Na pewno dobrze pamiętasz swoją pierwszą rozmowę z mamą na temat dojrzewania i miesiączki. Skrępowanie, wstyd – to uczucia, które ci wtedy towarzyszyły. Może wynikało to z nieporadności twojej mamy, może z czasów, w których się wychowałaś. Obiecałaś sobie wtedy, że twoja rozmowa z córką będzie wyglądać całkiem inaczej, na luzie, w atmosferze prawdziwej bliskości. Teraz jednak, kiedy faktycznie ma do niej dojść, czujesz dokładnie to samo, co twoja mama – czyli zażenowanie i nieporadność.
Zastanawiasz się, czy dasz radę omówić z córką jeden z ważniejszych tematów w jej życiu bez obarczania jej wielopokoleniowym wstydem. Obawiasz się, że podjęcie tematu dojrzewania dziewczynek może cię w pewnej chwili przerosnąć, że nie będziesz wiedziała, jak odpowiadać na pytania lub jakie pytania zadawać córce. Pozwól więc, że podpowiemy ci, jak poprowadzić rozmowę, aby przebiegała w miłej i pełnej bliskości atmosferze.
Jak zrozumieć małe dziecko
Podręcznik świadomego rodzicielstwa
Rozwój seksualny dzieci
Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Krok 1 Przygotuj się
Jeśli chcesz porozmawiać z córką na temat zmian zachodzących w jej ciele, musisz się do tego dobrze przygotować. Przestudiuj więc podręczniki na temat okresu dojrzewania, przypomnij sobie wszystko, co wiesz na temat cyklu miesiączkowego. Dzięki temu żadne z pytań cię nie zaskoczy, a tym samym nie skrępuje, a ty będziesz mogła swoim własnym językiem, dopasowanym do wieku dziecka, opowiedzieć na temat zmian zachodzących w ciele kobiety podczas okresu dojrzewania. Dobrze, abyś miała wtedy pod ręką kosmetyczkę z kobiecymi akcesoriami typu: podpaska, tampon, żel do higieny intymnej itd. Dzięki nim łatwiej zademonstrujesz córce, co należy robić w trakcie miesiączki, jak dbać o higienę intymną. Pokażesz przy okazji córce, że nie należy ze zwykłych środków higienicznych robić tematów tabu.
O zmianach, które następują w ciele Twojej dorastającej córki, dowiesz się z krótkiego poradnika o pokwitaniu, czyli okresu dojrzewania u dziewcząt.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Krok 2 Poćwicz
Jeśli denerwujesz się już na samą myśl o tym, że masz mówić o miesiączce, o rosnących piersiach i biustonoszu – poćwicz z przyjaciółką. Dzięki temu przekroczysz barierę wstydu, a rozmowa na temat kobiecych narządów płciowych, cyklu miesiączkowego, czy seksu, przestanie być dla ciebie tak krępująca. Przy okazji możesz przypomnieć sobie, jaki ty masz stosunek do własnej kobiecości, czy jest to coś, co ci przeszkadza, co ukrywasz przed bliskimi, czy coś, z czego jesteś dumna. Rozmowa z przyjaciółką pozwoli ci zweryfikować, jakie informacje na temat kobiecości chciałabyś przekazać córce. Dlatego już wcześniej odpowiedz sama sobie na pytanie: czy chcesz utrwalić w umyśle córki obraz bolesnych miesiączek, trudnego porodu i trudu wychowania dzieci, czy też kobiety – jako tej istoty, która daje życie i która jest boginią domowego ogniska.
Krok 3 Znajdź czas i dogodne miejsce
Trudne rozmowy nie mogą się odbywać mimochodem. Trzeba znaleźć dla nich czas i stworzyć odpowiednią atmosferę. Dlatego, jeśli chcesz porozmawiać z córką, wygospodaruj kilka godzin tylko dla was, sam na sam, tak żebyś miała pewność, że nikt wam nie będzie przeszkadzał. Jeśli cię na to stać, możecie wyjechać razem gdzieś na weekend. Kiedy znajdziecie się w odmiennym klimacie, w innym miejscu i podejmiecie rozmowę na temat dojrzewania dziewcząt, córka doceni twój trud i chęci, które sobie zadałaś, abyście spędziły pięknie razem ten czas. Poczuje, że naprawdę jest dla ciebie ważna i być może bardziej otworzy się na rozmowę z tobą, niż wtedy, gdybyście były tylko w domu. Jeśli jednak nie możesz wyjechać, stwórz dla was równie piękną atmosferę w miejscu zamieszkania. Ugotuj coś dobrego albo wyjdź z dzieckiem na spacer do parku. Tak, abyś mogła być tylko dla twojej córki. Kiedy zobaczy, że jest dla ciebie w tym momencie najważniejsza, chętniej z tobą porozmawia, niż wówczas, gdybyś miała omawiać temat dojrzewania między odbieraniem telefonu a gotowaniem obiadu.
