Kategorie
Ekowiadomości

Jak dbać o zdrowie malca podczas chłodów

Brak słońca, chłód i bierne spędzanie czasu źle wpływają na organizm. Kilka sprawdzonych rad pomagających przetrwać jesień bez choroby

Jesienna pogoda nas nie rozpieszcza. Dni są krótkie, często wychodzimy do przedszkola, szkoły czy pracy bladym świtem, a wracamy o 16, kiedy słońce już zachodzi, czujemy, że cały dzień przeleciał przez palce. Brak słońca, chłód i bierne spędzanie czasu źle wpływają na organizm. Do tego dochodzi plucha, wiatr i pierwsze przymrozki – czyli to, co wirusy lubią najbardziej.

Kilka sprawdzonych rad pomagających przetrwać jesień bez choroby

Nie przegrzewaj

Rodzice zbyt często mają wrażenie, że dziecku jest zimno, więc otulają je dodatkowym kocykiem. Owszem, kocyk tak, ale tylko w wypadku niemowląt. Roczniaki i starszaki najlepiej ubrać “na cebulkę”. W razie potrzeby zdejmujemy cienką bluzeczkę czy sweterek.

Śniadanie to podstawa

Pierwszy posiłek powinien pokrywać 25% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Co ważne, śniadanie to źródło energii dostarczające organizmowi cenne substancje odżywcze już na początku dnia. Należy zdecydowanie ograniczyć ilość białego cukru i nabiału, postawić na węglowodany złożone, które zapewniają dziecku odpowiednią dla wieku porcję energii i nie powodują otyłości. Dietę powinniśmy zmienić z letniej na jesienno-zimową, dostosowaną do zmieniającej się na zewnątrz aury. Polecamy artykuł “24 przepisy na jesień”.

Pora na spacer

Pogoda do nich nie zachęca. Ale nawet jeśli na dworze jest szaro, warto ubrać dziecko odpowiednio do temperatury i ruszyć w drogę. Pieszo czy wózkiem, a może w chuście? Każdy sposób jest dobry. Codzienne spacery powodują, że organizm dziecka uczy się jak radzić sobie ze zmianami temperatury. To istotne, zwłaszcza teraz, kiedy zbliża się zima. Najczęstszą przyczyną przeziębienia lub infekcji u dzieci jest nagłe wychłodzenie organizmu. Dzięki sporej dawce tlenu usprawnia się układ odpornościowy i trawienny malca.

Słońce

Rozdrażnienie, senność, apatia – to skutki braku światła. Jeśli jesteście z dzieckiem cały dzień, starajcie się wychodzić na dwór wtedy, gdy jest najjaśniej, czyli około południa. Gorzej jeśli dziecko cały dzień (słoneczny) spędzi w szkole czy przedszkolu. Wtedy dawka słońca jest mała lub nawet znikoma. Nadrabiajcie w weekendy!

Zmiana garderoby

Początek jesieni to ostatni dzwonek na porządki w szafie dziecka. Maluchy szybko rosną i może okazać się, że ciuszki z wiosny czy zeszłego sezonu będą za małe. O czym należy pamiętać? Aby rękawy i nogawki nie uciskały ciała, bo to utrudnia krążenie krwi i dziecku mogą przez to marznąć dłonie lub stopy. Spodnie powinny mieć dość szerokie nogawki – takie, by swobodnie weszły pod nie rajstopki.

Krem ochronny

Warto go stosować, ale głownie u młodszych dzieci. Na rynku są dostępne naturalne kremy określane jako te na “wiatr i niepogodę”. Chronią delikatną skórę twarzy dziecka przed trudnymi czynnikami atmosferycznymi.

A jeśli jednak przydarzy wam się jesienna infekcja, przeczytajcie jak sobie z nią radzić: Jesienne infekcje – jak zapobiegać, jak leczyć?

Foto
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.