Kategorie
Ekowiadomości Świadomość ekologiczna

10 sprawdzonych sposobów na ekorodzicielstwo

Bycie ekorodzicem może jawić się jako kolejny obowiązek spośród wielu, którym na co dzień trzeba sprostać. Tymczasem bycie eko wcale nie musi być trudne. Wystarczy podejmować świadome decyzje wśród codziennych zadań. Podpowiadamy kilka praktycznych i prostych rozwiązań.

Zgodnie ze słowami francuskiego pisarza Antoine’a de Saint-Exupéry ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci. A o pożyczone rzeczy warto dbać, tak aby „właściciele” mogli z nich korzystać przez długie lata. Na szczęście dbałość o planetę jest prostsza niż przypuszcza większość z nas. Oto 10 gotowych rozwiązań, które będą służyć tobie i twoim dzieciom. Teraz i w przyszłości.

1. Karmienie w zgodzie z naturą

Wszystko, co w nazwie ma słowo naturalne, jest idealnym odzwierciedleniem zasad ekorodzicielstwa. Tak więc i naturalny poród, i naturalne karmienie to dobre sposoby na to, aby rozpocząć swoją ekoprzygodę jako rodzic. Jednak nawet jeśli mama zdecyduje się na poród przez cesarskie cięcie a dziecko będzie karmione butelką, wcale nie oznacza to, że nie można być eko. Świadomy wybór butelki do karmienia czy smoczka również może pomóc naszej planecie. Warto zdecydować się się na szklaną butelkę zamiast tej plastikowej oraz kauczukowy smoczek. Taki wybór nie jest dużym wyzwaniem ani pod kątem dostępności, ani ceny. 

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

2. Zdrowa żywność

Bio, eko, organiczne – wybierając mleko modyfikowane, warto kierować się takimi oznaczeniami. W czasie rozszerzania diety dziecka również będą one istotne. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się karmić dziecko gotowymi produktami zamkniętymi w słoiczkach, czy będziemy samodzielnie gotować, warto korzystać z produktów z certyfikatem eko. W ten sposób nie tylko mamy pewność, że jest to dobre dla planety, ale również dla dziecka. Produkty eko nie zawierają bowiem środków chemicznych i są produkowane z poszanowaniem przyrody. Wybierając produkty dla dziecka – również tego starszego, warto także kierować się sezonowością produktów oraz ich pochodzeniem. Wybór rodzimych warzyw i owoców to mniej CO2 w atmosferze, które wytwarza się podczas transportu z dalekich krajów, a także mniej chemii potrzebnej do zabezpieczenia produktów.

3. Nie marnowanie jedzenia

Kolejnym ekokrokiem w kontekście żywienia jest zminimalizowanie ilości marnowanego jedzenia w gospodarstwie domowym. Można to zrobić dzięki listom, które pozwolą zaplanować zakupy i sprawią, że kupimy tylko to, czego naprawdę potrzebujemy, lub przygotowując porcje odpowiedniej wielkości. Ale to może być zbyt mało, kiedy w domu pojawia się dziecko. I to dziecko, które jest „niejadkiem”. 

Warto zastosować kilka sposobów, które pozwolą ograniczyć straty. Nakładajmy dziecku na talerzyk małe porcje jedzenia, a w razie potrzeby dołóżmy mu kolejne. Starajmy się, żeby ślina dziecka przenoszona na łyżeczce dotykała jak najmniejszej części dania, dzięki czemu jedzenie nie zepsuje się. Resztę można schować do lodówki i podać później lub nawet następnego dnia. Dziecko nie je wiele, w związku z czym ciężko jest przygotować maleńką porcję warzyw czy zupy. Warto gotować więcej, a następnie podzielić na porcje i zamrażać. 

4. Oszczędność wody

Już od najmłodszych lat warto dziecko oswajać z zasadami oszczędzania wody. Opowiadajmy dzieciom, skąd bierze się woda, i uświadamiajmy je, jak cennym jest surowcem. Podczas mycia zębów czy mydlenia rąk dziecka zakręcajmy wodę. W czasie kąpieli nie napełniajmy całej wanny czy wanienki wodą, wystarczy napełnić ją 1/4 wielkości. Pozwólmy na wspólną kąpiel rodzeństwu – będzie to nie tylko dla nich świetna zabawa, ale również duża oszczędność. Nauczmy dziecko korzystać z ogranicznika wody w toalecie – niech po spuszczeniu wody umie ją stopować. 

5. Środki czystości 

W dzisiejszych czasach coraz częściej ekologiczne środki czystości – płyny do mycia naczyń czy sprzątania domu – stoją na sklepowych półkach obok tych chemicznych. Zatem decyzja, który produkt kupimy, zależy często tylko od nas samych. Oczywiście dla dziecka i dla środowiska będzie lepiej, jeśli wybierzemy te z naturalnym składem, bez dodatku chemii. 

