Kategorie
Ciąża i narodziny Poród

Jak radzić sobie ze stresem porodowym w czasie pandemii?

To, że odczuwasz stres przed porodem, lęk oraz masz obawy o zdrowie dziecka jest zupełnie naturalne.

Te stany niepokoju wpływają na komfort życia i snu, a nawet potrafią pokierować naszymi decyzjami zupełnie w niewłaściwą stronę. Dodatkowo wszystko wzmaga obecna sytuacja. Jak sobie radzić ze stresem porodowym w czasie pandemii? Jako hipnodoula i coach okołoporodowy mam dla Ciebie 7 sprawdzonych sposobów:

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

Otaczaj się mądrymi i wspierającymi osobami

Otaczaj się mądrymi doradcami. Wybierz empatyczną położną, która rozwieje Twoje wątpliwości o stronę medyczną porodu. Znajdź doulę, która zrozumie Twoje potrzeby. 
Rozmawiaj z kobietami, które są zadowolone ze swojego porodu i wiedzą jak ważne jest to wydarzenie. Jeżeli jeszcze nie ma Cię na grupie Błękitny Poród to koniecznie wskakuj. Poznasz tam piękne i wspierające historie porodowe, pełne siły i sprawczości.

Zadbaj o swoje emocje

Prawidłowe zadbanie o własne emocje da Ci wiedzę na temat tego, jak radzić sobie różnych sytuacjach w czasie porodu. Na sali porodowej poczujesz się silna i kompetentna. Zadbane emocje wzmocnią Twoją pewność siebie i asertywność, dzięki czemu podejmiesz najlepsze na dany moment decyzje. 

O swoje emocje możesz zadbać na przykład poprzez bezpłatny mini kurs Błękitny Poród. Właśnie trwają zapisy

bezpłatny kurs online

BŁĘKITNY PORÓD

Poród może być dla każdej kobiety pozytywnym i bezpiecznym wydarzeniem. Nieważne na jakim etapie ciąży jesteś, nigdy nie jest za późno, ani za wcześnie, aby przygotować się na poród. 

Doceń moc aromaterapii

Olejki klasy terapeutycznej działają na poziomie ciała i emocji. Zostało to udowodnione w badaniach naukowych. Te olejki będą Cię wspierać w chwilach niepokoju i lęku:

  • Bergamotka*
  • Serenity (mieszanka doTerra)
  • Dzika pomarańcza*
  • Lawenda

Warto zwrócić tu uwagę przede wszystkim na lawendę, czyli królową olejków. Nic dziwnego, że ma taką ksywkę. Redukuje stres, działa uspokajająco i przeciwbólowo. 

Czerp wiedzę ze sprawdzonych źródeł

Nie opieraj swojej wizji porodu na filmach i serialach. Nie słuchaj przerażających historii z pierwszych stron gazet. Celem mediów jest zarabianie na dobrze klikających się historiach. A najlepiej klikają się słodkie kotki i historie mrożące krew w żyłach. 

Zamiast tego czerp wiedzę ze sprawdzonych źródeł, opartych na dowodach naukowych. Nie po to żyjemy w XXI wieku, żeby wierzyć w gusła. Ze swojej strony polecam książki Wydawnictwa Natuli oraz podcast Droga do Błękitnego Porodu

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim 
35 PLN Z KODEM “CC10” -10%
Poród naturalny 
34 PLN
Karmienie piersią 
34 PLN

Weź relaksującą kąpiel

Zapal świeczki, włącz ulubioną muzykę, pomyśl o pierwszym spotkaniu ze swoim dzieckiem. Dodaj olejki do kąpieli (mój sprawdzony przepis to: 3 krople Bergamot, 2 krople Frankincense, 2 krople Lavender rozpuść w szklance soli Epson). W takiej kąpieli nie tylko łagodzisz niepokój, ale stworzysz również swoją kotwicę porodową

Zafunduj sobie masaż kochających rąk

Rozcieńcz jedną kroplę ulubionego olejku z powyższej listy w łyżce oleju nośnikowego. Poproś bliską osobę o masaż przed snem. Mogą to być stopy, plecy (zwłaszcza jeśli doskwiera Ci dyskomfort), kark czy ramiona. Czuły, empatyczny dotyk jest mega ważny w naszym życiu! Działa na każdym poziomie i poprawia zarówno nasz stan psychiczny, jak i funkcje życiowe. Bliskość ponad wszystko.

Zadbaj o spokojny sen

Wycisz się przed snem. Zrób dyfuzję z olejków (mój ulubiony przepis to: 2 krople Bergamot, 1 kropla Ylang Ylang, 3 krople Lavender). Posłuchaj nagrania relaksacyjnego. Możesz spokojnie przy nim zasnąć, a wtedy treść nagrania zostanie zapamiętana przez Twój wewnętrzny umysł. Obudzisz się wyspana, z pewnością, że poród to zupełnie naturalne wydarzenie a ty masz w sobie wszystko, aby stanąć pewnie na nogach w roli mamy.

* olejki fotouczulające, należy zachować 12-24 godzinny odstęp pomiędzy zastosowaniem na skórę a ekspozycją na słońce

Autor/ka: Beata Meinguer

Jestem coachem okołoporodowym, hipno-doulą, inicjatorką idei Błękitnego Porodu. Od ponad 7 lat wspieram kobiety i ich bliskich w okresie okołoporodowym, a od 2 lat prowadzę mój autorski kurs “Błękitny Poród“, w którym do tej pory wzięło udział ponad 500 kobiet. Założyłam również grupę wsparcia na Facebooku, która gromadzi społeczność prawie 12 tysięcy świadomych kobiet. Prywatnie jestem mamą trójki dzieci urodzonych w stanie głębokiego relaksu – autohipnozy. Kocham podróże, zarówno te prawdziwe jak i metaforyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *