Kategorie
Polecamy

Jak rozmawiać z nastolatkiem o finansach?

Wychowanie dziecka to trudne i odpowiedzialne wyzwanie. Większość rodziców zastanawia się z pewnością, jakie kroki podejmować, aby nie popełnić w tym obszarze znaczących błędów. Ma to szczególne znaczenie jeśli mówimy o relacji z nastoletnią córką czy synem, które nie zawsze są proste. Na co wówczas pozwolić, jakie granice wyznaczyć i na które konkretnie aspekty zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Okres dojrzewania to skomplikowany i pełen emocji czas zarówno dla samego nastolatka, jak i jego najbliższych. Młody człowiek co rusz mierzy się z różnego typu dylematami, a często zamiast zasięgać porady starszych od siebie, chce wziąć sprawy w swoje ręce. To z kolei prowadzi do różnicy zdań między członkami rodziny. Na szczęście, dzięki zachowaniu kilku istotnych zasad, można skutecznie porozumieć się w każdej sprawie! 

Jak rozmawiać z nastolatkiem?

Kontakt między nastolatkiem a rodzicem powinien opierać się na obustronnym zaufaniu. Jednym z najważniejszych elementów może okazać się szczera rozmowa w ważnych, ale i mniej istotnych sprawach, dzięki której buduje się stabilną nić porozumienia. Istotnym czynnikiem jest tutaj umiejętność słuchania syna czy córki, zrozumienia potrzeb, a także poważne traktowanie. Warto od najmłodszych lat przekazywać dorastającemu dziecku odpowiednie wartości i pozwolić mu popełniać błędy, z których z pewnością wyciągnie wnioski na przyszłość. Z tego też powodu kluczową kwestią pozostaje takie postępowanie, aby nastolatek w jak największym stopniu się usamodzielnił. W tym celu można oczywiście pozwolić choćby na wyjazdy, spotkania z przyjaciółmi, a już na pewno zagwarantować nastolatkowi prywatność. Mimo otwartości ze strony rodziców, konieczne jest oczywiście postawienie granic, które pozwolą na przygotowanie nastolatka do życia w realnym świecie, w którym obowiązują zakazy oraz ograniczenia. Mogą one dotyczyć zarówno sfery edukacyjnej, prywatnej czy finansowej. Konsekwencją tego jest konieczność utrzymania dyscypliny, a więc stanowczego reagowania w sytuacji, gdy nastoletni syn czy córka przekraczają granice. 

Kwestie finansowe – najważniejsze zasady 

Edukacja finansowa w naszym kraju to wciąż dziedzina, o którą muszą dbać rodzice. W polskich szkołach nie poświęca się bowiem czasu na rozpatrywanie takich tematów i uczenie najmłodszych, jak prawidłowo obchodzić się z pieniędzmi. Z tego też powodu istotną rolę odgrywają w tej materii rodzice, którzy swoim zachowaniem i decyzjami powinni kształtować w dzieciach odpowiednie postawy. Dobrym rozwiązaniem jest m.in. przekazywanie im co miesiąc tzw. kieszonkowego, a więc niewielkiej kwoty, którą syn czy córka mogą przeznaczyć według własnego uznania. Dzięki temu być może już na tak wczesnym etapie docenią wartość pieniądza, a jednocześnie nauczą się tego, jak prawidłowo się z nim obchodzić, aby konkretna suma wystarczyła na bardziej lub mniej planowane wydatki.  

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Konto bankowe dla niepełnoletniego – czy to możliwe?   

Skuteczną metodą na zrozumienie przez nastolatka świata finansów jest posiadanie przez niego konta w banku. Zgodnie z polskim prawem, osoba nieletnia między 13. a 18. rokiem życia może – za zgodą rodzica – założyć własny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Do tego typu specjalnego konta zostaje zazwyczaj wydana karta płatnicza, dzięki której nastolatek ma m.in. możliwość wypłacenia zebranych środków z bankomatu. Młody człowiek ma więc szansę na samodzielne zarządzanie swoimi oszczędnościami, korzystanie z bankowości internetowej czy mobilnej itp. Głównym ograniczeniem w przypadku rachunków dla osób niepełnoletnich jest brak możliwości zaciągania zobowiązań. 

Jak znaleźć rachunek bankowy, który w największym stopniu spełni nasze oczekiwania? Warto zapoznać się z rankingiem kont dostępnym na stronie https://www.bankier.pl/smart/konta-bankowe i porównać parametry dostępnych ofert. Dla nastoletniego syna czy córki dysponowanie środkami w ramach swojego konta może być jedną z ważniejszych lekcji w zakresie zarządzania prywatnym portfelem, co zaprezentuje w dorosłym życiu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.