Kategorie
Niemowlę Pielęgnacja dziecka

Jak dbać o penis małego dziecka?

Higiena intymna u chłopców i dziewczynek różni się ze względu na budowę genitaliów. U męskiego niemowlęcia po ściągnięciu pieluszki należy dokładnie oczyścić miejsca intymne, zwracając uwagę na mosznę i okolice pod penisem. Jeśli na napletku znajduje się biała wydzielina, należy delikatnie ją usunąć.

Jak dbać o penis małego dziecka i zapobiegać intymnym problemom chłopców?

Umiejscowienie jąder

Jak dbać o penis dziecka? W pierwszych tygodniach warto zwrócić uwagę na umiejscowienie jąder. Podczas życia płodowego jądra zstępują z jamy brzusznej do moszny. U części chłopców proces ten następuje dopiero po urodzeniu. Prawidłowe umiejscowienie jąder jest bardzo ważne ze względu na ich funkcjonowanie. Umiejscowione poza jamą brzuszną mają inną temperaturę, co pozwala na prawidłowy proces powstawania i dojrzewania plemników. Niezstępienie jąder może być trudne do zdiagnozowanie przez rodziców, dlatego jeśli mamy wątpliwości, warto skonsultować sprawę z pediatrą lub urologiem dziecięcym. Nieleczone wnętrostwo może prowadzić do niepłodności.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Czy odciągać napletek penisa?

Podczas przebierania i kąpieli zwróćmy uwagę, czy skóra nie jest podrażniona lub czy nie doszło do mikro-urazów. Te ostatnie mogą mieć miejsce, jeśli nieprawidłowo pielęgnujemy napletek małego chłopca. Część osób zbyt szybko próbuje go odciągać. U małych chłopców (do 3 roku życia) sklejony napletek z prąciem jest zjawiskiem prawidłowym. Proces odsunięcia się napletka mogą przyspieszyć pojawiające się w okresie noworodkowym erekcje. Wzwody są zjawiskiem prawidłowym, a dzięki wysoko rozwiniętej technologii możemy zaobserwować je już w życiu płodowym.

Napletek pełni funkcję ochronną i erogenną. W okresie noworodkowym występuje brak możliwości odciągnięcia napletka. Mówimy wtedy o tzw. stulejce fizjologicznej. U większości chłopców do ok. 3 roku życia napletek zaczyna być częściowo zsuwalny. Pod takim napletkiem może pojawić mastka, w której skład wchodzą m.in. wydzieliny prostaty i pęcherzyków nasiennych. Mastka powoduje, że napletek nie jest suchy i elastycznie się zsuwa.

Wg niektórych urologów dziecięcych odklejanie się napletka to proces samoistny, który może przebiegać latami pod wpływem działających czynników hormonalnych. W okresie dziecięcym odsunięcie napletka nie musi mieć miejsca, ponieważ tak naprawdę odsłonięta żołądź związana jest z celem prokreacyjnym, który dotyczy osób dojrzałych płciowo (stulejka występuję u około 1% 17-latków). Zbyt wczesne odklejenie napletka może prowadzić do załupka lub mikro-urazów, a te mogą spowodować bliznowacenie.

Warto jeszcze przeczytać:

Kwestię prawidłowego odsuwania napletka warto konsultować z urologiem na początku szkoły podstawowej, wówczas penis dziecka nie ma jeszcze takiego znaczenia dla chłopców, jak w wieku dojrzewania i dorosłym. Zbyt późna interwencja może powodować dodatkowe problemy natury psychologicznej.

Jak dbać o penis dziecka? Stulejka

Problem stulejki wzbudza wiele kontrowersji, zarówno wśród rodziców, jak i specjalistów. Te kontrowersje wynikają z różnych mitów, które krążą w naszym społeczeństwie.

Stulejka – męskie schorzenie wrodzone lub nabyte polegające na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia (stulejka całkowita) lub utrudnia (stulejka częściowa) ściąganie napletka (Wikipedia)

Stulejka fizjologiczna nazywana również wąskim napletkiem ustępuje sama, natomiast stulejka patologiczna wymaga konsultacji specjalisty, ponieważ nieleczona może prowadzić do różnych dolegliwości i chorób.

Kiedy zwrócić się do specjalisty?

  • wnętrostwo – wada rozwojowa, która polega na nieprawidłowym umieszczeniu obu lub jednego z jąder w jamie brzusznej zamiast w mosznie,
  • stulejka patologiczna – zwężenie napletka, które uniemożliwia zsunięcie go poniżej żołędzi z wystąpieniem wąskiego, białawego pierścienia w obwodowej części,
  • załupek – niemożliwość sprowadzenia napletka z powrotem na żołądź prącia,
  • infekcja narządów płciowych,
  • zakażenie układu moczowego,
  • obrzęk prącia, pojawienie się tzw. „baloniku” na czubku penisa.

Uwaga! Reklama do czytania

Niegrzeczne książeczki

Czy dzieci na pewno są niegrzeczne?
Seria książek dla dzieci 2-5 roku życia i rodziców o tym, że w każdym zachowaniu dziecka jest ważna jego potrzeba.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Jak dbać o penis dziecka podczas codziennej kąpieli?

U starszych dzieci podczas codziennej kąpieli należy delikatnie i z wyczuciem odsunąć napletek tak, aby było widoczne ujście cewki moczowej, a następnie umyć go wodą z mydłem. Kiedy dziecko podrośnie warto porozmawiać z nim o higienie ciała zaznaczając, że narządy płciowe powinny być zdrowe i czyste. Chłopiec powinien wiedzieć, że należy utrzymywać czystość między napletkiem a żołędzią penisa. Nauczymy również małe dziecko samodzielnego mycia się i korzystania z toalety.

Foto: flikr.com/donnieray

Polecamy także: Jak pielęgnować niemowlę, aby nie zaburzyć jego naturalnego rozwoju?

Ewa Kostoń

Autor/ka: Ewa Kostoń

Filozofka, edukatorka seksualna, promotorka pozytywnej seksualności. Absolwentka podyplomowych studiów z edukacji seksualnej na ŚUM w Katowicach. Prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych. Pomysłodawczyni pierwszego w Polsce sklepu specjalizującego się w sprzedaży książek, zabawek i pomocy dla dzieci wspierających rozwój psychoseksualny. Autorka aplikacji eduSeksus. Prowadzi stronę „Nie wierzę w bociana” poświęconą seksualności wieku rozwojowego. Prywatnie żona i mama. Uwielbia dobrą literaturę dziecięcą.

2 odpowiedzi na “Jak dbać o penis małego dziecka?”

Chciałam wyżalić się odnośnie zachowania pediatry przy kontrolnej wizycie. Poprosiłam ją aby zobaczyła napletek mojego rocznego synka, ponieważ przy codziennej pielęgnacji tworzyła się tzw. „trąbka” (zawsze robiłam to bardzo delikatnie). Ona bez pytania naciągnęła tak mocno napletek, że po powrocie do domu synek ma kilka pręg wokół napletka, skórka jest popękana i niektórych tych miejsc leci krew:( Jestem załamana i nie rozumiem, dlaczego zrobiła takie świństwo mojemu synkowi… Jakie mogą być powikłania po czymś takim? Chciałabym, żeby została ukarana za takie bezczelne zachowanie. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.