Kategorie
Ciąża i narodziny Poród

Jak radzić sobie ze stresem porodowym w czasie pandemii?

To, że odczuwasz stres przed porodem, lęk oraz masz obawy o zdrowie dziecka jest zupełnie naturalne.

Te stany niepokoju wpływają na komfort życia i snu, a nawet potrafią pokierować naszymi decyzjami zupełnie w niewłaściwą stronę. Dodatkowo wszystko wzmaga obecna sytuacja. Jak sobie radzić ze stresem porodowym w czasie pandemii? Jako hipnodoula i coach okołoporodowy mam dla Ciebie 7 sprawdzonych sposobów:

Otaczaj się mądrymi i wspierającymi osobami

Otaczaj się mądrymi doradcami. Wybierz empatyczną położną, która rozwieje Twoje wątpliwości o stronę medyczną porodu. Znajdź doulę, która zrozumie Twoje potrzeby. 
Rozmawiaj z kobietami, które są zadowolone ze swojego porodu i wiedzą jak ważne jest to wydarzenie. Jeżeli jeszcze nie ma Cię na grupie Błękitny Poród to koniecznie wskakuj. Poznasz tam piękne i wspierające historie porodowe, pełne siły i sprawczości.

Zadbaj o swoje emocje

Prawidłowe zadbanie o własne emocje da Ci wiedzę na temat tego, jak radzić sobie różnych sytuacjach w czasie porodu. Na sali porodowej poczujesz się silna i kompetentna. Zadbane emocje wzmocnią Twoją pewność siebie i asertywność, dzięki czemu podejmiesz najlepsze na dany moment decyzje. 

O swoje emocje możesz zadbać na przykład poprzez bezpłatny mini kurs Błękitny Poród. Właśnie trwają zapisy

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Doceń moc aromaterapii

Olejki klasy terapeutycznej działają na poziomie ciała i emocji. Zostało to udowodnione w badaniach naukowych. Te olejki będą Cię wspierać w chwilach niepokoju i lęku:

  • Bergamotka*
  • Serenity (mieszanka doTerra)
  • Dzika pomarańcza*
  • Lawenda

Warto zwrócić tu uwagę przede wszystkim na lawendę, czyli królową olejków. Nic dziwnego, że ma taką ksywkę. Redukuje stres, działa uspokajająco i przeciwbólowo. 

Czerp wiedzę ze sprawdzonych źródeł

Nie opieraj swojej wizji porodu na filmach i serialach. Nie słuchaj przerażających historii z pierwszych stron gazet. Celem mediów jest zarabianie na dobrze klikających się historiach. A najlepiej klikają się słodkie kotki i historie mrożące krew w żyłach. 

Zamiast tego czerp wiedzę ze sprawdzonych źródeł, opartych na dowodach naukowych. Nie po to żyjemy w XXI wieku, żeby wierzyć w gusła. Ze swojej strony polecam książki Wydawnictwa Natuli oraz podcast Droga do Błękitnego Porodu

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Weź relaksującą kąpiel

Zapal świeczki, włącz ulubioną muzykę, pomyśl o pierwszym spotkaniu ze swoim dzieckiem. Dodaj olejki do kąpieli (mój sprawdzony przepis to: 3 krople Bergamot, 2 krople Frankincense, 2 krople Lavender rozpuść w szklance soli Epson). W takiej kąpieli nie tylko łagodzisz niepokój, ale stworzysz również swoją kotwicę porodową

Zafunduj sobie masaż kochających rąk

Rozcieńcz jedną kroplę ulubionego olejku z powyższej listy w łyżce oleju nośnikowego. Poproś bliską osobę o masaż przed snem. Mogą to być stopy, plecy (zwłaszcza jeśli doskwiera Ci dyskomfort), kark czy ramiona. Czuły, empatyczny dotyk jest mega ważny w naszym życiu! Działa na każdym poziomie i poprawia zarówno nasz stan psychiczny, jak i funkcje życiowe. Bliskość ponad wszystko.

Zadbaj o spokojny sen

Wycisz się przed snem. Zrób dyfuzję z olejków (mój ulubiony przepis to: 2 krople Bergamot, 1 kropla Ylang Ylang, 3 krople Lavender). Posłuchaj nagrania relaksacyjnego. Możesz spokojnie przy nim zasnąć, a wtedy treść nagrania zostanie zapamiętana przez Twój wewnętrzny umysł. Obudzisz się wyspana, z pewnością, że poród to zupełnie naturalne wydarzenie a ty masz w sobie wszystko, aby stanąć pewnie na nogach w roli mamy.

* olejki fotouczulające, należy zachować 12-24 godzinny odstęp pomiędzy zastosowaniem na skórę a ekspozycją na słońce

Avatar photo

Autor/ka: Beata Meinguer

Jestem coachem okołoporodowym, hipno-doulą, inicjatorką idei Błękitnego Porodu. Od ponad 7 lat wspieram kobiety i ich bliskich w okresie okołoporodowym, a od 2 lat prowadzę mój autorski kurs “Błękitny Poród“, w którym do tej pory wzięło udział ponad 500 kobiet. Założyłam również grupę wsparcia na Facebooku, która gromadzi społeczność prawie 12 tysięcy świadomych kobiet. Prywatnie jestem mamą trójki dzieci urodzonych w stanie głębokiego relaksu – autohipnozy. Kocham podróże, zarówno te prawdziwe jak i metaforyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.