Kategorie
książki wydawnictwo

„Jak zrozumieć małe dziecko”. Przewodnik dla rodziców dzieci w wieku 0-3 lat

Autorzy poradników dla rodziców bardzo często proponują przestarzałe, przemocowe metody wychowawcze. My mamy dla was przewodnik, w którym nie ma miejsca na trenowanie dzieci. Nastawiony na budowanie więzi, w klimacie pozytywnego rodzicielstwa. Bez instrukcji obsługi i rodzicielskich sztuczek, za to z dużą dawką bliskości. „Jak zrozumieć małe dziecko” to książka, która wspiera rodziców w ich rodzicielskich wyzwaniach.

„Nie noś, bo przyzwyczaisz”, „Daj mu się wypłakać”, „Ona cię terroryzuje”. To zaskakujące, jak wielu samozwańczych ekspertów otoczyło nas, gdy zostaliśmy rodzicami. Choć dają nam rady w dobrej wierze, zwykle czujemy, że nie są one zgodne z naszą rodzicielską intuicją. I słusznie, bo takie metody wychowawcze nigdy nie służą ani dziecku, ani rodzicom.

Cel: poszanowanie relacji rodzic-dziecko

Ogromna odpowiedzialność za małego człowieka, przemęczenie fizyczne i psychiczne, a do tego codzienne, znane każdej rodzinie problemy. Wiedzieliśmy, że wychowanie dziecka to nie bułka z masłem, ale nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę, czym są nieprzespane noce, kolki, bolesne ząbkowanie i kryzys laktacyjny. O tym nikt nam nic konkretnego nie powiedział. Wszystkie te problemy popychają nas w stronę gotowych rozwiązań, dzięki którym nasze dziecko w krótkim czasie ma nauczyć się samodzielnie zasypiać, bawić się w wyznaczonym przez nas miejscu, „grzecznie” jeść i nie płakać „bez powodu”.

Brzmi pięknie?

Takich metod wychowawczych jest mnóstwo. Ich twórcy przekonują nas, że kluczem do sukcesu jest bezwzględne wychowanie – brak reakcji na płacz czy konsekwentne sadzanie czworakującego dziecka na kocyk. A przecież, gdy niemowlę płacze, pierwszym odruchem większości z nas jest natychmiastowa reakcja. Nosząc, przytulając, przystawiając małe dziecko do piersi, dajemy mu znak, że może na nas liczyć. To przecież takie naturalne.

Jak zrozumieć małe dziecko?

Współczesne macierzyństwo odkrywa coś, co nazywamy rodzicielstwem bliskości. I choć wychowanie oparte na przywiązaniu znane jest już od zarania dziejów, zostało ono nazwane i wnikliwie opisane dopiero kilkadziesiąt lat temu przez Williama i Marthę Searsów. To właśnie rodzicielstwo bliskości jest fundamentem bestsellerowego, wydanego przez NATULI przewodnika dla rodziców dzieci w wieku 0-3 lat. 

„Jak zrozumieć małe dziecko” to efekt pracy siedmiu matek związanych zawodowo z rozwojem dziecka. Wspiera obecnych i przyszłych rodziców w drodze do świadomego, odpowiedzialnego rodzicielstwa. Bez nagród i kar, z poszanowaniem potrzeb wszystkich członków rodziny. Znajdziecie tu mnóstwo informacji dotyczących m.in. rozszerzania diety, odpieluchowania czy adaptacji przedszkolnej. 

Osadzony w polskich realiach przewodnik do tej pory sprzedał się w nakładzie 45 tys. egzemplarzy.

„Seria Rodzicielska” – książki, którym możecie zaufać

„Jak zrozumieć małe dziecko” jest jednym z tytułów tworzących „Serię Rodzicielską” – projekt łączący najlepszych w Polsce ekspertów zajmujących się konkretnymi aspektami rodzicielstwa. Bazując na aktualnej wiedzy, biorą pod lupę wiele zagadnień – m.in. poród naturalny, cięcie cesarskie, karmienie piersią, rozwój dziecka czy rozwiązywanie konfliktów w rodzinie. „Seria Rodzicielska” przywraca wiarę w rodzicielskie kompetencje, stawia drogowskazy, ale nie narzuca szablonowych rozwiązań. Wszystko po to, by codzienność z dzieckiem była jeszcze piękniejsza.

Kilka słów o autorkach przewodnika

Aga Nuckowska – terapeutka Gestalt, pedagożka i filolożka, redaktor naczelna magazynu NATULI dzieci są ważne. Inicjatorka wielu działań na rzecz dzieci i rodziców w Polsce i za granicą.

Ewa Krogulska – psycholożka, doula i promotorka karmienia piersią. Autorka artykułów, m.in. na temat ciąży, porodu, karmienia piersią.

Anna Siudut-Stajura – psycholożka, trenerka umiejętności psychologicznych i społecznych, psychoterapeutka Gestalt.

Joanna Jeżak – pedagożka, psychoterapeutka, absolwentka kursów trenerskich oraz coachingowych, Porozumienia bez Przemocy, terapii schematów i analizy transakcyjnej.

Olga Trybel – fizjoterapeutka, ratownik medyczna, edukatorka seksualna. Z pasją edukuje i rehabilituje kobiety w trakcie ciąży i po porodzie.

Małgorzata Musiał – pedagożka, wspiera rodziców w ich rodzicielskich wyzwaniach, mediatorka w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Magdalena Trzewik – psycholożka, absolwentka kursu Porozumienia bez Przemocy, trenerka Familylab. Doradczyni noszenia dzieci Clauwi.

Kup książkę w księgarni NATULI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.