Dlaczego mamy przygotowywać się do poczęcia dziecka? Najważniejszymi powodami są zapewnienie mu lepszego zdrowia i harmonijnego rozwoju, stworzenie odpowiednich warunków dzięki przygotowaniu ciała i psychiki na pojawienie się potomstwa.
Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMC) przygotowania do poczęcia należy rozpocząć z wyprzedzeniem, nawet do dwóch lat wcześniej. To niesamowite, a jednak to fakt, że możemy wpłynąć na dziecko, które nie zostało jeszcze poczęte.

Do najważniejszych czynników należą nastawienie psychiczne, ruch, medytacja, relaks i odpowiednie odżywianie.
Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią
Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Fizyczne przygotowanie do ciąży
Jako rodzice przekazujemy dziecku nie tylko kolor oczu czy włosów, ale przede wszystkim część swej istoty i sił życiowych. Samo poczęcie może nastąpić, gdy krew i energia Qi (energia życiowa) przepływają przez organizm bez przeszkód. Siła życiowa według TMC gromadzi się właśnie w nerkach. Energia Qi nerek jest odpowiedzialna za konstrukcję psychofizyczną dziecka oraz długość jego życia. Według tego starego systemu jesteśmy częściowo współodpowiedzialni za energię przedurodzeniową naszych dzieci. Jeśli chcemy przekazać naszemu dziecku „siłę nerek”, musimy odpowiednio je wzmocnić.
Możemy to osiągnąć dzięki:
- unikaniu przepracowania, braku snu, stresu, intensywnego trybu życia
- unikaniu wychłodzenia organizmu, zwłaszcza w miesiącach zimowych
- unikaniu leków
- odpowiedniemu odżywianiu
- regularnemu jedzeniu ciepłych posiłków
- gotowanym zbożom, duszonym warzywom, owocom, owocom morza i rybom (wiadomego pochodzenia), roślinom strączkowym, algom
- unikaniu: kawy, czarnej i zielonej herbaty, pieczonego oraz smażonego mięsa, potraw z grilla, ostrych przypraw, żywności przetworzonej, modyfikowanej genetycznie, przygotowywanej w kuchenkach mikrofalowych, mrożonek
- rezygnacji z używek, narkotyków.
Psychiczne przygotowanie do ciąży
Psychiczne nastawienie to równie ważny aspekt przygotowania do ciąży. Warto zastanowić się, dlaczego chcemy mieć dziecko. Czy jest to nasze szczere pragnienie, czy też odpowiedź na oczekiwania innych, presji środowiska (np. rodziców, znajomych) lub też próba ratowania związku. Relacja z partnerem i jej jakość mają istotny wpływ na poczęcie, spokojną ciążę i późniejsze przeżywanie rodzicielstwa. Najbardziej szkodliwą emocją, której należy unikać w okresie poprzedzającym poczęcie i podczas ciąży, jest strach. Zamiast zamartwiać się, wyszukiwać coraz to nowe lęki, trzeba tak popracować ze sobą, żeby zastąpić te emocje wiarą we własne siły, zaufaniem do siebie i do innych. Możemy to osiągnąć dzięki przebywaniu z ludźmi, którzy wywołują w nas te emocje, oraz unikaniu takich, którzy potęgują w nas lęk, niepewność i właśnie strach. Może przydać się również pomoc przyjaciela, psychologa, osób wspierających w macierzyństwie. Trzeba zastanowić się, jakich przyzwyczajeń, złych nawyków mogę się pozbyć, żeby wzmocnić się i przygotować na przyjęcie dziecka?
Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość
Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody.
Styl życia a ciąża
Kiedy planujemy zostanie rodzicem, warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Oprócz takich kwestii jak odżywianie, pielęgnowanie związku, warto zwrócić uwagę na nasz stosunek do pracy. Pracocholiczki mają duże problemy z zajściem w ciążę. A jeśli nawet spodziewają się dziecka, nadmiernie pracując, narażają ciążę. Dzieci kobiet nadmiernie pracujących w ciąży często są płaczliwe, niespokojne i mniej śpią.
Bardzo ważną kwestią jest przyjrzenie się ilości stresu w naszym życiu i naszym reakcjom na niego. Kiedy się denerwujemy, podnosi się poziom kortyzolu (hormon stresu), i to on odpowiedzialny jest za np. kłopoty z płodnością. Tak więc trzeba wypracować, a przynajmniej dążyć do takiego sposobu życia, w którym ilość czasu poświeconego pracy zrównoważymy odpowiednią dawką relaksu, czasu na życie prywatne czy pielęgnowanie pasji.
Warto popracować nad sobą i nauczyć się technik relaksacyjnych, pracy z oddechem. Umiejętności te pomogą nam łatwo zajść w ciążę, przejść przez nią w pozytywny sposób, jak również w istotny sposób wpłyną na jakość porodu. Polecam też więcej miłości do siebie, śmiechu, relaksu. Takie rzeczy równie silnie wpływają na konstytucję naszego przyszłego dziecka, jak kwas foliowy czy odpowiednie odżywianie. Pamiętajmy, żeby w okresie przygotowania do poczęcia, jak i podczas samej ciąży unikać wszystkiego, co obciąża organizm, mogą to być konflikty osobiste, zbyt duża ilość pracy, sporty wyczynowe. Wprowadźmy za to w nasze życie więcej określonych form ruchu – ćwiczenia tai-chi, chi kung, joga. Wpływają one na poprawienie kondycji, elastyczności, giętkości ciała, harmonizowanie energii w ciele, a przede wszystkim przywrócenie wewnętrznego spokoju.
Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim
Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Pamiętajmy jednak, że zarówno w praktykowanej formie ruchu, jak i każdej aktywności podejmowanej w ciąży, róbmy tylko tyle, na ile czujemy się z tym dobrze. Nie przesilajmy się. Nie udowadniajmy światu, na jak wiele nas stać. Popatrzmy za to z miłością w siebie. Zwolnijmy. I otwórzmy się na tą piękną tajemnicę…