Kategorie
Ekowiadomości

Hałas + dziecko = nadpobudliwość

Badania naukowców z Niemiec sugerują, że dzieci, które mieszkają w pobliżu ruchliwych dróg, są bardziej narażone na ryzyko wystąpnienia  nadpobudliwości. Okazało się, że u dzieci, które są wystawione na bardzo wysoki poziom hałasu przebywając w domu, zaobserwowano o 28 proc. więcej objawów nadpobudliwości i deficytu uwagi niż u dzieci narażonych na niższy poziom hałasu.

Badanie zostało opublikowane w marcu w czasopiśmie Environmental Research.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Psycholog w Szpitalu Dziecięcym w Bostonie, dr Michelle Bosquet, powiedział, że: „Coraz więcej badań udowadnia, że stresory środowiskowe, w tym zanieczyszczenia chemiczne i hałas, mogą mieć znaczny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci i ich zachowanie”.

Hałas wyzwalany wraz z ruchem może mieć wpływ na mózg dziecka podczas ważnych okresów rozwojowych, zwiększa stężenia krążących hormonów stresu lub zakłóca zdolność dziecka do snu i koncentracji.

Inne badania wykazały, że istnieje zależność między narażeniem dziecka na hałas związany z ruchem drogowym i lotniczym a problemami edukacyjnymi dziecka. Badania te nie koncentrowały się na wpływie hałasu samochodowego w domu.

Badanie

Wzięło w nim udział 900 dzieci mieszkających w Monachium, w wieku około dziesięciu lat. Naukowcy, pod przewodnictwem dr Carli Tiesler, zmierzyli poziom hałasu na zewnątrz każdego domu dziecka na ścianie domu, i poprosił rodziców o wypełnienie kwestionariusza na temat zachowania ich dzieci. Naukowcy zaznaczają, że nie mierzyli rzeczywistego poziomu hałasu wewnątrz domów. Niektóre budynki mogą być lepiej izolowane przed hałasem niż inne, więc poziom hałasu na zewnętrznej ścianie domu, może nie odzwierciedlać poziomu hałasu wewnątrz. Nie brano też pod uwagę zanieczyszczeń, które produkują samochody i ich wpływu na zachowanie dzieci.

Dzieci, których domy były położone najbliżej drogi i poziom hałasu był największy, ponad dwukrotnie częściej wykazywały oznaki zaburzeń emocjonalnych, takich jak nadmierne obawy lub stres w nowych sytuacjach, niż dzieci, których domy były mniej narażone na hałas. Dzieci te mają też częściej problemy ze snem, w porównaniu z dziećmi, które żyły w ciszy.

Przyczyn nadpobudliwości jest wiele

Od strony biologicznej mogą być różne czynniki uszkadzające ośrodkowy układ nerwowy, zarówno w okresie jego kształtowania się (okres płodowy i około-płodowy), jak i później. Specjaliści zgodnie twierdzą, że muszą jeszcze przeprowadzić wiele badań na temat mechanizmów i stresorów środowiskowych, które współdziałają ze sobą i zapewne mają wpływ na psychikę dzieci.

W ostatnich czasach często słyszy się o ADHD. Jest to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Takich, zdiagnozowanych dzieci jest w Polsce około 80 tysięcy – czyli jedno na 100 uczniów w szkołach podstawowych.

Źródło: myhealthnewsdaily.com
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.