Kategorie
Niemowlę Pielęgnacja dziecka

Higiena intymna chłopców. Jak dbać o penis małego dziecka?

Higiena intymna chłopców i dziewczynek różni się ze względu na budowę genitaliów. Jak dbać o penis małego dziecka i zapobiegać intymnym problemom?

U męskiego niemowlęcia po ściągnięciu pieluszki należy dokładnie oczyścić miejsca intymne, zwracając uwagę na mosznę i okolice pod penisem. Jeśli na napletku znajduje się biała wydzielina, należy delikatnie ją usunąć. A jak dbać o higienę miejsc intymnych nieco starszych dzieci?

Higiena intymna dzieci a umiejscowienie jąder

Jak powinna wyglądać higiena intymna chłopców? Jak dbać o penis dziecka? W pierwszych tygodniach warto zwrócić uwagę na umiejscowienie jąder. Podczas życia płodowego jądra zstępują z jamy brzusznej do moszny. U części chłopców proces ten następuje dopiero po urodzeniu. Prawidłowe umiejscowienie jąder jest bardzo ważne ze względu na ich funkcjonowanie. Umiejscowione poza jamą brzuszną mają inną temperaturę, co pozwala na prawidłowy proces powstawania i dojrzewania plemników. Niezstępienie jąder może być trudne do zdiagnozowanie przez rodziców, dlatego, jeśli mamy wątpliwości, warto skonsultować sprawę z pediatrą lub urologiem dziecięcym. Nieleczone wnętrostwo może prowadzić do niepłodności.

Uwaga! Reklama do czytania

Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka

Książka o rozwoju dziecka 2-5 lat. Praktyczne rozwiązania na najczęstsze rodzicielskie wyzwania.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Czy odciągać napletek penisa u starszych niemowląt i małych dzieci?

Podczas przebierania i kąpieli zwróćmy uwagę, czy skóra nie jest podrażniona lub czy nie doszło do mikrourazów. Te ostatnie mogą mieć miejsce, jeśli nieprawidłowo pielęgnujemy napletek małego chłopca. Część osób zbyt szybko próbuje go odciągać. U małych chłopców (do 3 roku życia) sklejony napletek z prąciem jest zjawiskiem prawidłowym. Proces odsunięcia się napletka mogą przyspieszyć pojawiające się w okresie noworodkowym erekcje. Wzwody są zjawiskiem prawidłowym, a dzięki wysoko rozwiniętej technologii możemy zaobserwować je już w życiu płodowym.

Napletek pełni funkcję ochronną i erogenną. W okresie noworodkowym występuje brak możliwości odciągnięcia napletka. Mówimy wtedy o tzw. stulejce fizjologicznej. Z upływem czasu napletek dojrzewa. U większości chłopców do ok. 3 roku życia zaczyna być częściowo zsuwalny. Pod takim napletkiem może pojawić mastka, w której skład wchodzą m.in. wydzieliny prostaty i pęcherzyków nasiennych. Mastka powoduje, że napletek nie jest suchy i elastycznie się zsuwa.

Jak zachować wystarczający poziom higieny intymnej, nie odsuwając przy tym napletka?

Według niektórych urologów dziecięcych odklejanie się napletka to proces samoistny, który może przebiegać latami pod wpływem działających czynników hormonalnych. W okresie dziecięcym odsunięcie napletka nie musi mieć miejsca, ponieważ tak naprawdę odsłonięta żołądź związana jest z celem prokreacyjnym, który dotyczy osób dojrzałych płciowo (stulejka występuje u około 1% 17-latków). Zbyt wczesne odklejenie napletka może prowadzić do załupka lub mikrourazów, a te mogą spowodować bliznowacenie.

Kwestię prawidłowego odsuwania napletka warto skonsultować z urologiem na początku szkoły podstawowej, wówczas penis dziecka nie ma jeszcze takiego znaczenia dla chłopców, jak w wieku dojrzewania i dorosłym. Zbyt późna interwencja może powodować dodatkowe problemy natury psychologicznej.

Higiena intymna chłopców a stulejka

Stulejką nazywamy męskie schorzenie wrodzone lub nabyte polegające na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia lub utrudnia ściąganie napletka.

