Najlepiej byłoby rozsądnie korzystać ze słońca i nie dopuścić do powstania oparzeń słonecznych. Jednak kiedy już do nich dojdzie, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby i szybko załagodzić skutki niefrasobliwości.
- Jeśli oparzenie słoneczne jest lekkie – mamy zaczerwienioną skórę, nieznaczny obrzęk i czujemy pieczenie – możemy skorzystać z domowych sposobów łagodzenia rumienia i bólu. Przeczytaj: Oparzenia dziecka
- W przypadku poważniejszych oparzeń, przy których oprócz rumienia słonecznego występują pęcherze, bąble wypełnione płynem surowiczym i dotkliwy ból czy pieczenie, powinniśmy udać się do lekarza, który doradzi odpowiednie środki łagodzące podrażnioną skórę i nie dopuści do pogorszenia się jej stanu.
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Lekkie oparzenia
Z lekkimi oparzeniami spowodowanymi nadmierną ekspozycją na słońce, poradzimy sobie sami. Kiedy zauważmy rumień słoneczny starajmy się jak najszybciej schłodzić podrażnioną skórę. Najlepiej przy użyciu wody i chłodnych kompresów, które delikatnie nakładamy na wrażliwe miejsca i zmieniamy tak często, jak potrzeba. Pamiętajmy, że zbyt zimna woda czy lód nie są dobrym rozwiązaniem, gdyż mogą nasilić dolegliwości bólowe wywołane dodatkowo szokiem termicznym, jaki dla rozgrzanej skóry stanowi kontakt z zimnem. Możemy zastosować okład na poparzoną skórę z plasterków ogórka, plasterków pomidora, z soku z cytryny (przez pierwszą godzinę po oparzeniu).
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Jakiekolwiek by nie były doraźne sposoby ochładzania rozgrzanej skóry, działają one krótko. Kiedy uda nam się ukoić skórę, sięgnijmy po preparaty łagodzące po opalaniu lub dostępne w aptekach środki zawierające pantenol, aloes czy alantoinę, które mają właściwości łagodzące i kojące. Zwracajmy uwagę na konsystencję produktu. Wybierajmy te, które mają formę pianki, żelu czy lekkiego mleczka, gdyż takie produkty rozprowadzają się łatwiej niż gęste kremy.
Na podrażnioną i zaczerwienioną skórę nie nakładajmy tłustych maści czy oliwek, ponieważ ograniczają one dostęp powietrza i utrudniają skórze oddychanie.
Kiedy ustąpią najbardziej dotkliwe objawy nadmiernego opalania, dbajmy o skórę zapewniając jej odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie. Wybierajmy kosmetyki pielęgnacyjne z zawartością olejków roślinnych bogatych w kwasy tłuszczowe i witaminy, o właściwościach regenerujących, rewitalizujących i antyoksydacyjnych.
Szczególnie polecane są produkty zawierające:
- olejek jojoba – doskonały do skóry suchej i odwodnionej;
- olejek z wiesiołka – regulujący poziom nawilżenia skóry i zapobiegający jej przedwczesnemu starzeniu się;
- olejek z ogórecznika – łagodzący stany zapalne;
- witaminę E – antyoksydant, zmniejszający objawy fotostarzenia się skóry;
- aloes – działający przeciwzapalnie i łagodząco;
- olej arganowy – regenerujący skórę i ułatwiający gojenie;
- olej z awokado – zapobiegający utracie wody z naskórka.
Oparzenia i udar słoneczny u dzieci
Oparzenia słoneczne są szczególnie niebezpieczne u dzieci. Skóra dziecka jest cieńsza i bardziej delikatna niż skóra osoby dorosłej. Łatwiej i szybciej ulega podrażnieniom, możemy więc nie zauważyć w porę, że dzieje się coś niepokojącego. Pamiętajmy o tym, zanim pozwolimy naszym pociechom na niekontrolowane zabawy na słońcu. Jeśli zauważymy nadmierne zaczerwienienie skóry dziecka, koniecznie przenieśmy je w zacienione miejsce, dajmy mu pić i zastosujmy chłodzące okłady na skórę.
Gdy po pobycie na słońcu, dziecko skarży się na ból lub zawroty głowy, nudności albo wymiotuje lub ma gorączkę, możemy podejrzewać udar słoneczny. Przenieśmy dziecko do chłodnego pomieszczenia, rozbierzmy je i spróbujmy dać mu pić. Obserwujmy zachowanie dziecka. Jeśli objawy udaru słonecznego ustępują, zapewnijmy dziecku wypoczynek w spokojnym miejscu, a przez kilka dni ograniczmy przebywanie na słońcu i intensywny wysiłek fizyczny. Jeśli stan dziecka pogorszy się, zawroty głowy nie ustąpią lub dojdzie do omdlenia – koniecznie wezwijmy lekarza.
Przebarwienia
Powstają pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Zwykle zauważamy je jakiś czas po powrocie z wakacji, kiedy niewiele możemy na nie poradzić. Na powstawanie przebarwień szczególnie narażone są kobiety w ciąży i panie stosujące leki hormonalne. Sprzyja im również używanie niektórych leków przeciwzapalnych, antybiotyków czy antydepresantów oraz związków kosmetycznych o właściwościach fototoksycznych.
Podstawową metodą zapobiegania przebarwieniom jest unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce i stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych w wysokim filtrem. Starajmy się unikać perfum i dezodorantów na bazie alkoholu oraz kosmetyków zawierających niektóre olejki eteryczne, takie jak: olejek sandałowy, cedrowy, paczuli.
W okresie letnim nie stosujmy także kosmetyków zawierających:
- olejki cytrusowe – m.in. bergamotowy, limetkowy, cytrusowy;
- witaminę A i jej pochodne (retinol);
- kwasów AHA;
ponieważ zwiększają one wrażliwość na słońce.
Pamiętajmy o tym, że niektóre zioła (np. dziurawiec, arcydzięgiel) mogą powodować fotoalergie. Jeśli stosujemy preparaty z ich zawartością, nie zapominajmy o ochronie skóry przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Usunięcie przebarwień jest trudne. Wymaga zwykle zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i stosowania preparatów złuszczających naskórek. Samodzielnie możemy łagodzić skutki przebarwień stosując preparaty wybielające i rozjaśniające skórę, a także domowe metody z wykorzystaniem ogórka, który ma właściwości wybielające i rozjaśniające.
Sucha skóra
Pod wpływem słońca, piasku i wody po wakacjach nasza skóra jest często przesuszona. Szczególnie dotyczy to skóry na nogach i rękach. Zadbajmy o jej właściwe nawilżenie i natłuszczenie, a będziemy mogli cieszyć się jej pięknym wyglądem i opalenizną nawet wtedy, gdy lato będzie już tylko wspomnieniem.