Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Jak dbać o paznokcie dziecka?

O zdrowie malucha trzeba dbać już od pierwszych jego dni – ta zasada dotyczy także odpowiedniej pielęgnacji paznokci. Co możemy zrobić, by nie tylko wyglądały estetycznie, ale też rozwijały się zdrowo?

6869966820_f9233bc0de_z

Paznokcie u noworodków

Niemowlakom musimy koniecznie obcinać paznokcie, używając w tym celu odpowiednich przyborów pielęgnacyjnych. Warto sięgnąć po zaokrąglone oraz dość grube nożyczki do czy też po specjalne cążki. Najlepiej będzie przeprowadzać taki zabieg tuż po kąpieli, kiedy paznokcie będą nie tylko bardziej miękkie, lecz także czyste. Nie zapomnijmy też o odkażeniu zakupionych przyborów przed ich pierwszym użyciem. Kiedy dziecko nieco podrośnie, wytłumaczmy mu, dlaczego należy obcinać paznokcie – dzięki temu maluch nie będzie czuł lęku przed tą czynnością.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Wrastający paznokieć

Dzięki odpowiedniemu przycinaniu paznokci możemy uniknąć na przykład bardzo nieprzyjemnej dolegliwości, jaką jest wrastanie paznokcia. Dochodzi do tego, gdy jest on przycięty zbyt krótko bądź zostanie zbyt zaokrąglony. Wrastająca w skórę na palcu krawędź paznokcia powoduje zaczerwienienie i obrzęk, lecz przede wszystkim ból, który może nawet uniemożliwić maluchowi chodzenie. Powstaje też ryzyko infekcji, gdyż pod wrastającym paznokciem często gromadzi się brud. Aby uniknąć takiej sytuacji, starajmy się obcinać paznokcie niezbyt krótko, pozostawiając ich naturalny kształt. Zadbajmy też, by dziecko nosiło odpowiednio dopasowane obuwie, nieuciskające zbyt mocno stóp.

Grzybica paznokci

Jedną z najczęstszych chorób paznokci jest grzybica, często współistniejąca z grzybicą stóp bądź będąca konsekwencją jej nieleczenia. Od małego należy tłumaczyć dzieciom, jak ważną sprawą jest noszenie klapek na basenie lub korzystanie tylko ze swojego własnego ręcznika. Gdy zaobserwujemy niepokojące objawy, jak np. przebarwienie, łamliwość i zgrubienie paznokci, koniecznie zgłośmy się z naszą pociechą do specjalisty, który przepisze odpowiednie leki. W takiej terapii stosuje się np. leczenie grzybicy paznokci produktami marki Scholl.

Dolegliwości związane z chorobami paznokci należą do wyjątkowo nieprzyjemnych i utrudniających codzienne funkcjonowanie. Dbając o stopy naszych maluchów na co dzień, dajemy im komfortowe warunki do poznawania świata i podejmowania nowych wyzwań.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.