Problem stulejki wzbudza wiele kontrowersji, zarówno wśród rodziców, jak i specjalistów. Te kontrowersje wynikają z różnych mitów, które krążą w naszym społeczeństwie.

Stulejka fizjologiczna nazywana również wąskim napletkiem ustępuje sama, natomiast stulejka patologiczna wymaga konsultacji specjalisty, ponieważ nieleczona może prowadzić do różnych dolegliwości i chorób.

Nieprzyjemne dolegliwości, infekcje, wady. Kiedy zwrócić się do specjalisty?

Istnieje szereg nieprawidłowości, które należy skonsultować ze specjalistą. Należą do nich:

  • wnętrostwo – wada rozwojowa, która polega na nieprawidłowym umieszczeniu obu lub jednego z jąder w jamie brzusznej zamiast w mosznie,
  • stulejka patologiczna – zwężenie ujścia napletka, które uniemożliwia zsunięcie go poniżej żołędzi prącia z wystąpieniem wąskiego, białawego pierścienia w obwodowej części,
  • załupek – niemożliwość sprowadzenia napletka z powrotem na żołądź prącia,
  • infekcja narządów płciowych,
  • zakażenie układu moczowego,
  • obrzęk prącia, pojawienie się tzw. „balonika” na czubku penisa.

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Higiena intymna u chłopców. Jak dbać o penis dziecka podczas codziennej kąpieli?

U starszych dzieci podczas codziennej pielęgnacji okolic intymnych należy delikatnie i z wyczuciem odsunąć napletek tak, aby było widoczne ujście cewki moczowej, a następnie umyć to miejsce i zakamarki wokół worka mosznowego wodą z mydłem. Pamiętajmy, by po zakończeniu czynności pielęgnacyjnych ponownie naciągnąć napletek. Kiedy dziecko podrośnie, rozmawiajmy z nim o higienie ciała zaznaczając, że narządy płciowe powinny być zdrowe i czyste, by m.in. uniknąć zakażeń układu moczowego i towarzyszących im nieprzyjemnych dolegliwości. Wyjaśniajmy, dlaczego należy utrzymywać czystość między napletkiem a żołędzią penisa. Nauczmy małe dziecko samodzielnego mycia okolic intymnych i korzystania z toalety, przypominajmy też, że bieliznę należy zmieniać codziennie, a sami zwracajmy uwagę na to, była ona wykonana z naturalnych materiałów.

Foto: flikr.com/donnieray

Polecamy także: Jak pielęgnować niemowlę, aby nie zaburzyć jego naturalnego rozwoju?

Ewa Kostoń

Autor/ka: Ewa Kostoń

Filozofka, edukatorka seksualna, promotorka pozytywnej seksualności. Absolwentka podyplomowych studiów z edukacji seksualnej na ŚUM w Katowicach. Prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych. Pomysłodawczyni pierwszego w Polsce sklepu specjalizującego się w sprzedaży książek, zabawek i pomocy dla dzieci wspierających rozwój psychoseksualny. Autorka aplikacji eduSeksus. Prowadzi stronę „Nie wierzę w bociana” poświęconą seksualności wieku rozwojowego. Prywatnie żona i mama. Uwielbia dobrą literaturę dziecięcą.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

2 odpowiedzi na “Higiena intymna chłopców. Jak dbać o penis małego dziecka?”

Chciałam wyżalić się odnośnie zachowania pediatry przy kontrolnej wizycie. Poprosiłam ją aby zobaczyła napletek mojego rocznego synka, ponieważ przy codziennej pielęgnacji tworzyła się tzw. „trąbka” (zawsze robiłam to bardzo delikatnie). Ona bez pytania naciągnęła tak mocno napletek, że po powrocie do domu synek ma kilka pręg wokół napletka, skórka jest popękana i niektórych tych miejsc leci krew:( Jestem załamana i nie rozumiem, dlaczego zrobiła takie świństwo mojemu synkowi… Jakie mogą być powikłania po czymś takim? Chciałabym, żeby została ukarana za takie bezczelne zachowanie. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.