kolejny przewidywalny, podobny do innych poranek? Rutyna może dać się nam we znaki, dlatego warto podjąć wyzwanie i zamienić nudę na fascynującą przygodę z… codziennością.  

codziennosc

Inspirująca codzienność

Niejedna z mam zapewne przeżywa czasem coś takiego. Maluch kręci się pod nogami, wyraźnie szuka nowego pomysłu na zabawę i to najlepiej z naszym udziałem. My za to czujemy, że zupełnie brakuje nam inwencji, a najbardziej mamy ochotę zakopać się pod kocem z kubkiem gorącej herbaty. Co zrobić, aby pozytywnie, kreatywnie, spędzać czas z dzieckiem, nawet jeśli brak nam nowych inspiracji do wspólnych zajęć? Zaprosić malucha do odkrywania wspaniałości dnia powszedniego. Jedyne, czego potrzebujemy, to… pozytywne nastawienie.

Zmywarka

Zacząć można od wciągnięcia dziecka w domowe obowiązki, które akurat musimy wykonać. Wspólne wyjmowanie naczyń ze zmywarki może zrobić na nim wielkie wrażenie! Niech podaje nam pojedyncze rzeczy (noże oczywiście warto wcześniej schować samemu), nazywajmy je i odkładajmy na swoje miejsce. Mali pomocnicy potrafią się bardzo zaangażować, jeśli tylko stworzymy ku temu właściwą atmosferę.

Odkurzanie

Wspólne odkurzanie to dopiero gratka! Jak tylko minie lęk przed tym głośnym urządzeniem, możemy wykreować emocjonującą opowieść. Ten dziwny smok z dłuuugą trąbą robi niesamowite „bziuuuuu”! Potrafi znaleźć każdy brud na swojej drodze i wciągnąć go szybko do swego rozgrzanego brzucha… Na szczęście, łatwo go oswoić jednym guzikiem; może nawet pozwoli nam wciągnąć do środka swój ogon?

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Mycie

Pora na odrobinę samodzielności. Wydzielmy odpowiednie miejsce, gdzie postawimy miskę z ciepła wodą i podajmy maluchowi parę zabawek (klocków, figurek, piłeczek), które wymagają natychmiastowej kąpieli. Ryzyko, że po zabawie trzeba będzie kompletnie przebrać malca jest – owszem – dość duże. Ale za to w trakcie pluskania się dziecka mamy gwarantowaną chwilę dla siebie.

Gotowanie

Po tej ciężkiej pracy wszystkim należy się coś pysznego. Przy akompaniamencie werbli (pam-pa-ram-pam-paaam!) wyciągamy lekko zakurzoną już sokowirówkę i po chwili rozpoczynamy magiczny pokaz. Oto owoce (a może i warzywa?) umyte i pokrojone zamieniają się w smaczny, kolorowy sok. Odgłosy zadowolenia („mmm, pycha!”) są niemal pewne. W końcu każdy sprzęt domowego użytku w oczach dziecka dokonuje cudów.

Oswajanie domowych obowiązków

Codzienność przysparza wiele okazji do niekonwencjonalnej zabawy. Wspólne sprzątanie, pranie, zmywanie. To także niezła szkoła odpowiedzialności. Gdy po raz kolejny na podłodze pojawi się plama z rozlanego soku albo okruszki po pysznych ciastkach, warto namówić dziecko, by posprzątało po sobie samo. Z chęcią pobiegnie po szczotkę lub ściereczkę, a gdy uda mu się zatrzeć ślady katastrofy , nawet z małą pomocą mamy, z pewnością będzie z siebie zadowolone.

Po wszystkim same możemy odkryć, że proste czynności nie muszą być codzienną udręką. Widziane z perspektywy dziecka zyskują nowy wymiar… i dają dużo więcej „frajdy” niż zazwyczaj. Uśmiech malucha jest przy tym prawdziwą wisienką na torcie.

Oswajanie domowych obowiązków wraz z najmłodszymi dziećmi może przynieść dużo korzyści w przyszłości. Oprócz oczywistych – wyrobienia u dziecka potrzebnych na co dzień umiejętności, sprzyja również … polepszeniu komunikacji między domownikami. Jak pisze Steve Biddulph, jeden z najsłynniejszych terapeutów zajmujących problemami rodzinnymi, zwłaszcza w przypadku chłopców może mieć to szczególne znaczenie. Mężczyźni wolą rozmawiać ‘przy okazji’, a nie twarzą w twarz. Łatwiej im jest, gdy są zajęci czymś pożytecznym, wtedy potrafią prowadzić rozmowę z kimś, kto pracuje z nimi. Dzięki temu mogą spokojnie szukać właściwych słów i unikać peszących bezpośrednich zwierzeń, które tak uwielbiają kobiety. Jeśli chcesz zbliżyć się do syna i pomóc mu zrzucić ciężar zmartwień lub podzielić się radościami, musicie coś razem robić. We współczesnym świecie najczęściej są to prace domowe (cyt. za „Wychowywanie chłopców. Jak pomóc chłopcom wyrosnąć na szczęśliwych mężczyzn”).

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Nie bójmy się  zaprosić dziecka do naszego świata, pozwalając na samodzielność i próby sprostania „dorosłym” zajęciom. Gdy maluch będzie popełniać błędy, być może odnajdziemy w sobie nowe pokłady cierpliwości; poznamy jego punkt widzenia i zyska na tym nasza kreatywność. Najważniejsze jednak, że spędzimy cenne chwile razem z dzieckiem, wzmacniając łączące nas więzi.

Foto 

Autor/ka: Katarzyna Kiereś

Z wykształcenia kulturoznawca. Mama 3-letniego Bartka i prawie 2-letniego Szymka, wielbicielka książek, filmów i planowania. Lubi rozmawiać, czasem śpiewa. Na co dzień poszukuje równowagi i nowych inspiracji, by świadomie wychowywać potomków i wspólnie cieszyć się życiem. Z przyjemnością współtworzy Dyskusyjny Klub Książkowy „Czytajniacy”.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.