Kategorie
Polecamy

Jak rozmawiać z psychologiem dziecięcym?

Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego może napawać strachem i budzić opory. Warto jednak to wszystko zwalczyć i skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego – jego zadaniem jest przecież pomóc Twojemu dziecku w rozwiązaniu jego problemów, dlatego nie traktuj go źle, nie uważaj, że to symbol Twojej nieudolności rodzicielskiej – korzystanie z usług psychologa dziecięcego to bardziej wyraz troski i miłości rodzicielskiej. Jak rozmawiać z psychologiem dziecięcym? Jak przygotować się do wizyty? Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u psychologa? Teraz masz szansę się dowiedzieć!

Psycholog dziecięcy to wykwalifikowany specjalista, który ma za zadanie pomóc Twojemu dziecku i Tobie poradzić sobie z problemami, które dręczą Twoją rodzinę. Nie da rady jednak tego zrobić, jeżeli nie będziesz z nim współpracować. Psycholog dziecięcy musi poznać problem Twojego dziecka – a Ty masz za zadanie mu w tym pomóc.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Dlatego nie kłam, nie ukrywaj prawdy i nie wyolbrzymiaj. Postaraj się odpowiadać otwarcie, szczerze i rzeczowo. Nawet jeśli nie rozumiesz pytań – choć w tym przypadku nie zawahaj się tego zasygnalizować i spytać, czemu konkretnie te pytania służą. Pamiętaj, że psycholog dziecięcy ma większą wiedzę i doświadczenie, więc wie, na co konkretnie zwracać uwagę.

Dziecko nie żyje przecież w społecznej próżni – oddziałuje na niego rodzina, szkoła, nauczyciele, czy środowisko rówieśnicze. Psycholog dziecięcy musi to wszystko poznać, zebrać odpowiedni wywiad, by móc jak najlepiej pomóc dziecku.

Pierwsza wizyta dziecka u psychologa

Pierwsza wizyta dziecka u psychologa nie będzie pierwszą wizytą w ogóle. Tę odbędziesz bez jego obecności, by porozmawiać z psychologiem dziecięcym o problemie Twojego dziecka i by psycholog mógł zebrać tak potrzebny mu wywiad. Dopiero następna wizyta będzie tą, na którą zostanie zaproszone dziecko.

Wytłumacz mu najpierw co się dzieje. Nie strasz go psychologiem, nie sprawiaj, by myślało, że to forma kary czy do psychologa chodzi się, bo jest się „gorszym”. Tłumaczenia dostosuj do jego wieku i zdolności poznawczych.

Nie ukrywaj przed nim wizyty u psychologa, nie okłamuj, że idzie do sklepu. Daj mu się oswoić z tą myślą. Powiedz mu też, że psycholog może z nim rozmawiać, pozwolić się bawić, grać w gry lub rysować. Wyjaśnij mu, że jeśli nie chce odpowiadać na jakieś pytania lub z czymś czuje się źle, może to zasygnalizować.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Jak przygotować się do wizyty u psychologa?

Zanim wybierzesz się do psychologa dziecięcego – jeszcze bez dziecka – przygotuj się do tego. Możesz wszystko spisać sobie na kartce w punktach, wtedy nie zapomnisz o żadnej kwestii, którą chcesz poruszyć.

Zabierz ze sobą też ewentualną zgromadzoną dokumentację – oceny opisowe ze szkoły, opinie wychowawcy lub pedagoga szkolnego, dokumenty z innych poradni, przypomnij sobie też historię medyczną dziecka.

To wszystko będzie miało znaczenie i może sporo ułatwić podczas pierwszej wizyty.

Jak wybrać dobrego psychologa dla Twojego dziecka?

Jeżeli potrzebujesz dobrego psychologa dla Twojego dziecka, Warszawa ma Ci naprawdę wiele do zaoferowania. Nie wybieraj na chybił-trafił, nie zdawaj się w tej kwestii na przypadek. Zorientuj się w możliwościach, pytaj i sprawdzaj.

Pamiętaj, że dobry psycholog dziecięcy rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i sprawi, że zarówno Ty, jak i Twoje dziecko w jego towarzystwie będziecie czuli się na tyle swobodnie, by móc otwarcie rozmawiać o problemach.

Dlatego umów się na pierwszą wizytę i sprawdź, czy dany gabinet będzie dla Ciebie odpowiedni.

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.