Kategorie
Książki Książki dla rodziców

Jak być szczerym i asertywnym? Sprawdzone strategie dla osób, które nigdy nie odmawiają

Szczerość i asertywność. Choć cech, które pozwalają nam budować zdrowe i satysfakcjonujące relacje z innymi, jest więcej, trzeba przyznać, że to właśnie te dwie są kluczowe. Wielu z nas ma jednak trudności z wyrażaniem swoich uczuć i potrzeb, szczególnie w sytuacjach, które wymagają od nas jasnego postawienia granic i powiedzenia „nie”. Jak w takim razie się tego nauczyć? Jak być szczerym i asertywnym? Oto kilka strategii dla wszystkich osób, które mają problemy z odmawianiem.

Wspomnieliśmy już o sprawdzonych sposobach dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, jak nauczyć się asertywności i szczerości. Zanim jednak do tych strategii przejdziemy, odpowiedzmy sobie na pytanie, czym tak naprawdę są obie cechy. Bo choć znajdują się blisko siebie, choć często brane są za synonimy, warto pamiętać o tym, że stoją za nimi inne znaczenia.

Szczerość to umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i potrzeb w sposób otwarty i bezpośredni. Kiedy jesteśmy szczerzy, nie ukrywamy swoich emocji, nie udajemy też, że różne sytuacje są dla nas komfortowe, jeśli tak naprawdę jest inaczej. Asertywność to z kolei umiejętność wyrażania swoich opinii, potrzeb i granic w sposób pewny siebie i szanujący innych. Jesteśmy asertywni, jeśli potrafimy bronić swoich interesów, szanując jednocześnie potrzeby innych ludzi. Asertywność pozwala nam również zrozumieć, że nie zawsze możemy spełniać oczekiwania innych i że nie ma nic złego w mówieniu „nie”, jeśli naprawdę czujemy potrzebę odmowy. No właśnie, tylko czy tego można się nauczyć?

Uwaga! Reklama do czytania

Radykalna szczerość

Radykalna szczerość

Radykalna szczerość to książka, która zyskała miano kontrowersyjnej, wręcz obrazoburczej w Stanach Zjednoczonych. Jej autor, dr Brad Blanton, znany z niewyparzonego języka cham, bez ogródek pali ogniem wszelkie przejawy kłamstwa i nieszczerości, którymi się karmimy. Niech was jednak nie zmyli forma – to książka głęboko terapeutyczna i humanistyczna. Daje nadzieję, że jest możliwe prawdziwe i trwałe porozumienie między ludźmi.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Jak być asertywnym? Zadbaj o dobrą komunikację

Dlaczego tak trudno jest nam mówić „nie”? Przede wszystkim dlatego że boimy się odrzucenia. Chcemy być lubiani i akceptowani, a przy tym jesteśmy przekonani, że nasze odmowy mogą negatywnie wpłynąć na relacje z innymi ludźmi. Nie do końca jest to prawda. Wiele zależy od tego, w jaki sposób się komunikujemy. Nie wystarczy więc powiedzieć „nie” – warto jest również, o ile mamy na to przestrzeń, przedstawić przyczynę naszej odmowy. Wyrażanie swoich emocji w konstruktywny sposób jest trudną sztuką, ale warto poświęcić jej trochę czasu. Unikajmy agresji czy niedomówień, one nigdy nie służą komunikacji. Jej miejsce niech zajmą jasne komunikaty i empatyczne, otwarte na drugiego człowieka wyjaśnienia. 

To, co mówimy my, to jednak tylko jedna strona medalu. Równie ważne jest to, czy potrafimy słuchać tego, co mówi do nas drugi człowiek. Słuchajmy innych aktywnie, nie przerywajmy, starajmy się zrozumieć ich potrzeby. Pamiętajmy o tym, że nasza odmowa może być dla nich trudna, dlatego nie zamykajmy się na rozmowę – to właśnie dzięki niej możliwe są kompromisy, które zadowolą obie strony.

Jak nauczyć się asertywności? Wzmacniaj poczucie własnej wartości

Niskie poczucie własnej wartości często bywa kolejnym źródłem trudności z odmawianiem. Jeśli nie jesteśmy pewni siebie, jeśli czujemy, że nasza opinia niewiele znaczy, zwykle zgadzamy się na rzeczy, których nie chcemy, aby uniknąć poczucia winy czy odrzucenia. Właśnie dlatego tak ważna jest praca nad poczuciem własnej wartości. Kiedy uświadomimy sobie, że nasze uczucia i potrzeby są ważne, dużo łatwiej będzie nam wyrażać swoje opinie bez skrępowania i mówić „nie”, gdy poczujemy, że nie ma w nas na coś zgody. 

A jak możemy pracować nad samoakceptacją? Sposobów jest wiele. Dla niektórych z nas najlepsza będzie terapia, dla innych – czytanie książek o rozwoju osobistym. W budowaniu pewności siebie bardzo ważne jest również rozwijanie swoich zainteresowań – dzięki temu będziemy mogli podążać drogą, na której czujemy się dobrze i pewnie. 

Jak być szczerym ze sobą? Nie staraj się za wszelką cenę unikać konfliktów

„Siedź grzecznie”, „Jedz ładnie”, „Teraz idziesz spać” – oto zdania, które większość z nas słyszała w dzieciństwie niezliczoną ilość razy. I choć stały za nimi dobre intencje – troska o to, byśmy byli bezpieczni, najedzeni i wyspani – często odbijają się one negatywnie na naszej umiejętności odczytywania sygnałów płynących z ciała, ale też odmawiania czy szczerego rozmawiania z innymi.

Właśnie o ostatniej z tych umiejętności pisze Brad Blanton, autor książki, która w ostatnich miesiącach ukazała się nakładem wydawnictwa Mocja. „Radykalna szczerość” to umiejętne, a przy tym bardzo kontrowersyjne połączenie wielu różnych gatunków, które zapraszają czytelnika do refleksji. To w wielu miejscach zaprzeczenie poradników, jakie królują w księgarniach – i zaprzeczenie „porządnej” literatury, w której nie ma miejsca na przekleństwa. Blanton zachęca nas do spojrzenia na nasze decyzje, postawy, a przede wszystkim kłamstwa, które pojawiają się na różnych etapach naszego życia. To wymagająca lektura, ale bardzo potrzebna.

Zobaczcie tutaj:

https://natuli.pl/pl/p/-Radykalna-szczerosc/26729

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.