fbpx
Bestseller "Rozwój seksualny dzieci" - dziś 30% RATATU
| Jak nauczyć się wiązać chustę?

Jak nauczyć się wiązać chustę?

Pozycja „chusta do noszenia dziecka” znajduje się coraz częściej na listach wyprawkowych dla młodych rodziców. Wiele szkół rodzenia poleca taki sposób noszenia dziecka już od pierwszych dni życia, ważne, żeby chusta była dobrze zawiązana, a maluch prawidłowo ułożony.

chusta

Jednak gdy młodzi, świeżo upieczeni rodzice wracają z noworodkiem do domu, pojawia się problem, jak się do tego zabrać. Istnieją następujące opcje:

  1. Warsztaty chustonoszenia – warto wybrać się na spotkanie trwające 1,5-2h, na którym doświadczony instruktor pokaże, jak prawidłowo zawiązać chustę, jak układać w niej dziecko, na co zwrócić uwagę. Na takie zajęcia często przychodzą rodzice oczekujący narodzin dziecka, a  w trakcie zajęć pracują na lalkach treningowych. Dzięki umiejętnościom zdobytym w trakcie takich warsztatów wielu rodziców ma odwagę rozpocząć chustowanie stosunkowo krótko po porodzie. Na warsztaty można też przyjść z dzieckiem, zarówno aby rozpocząć przygodę z chustonoszeniem, jak i aby podszkolić się praktyce noszenia, poznać nowe wiązania (np. wiązania do noszenia na plecach ćwiczone są w trakcie warsztatów dla osób zaawansowanych).
  2. Indywidualne spotkanie z instruktorem/doradcą chustonoszenia – jeśli wolimy osobisty kontakt z doświadczoną i kompetentną osobą, dobrym rozwiązaniem jest spotkanie z instruktorem noszenia dzieci w chustach. Najlepiej aby takie spotkanie odbywało się już z dzieckiem, nie w czasie ciąży. W trakcie spotkania można wybrać rodzaj chusty, przećwiczyć jej wiązanie i wkładanie malucha. Kompetentna pomoc jest szczególnie ważna przy noszeniu noworodków, szczególnie jeśli rodzice nie mieli wcześniej styczności z chustonoszeniem.
  3. Chustowe grupy wsparcia – w wielu miejscach w Polsce organizowane są spotkania rodziców noszących swoje dzieci w chustach: w klubach malucha, szkołach rodzenia czy kawiarniach przyjaznych dzieciom. W trakcie takich spotkań można przetestować różne chusty czy nosidła, wymienić się doświadczeniami, spróbować związać chusty pod okiem doświadczonych koleżanek.
  4. Instrukcje wiązania i filmy dostępne w internecie – każdy producent wraz z chustą powinien dostarczyć instrukcję użytkowania. Może ona występować w formie papierowej instrukcji ze zdjęciami lub obrazkami bądź filmu instruktażowego. Wielu użytkownikom wystarczają takie materiały, szczególnie gdy są czytelne i dobrze opisane. Można też posiłkować się całą masą filmów dostępnych w sieci. Często są to materiały producentów lub instruktorów. Jednak w razie wątpliwości co do poprawności wiązania lub gdy po raz pierwszy zaczynamy nosić noworodka warto skorzystać z wcześniejszych opcji, aby mieć pewność, że nosimy dobrze i bezpiecznie.

Podsumowując: dla chcącego nic trudnego, czyli jeśli jesteśmy wystarczająco zmotywowami, powinno się nam udać samodzielnie zachustować dziecko (z pomocą instrukcji, ewentualnie filmów dostępnych w sieci). Jednak zwłaszcza w przypadku noworodka warto skonsultować się z osobą doświadczoną, a najlepiej doradcą. Z doświadczenia wiemy, że pojawia się wówczas mnóstwo pytań: czy kręgosłup jest wystarczająco podtrzymywany, czy dziecko jest na odpowiedniej wysokości, czy się nie udusi, czy nóżki są dobrze ułożone… Początkowa inwestycja czasu i pieniędzy w pomoc profesjonalisty może zapewnić nam spokojny i bezstresowy start w długą przygodę z chustonoszeniem.


Kinga Pukowska

Prezeska Fundacji Polekont - Istota Przywiązania. Od 2004 roku wspiera młodych rodziców na początku ich drogi w zakresie Rodzicielstwa Bliskości oraz Slow Parenting. Trenerka rozwoju osobistego i kompetencji miękkich, coach i mediatorka. Działa również jako doula Stowarzyszenia Doula w Polsce, doradczyni chustowa oraz specjalistka w zakresie żywienia dzieci i dorosłych. Prywatnie żona i mama trójki dzieci w Edukacji Domowej. Swoje doświadczenia opisuje na blogu Pozytywy Edukacji.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.fundacjapolekont.pl/


Czytaj na dziecisawazne.pl

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

odżywianie naturalne
Wegańska Wielkanoc smakuje dokładnie tak, jak tradycyjna! 6 świątecznych przepisów

niemowlę
7 ważnych informacji o masażu wcześniaka

zdrowie
Hałas szkodzi zdrowiu! Jak zadbać o mózg dziecka w pełnym hałasu świecie

rodzina
Zacznijmy traktować ojców poważnie!

rodzina
8 kreatywnych pomysłów do dziecięcego pokoju

olini
Zakwas z buraków – naturalny sposób na niedobory żelaza

wychowanie
10 prostych zabaw rozwijających koncentrację uwagi

wychowanie
Swobodna zabawa (bez nadzoru dorosłych!) sprawia, że dzieci są szczęśliwsze, bardziej pewne siebie i lepiej się uczą!

wywiady
Każdy rodzic może być dobrym przywódcą! Rozmowa z Zofią Schacht-Petersen, cz.2

wychowanie
Jak przestać zachęcać dziecko do jedzenia, żeby mogło zacząć jeść