Gry edukacyjne
Moonka: Dorastanie. Rodzinna, ciałopozytywna gra edukacyjna
69 PLN
Rodzinna, ciałopozytywna gra karciana, która pomoże:
- przygotować się na wyzwania związane z dojrzewaniem (tak dziewczynek, jak i chłopców)
- oswoić język związany z dorastaniem
- przećwiczyć sposoby radzenia sobie w nowych sytuacjach
- lepiej zrozumieć siebie i innych
Krok 4 Podawaj przykłady
Kiedy rozmawiasz z córką na temat dojrzewania, ważne, abyś podawała przykłady z własnego życia. Opowiedz, co ty czułaś, kiedy dostałaś pierwszą miesiączkę, jak przeżywałaś swoją pierwszą miłość, jak ważna dla ciebie była w tamtym okresie przyjaźń. Córka zobaczy wtedy, że to, co ona teraz przeżywa, nie jest czymś niezwykłym, czego ty – jako osoba dorosła nie potrafisz zrozumieć. Dostrzeże, że miałaś podobne dylematy, że tak samo jak ona, nie wiedziałaś, jak zagadać do chłopaka, który ci się podoba, że też bałaś się ośmieszenia ze strony rówieśników. Takie otworzenie się przed córką spowoduje, że przestaniesz grać rolę nauczyciela, który patrzy z góry i wie, co jest lepsze, a teraz przekazuje prawdę o świecie dziecku. Zobaczy, że ty, podobnie jak ona, zdobywałaś wiedzę na temat życia metodą prób i błędów, że złamane serce wliczone jest w okres dojrzewania i że uporczywe pryszcze w końcu znikają, by przemienić się w gładką, piękną, kobiecą cerę.
Krok 5 Szanuj jej granice
Być może twoja córka nie otworzy się podczas rozmowy tak, jakbyś chciała. Albo zablokuje się przy którymś temacie. Nie upieraj się wtedy, by koniecznie o sobie opowiedziała. Uszanuj jej prywatność, to, że ma własne sprawy i własne sekrety. Nie wypytuj na siłę i pozostaw jej zupełną swobodę w opowiadaniu o sobie. Być może za dzień, dwa lub tydzień, nagle powróci do przerwanej rozmowy i zechce ją kontynuować. Daj jej czas, aby oswoiła się z tym, że mama porusza tak intymne tematy, że rozmawia z nią już nie jak z dzieckiem, lecz jak z osobą dorosłą. Jeśli zechce, opowie ci o pierwszej miłości. Jeśli nie, niech tę tajemnicę zachowa dla siebie. Najważniejsze, że ty przekażesz jej odpowiednią wiedzę na temat jej ciała, emocji, psychiki, tego jak się zmienia i tego, co się będzie z nią jeszcze działo. Poinformuj ją, co jest normą np. biały, ciągnący śluz w trakcie owulacji, a co od tej normy odbiega np. żółte upławy. Niech wie, że w każdym przypadku może się do ciebie zgłosić o pomoc i że jej tej pomocy udzielisz.
Krok 6 Podrzuć dobre lektury
Jeśli twoja córka nie chce słuchać twoich wywodów na temat tego, czym jest okres dojrzewania, z czym wiąże się dojrzewanie dziewcząt, podrzuć jej odpowiednie lektury. Jeśli będzie krępowała się ciebie o coś spytać, zawsze może zajrzeć do książki. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie, niż miałaby na własną rękę szukać odpowiedzi na temat okresu dojrzewania, czy seksu, w Internecie. Książki tworzone są przez prawdziwych specjalistów od wychowania seksualnego, więc informacje na temat pożycia; tego, czym jest dojrzewanie dziewczynek, z czym się ono wiąże, przekazywane są w jasny i przystępny sposób.
Z polecanych książek dla dorastających dziewcząt można wymienić takie tytuły jak: „Maja dorasta” (autorką jest pediatra i endokrynolog); jak również „Mała książka o miesiączce”. Warto zajrzeć też do książki „Sekrety nastolatek. ABC dojrzewania”, która w formie komiksowej przedstawia dojrzewanie dziewcząt. Ze sprawdzonych miejsc w Internecie polecić można z kolei Akcję „Porozmawiajmy Mamo”, która ma na celu uświadomienie mam nastolatek o potrzebie rozmowy na trudne i czasami krępujące tematy. Porozmawiajmy Mamo radzi jak wspierać córkę w dorastaniu, z pomocą psychologów i badań, skupia się na najważniejszych etapach rozmowy na trudne tematy i wspierania nastolatki w tym okresie. Portal to skarbnica wiedzy dla was obu. Córka dowie się bowiem szczegółów na temat miesiączki, tego, co dzieje się z jej ciałem, a ty dowiesz się np. jak rozmawiać o dojrzewaniu z dorastającą córką.
Książki o dojrzewaniu polecane przez Natuli
Źródło:
- W. E. Chapin, Jak rozmawiać z córką o seksie?, Poznań 2017, s. 14
- Dr Ch. Northrup, Ciało kobiety, mądrość kobiety, Warszawa 2011, s. 129-130