Jednak można iść o krok dalej i samodzielnie przygotować naturalne środki czystości. Aby stworzyć własny płyn do mycia naczyń wystarczy sok z kilku cytryn, 2 szklanki wody oraz po jednej szklance octu i soli. Z kolei skuteczny płyn do płukania tkanin stanowi połączenie połowy szklanki wody i takiej samej ilości octu wraz z 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej i 3 łyżkami kwasku cytrynowego. Do tej mieszanki można dodać ulubiony olejek eteryczny, aby nadać jej walory zapachowe. W internecie mnóstwo jest przepisów na naturalne sposoby czyszczenia domowych przedmiotów. Wystarczy raz spróbować, by przekonać się, że nie jest to trudne.

6. Kosmetyki

Podobnie jak w przypadku środków czystości, również wybierając kosmetyki warto kierować się ich prostym i naturalnym składem. Ważna jest także ich forma. Szampony w kostce ostatnio święcą prawdziwe triumfy. Istnieje również wiele przepisów na to, jak stworzyć samodzielnie kosmetyki do twarzy, ciała czy włosów. Oczywiście wśród takich naturalnych rozwiązań nie brakuje tych dla dziecka. Aby poznać sprawdzone przepisy warto zajrzeć do naszego artykułu Jak zrobić naturalne kosmetyki dla dziecka?

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

7. Pieluchy

Na szczęście korzystanie z pieluch w stylu eko dziś nie przypomina już czasów kiedy to nasi rodzice czy dziadkowie musieli namaczać tetrowe pieluszki, prać, suszyć, a następnie prasować. Dziś wielorazowe pieluchy są stworzone w przemyślany i łatwy w obsłudze sposób. Specjalne wkłady w kolorowych, wygodnych i zapinanych kieszonkach to bardzo wygodne rozwiązanie, a przy tym ekologiczne, higieniczne i antyalergiczne. Jeśli jednak wciąż mamy obawy przed korzystaniem z wielorazowych pieluch, to wybierając te jednorazowe, kierujmy się materiałem, z jakiego są zrobione. Najlepiej wybierać te biodegradowalne np. z celulozy, bawełny czy bambusa. Są one chłonne i wygodne, a przy tym dobre dla planety. 

8. Zabawki

Minimalizm to słowo klucz, jeśli chodzi o zabawki. Dziecko nie potrzebuje być zasypywane różnymi przedmiotami. Jego wyobraźnia i umiejętności motoryczne rozwijają się, nawet gdy korzysta z rzeczy codziennego użytku. Wybierając więc zabawki, nie dajmy się ponieść nadmiernemu konsumpcjonizmowi. Być może w rodzinie jest starsze dziecko, które chętnie przekaże nieużywane już zabawki. Drugi obieg będzie najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup, kupujmy 2-3 zabawki dopasowane do danego etapu rozwoju. Wybierajmy te, które są tworzone z drewna bądź ekologicznych materiałów. Uczmy dziecko dbać o nie, aby jak najdłużej mogły mu służyć. Również samodzielnie możemy przygotować przedmioty, którymi dziecko będzie się świetnie bawić. Na naszym portalu można znaleźć m.in. kilka pomysłów na kreatywne zabawki.

9. Ubranka

Przy wyborze ubranek dla dzieci, podobnie jak z zabawkami, warto kierować się minimalizmem. Przyjmujmy ubranka od innych rodziców, których pociechy są już starsze, i nie wstydźmy się z tego korzystać. Dzieci rosną bardzo szybko, więc kupowanie dużej ilości nowych ubranek mija się z celem. 

Jeśli chcemy używać nowe, warto zdecydować się na proste stylizacje. Wówczas wystarczy, że dziecko w szafie będzie miało po 2-3 sztuki różnych części garderoby – body z długim i krótkim rękawem oraz śpioszków, a jak będzie starsze, t-shirtów czy bluzek z długim rękawem, legginsów lub spodni i swetrów czy bluz. W ten sposób można przygotować różne zestawy ubioru, wykorzystując niewielką ilość ubrań. Po tym jak dziecko wyrośnie z ubranek, można przekazać je dalej.

10. Szacunek dla przyrody

Przebywanie na łonie przyrody, uczenie dziecka o jej bogactwie i szacunku do fauny i flory też są ważnymi elementami ekorodzielstwa. Dzięki uwrażliwianiu dzieci w młodym wieku wyrosną one na świadomych dorosłych, którzy będą podejmować dobre dla środowiska decyzje. 

Jeśli ekorodzicielstwo jawi się jako duże wyzwanie, warto wybrać jeden punkt z powyższej listy i spróbować wdrożyć go w tym miesiącu. Gdy stanie się to czymś naturalnym, wówczas przychodzi czas na to, aby sięgnąć po kolejny. Tak, to małymi kroczkami można osiągnąć ekosukces. Powodzenia!

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Justyna Bakalarska-Stankiewicz

Dziennikarka, wykładowczyni, trenerka i konsultantka biznesowa w dziedzinie marketingu. Spełniona żona i mama Łucji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.