Kategorie
Ekowiadomości

Jak naturalnie pokonać bezsenność

Kto choć raz jej doświadczył, ten wie, jak bardzo jest uciążliwa dla organizmu. Spotykamy wiele młodych mam, które borykają się z problemem bezsenności od czasu narodzin dziecka

Kto choć raz jej doświadczył, ten wie, jak bardzo jest uciążliwa dla organizmu. Wielogodzinne patrzenie się w sufit nie może być przyjemne. Spotykamy wiele młodych mam, które borykają się z problemem bezsenności od czasu narodzin dziecka. Widok męża, który posiada niesamowitą zdolność zasypiania w 3 minuty (i w ogóle smacznego spania) dodatkowo pogłębia złe samopoczucie.

Właściwa jakość i ilość odpoczynku jest niezbędna do utrzymania dobrego zdrowia, a bezsenność jest objawem braku równowagi organizmu. Każdy człowiek cierpi z powodu bezsenności w jakimś okresie swojego życia. William Dement, autor książki „Obietnica snu” (Delacotre, 1999), nazywa brak snu „narodowym zagrożeniem”. Pozbawienie snu osłabia system immunologiczny, wzmaga drażliwość i zwalnia czas reakcji, podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia kraksy samochodowej i innych wypadków.

Dane:

  • Ponad 30% populacji cierpi na bezsenność.
  • Nawet do 60% osób w wieku powyżej 60 lat cierpi na bezsenność.
  • Kobiety cierpią na bezsenność dwa razy częściej niż mężczyźni.
  • Około dziesięć milionów ludzi w USA stosuje leki nasenne.

Jest kilka naturalnych sposobów na nieprzespane noce. Sposobów, które działają! Choć zainteresowani podkreślają, że trochę to trwało – trzeba zatem uzbroić się w cierpliwosć. Nie ma pewności, że dana metoda nam pomoże, czasem trzeba próbować różnych – do skutku.

Oto kilka wskazówek:
Akupunktura – dla niektórych jest częścią życia i działa niemal na każdą dolegliwość. Na bezsenność podobno także. Wywiera uspokajający, równoważący wpływ na układ nerwowy. Do tego jest bezpieczna. Nie powoduje uzależnienia, jak wiele leków stosowanych w leczeniu bezsenności czy depresji, a wykonywana przez wykwalifikowanego specjalistę nie grozi niepożądanymi działaniami ubocznymi.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!

Zdrowa dieta – kofeina przyjmowana w odpowiednich ilościach nie zaszkodzi. Gorzej, gdy jest jej zdecydowanie za dużo. To samo dotyczy cukru – należy go unikać, a już zwłaszcza przed snem. Warto spożywać pokarmy, które są bogate w magnez (m.in. zielone warzywa liściaste, dynia, sezam, nasiona słonecznika, łosoś i halibut). Spróbuj herbaty z rumianku, która zawiera tryptofan – aminokwas, znany ze swoich uspokajających właściwości.

Techniki relaksacyjne
Joga jest praktykowana już od ponad 5000 lat i zyskała przez ten czas miliony zwolenników. Posłużę się wynikami pewnych badań. Naukowcy zbadali 410 osób, które mają problemy ze snem. Były to także osoby po wygranej walce z nowotworem. Połowa z nich uczęszczała 2 razy w tygodniu na trwające 75 minut ćwiczenia jogiczne. Zawierały się w nich nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale również ćwiczenia oddechowe i medytacje.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Przed rehabilitacją tylko 15% badanych nie miało problemów ze spokojnym snem. Po rehabilitacji, w grupie, której członkowie nie uczęszczali na jogę, ilość osób śpiących spokojnie  zwiększyła się o zaledwie 1%. W przypadku grupy, która 2 razy w tygodniu spędzała czas na ćwiczeniach jogicznych, grupa osób zasypiających bez problemu zwększyła się ponad dwukrotnie ( z 15 do 31%).

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.