1. Malala Yousafzai
Malala ma dziś 20 lat. Okrzyknięta pakistańską działaczką na rzecz praw kobiet (zwłaszcza prawa do edukacji), w 2014 roku została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla – najmłodszą w historii.
Malala odważyła się sprzeciwić talibom i podjąć walkę o swoje (a także innych dziewcząt) prawo do nauki. W wieku 15 lat niemal zapłaciła za to życiem. W drodze powrotnej ze szkoły postrzelono ją w głowę z bliskiej odległości. Malala z dalekiej wioski w północnym Pakistanie trafiła na forum ONZ, by zaapelować do światowych mocarstw o politykę na rzecz pokoju, edukacji dzieci i praw kobiet. W wieku 16 lat stała się globalnym symbolem pokojowego protestu. „Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jeden długopis i jedna książka może zmienić świat” – mówi Malala.

Dostępna jest również książka dla dzieci pt: „Która to Malala?” autorstwa p. Renaty Piątkowskiej, oraz „Malala i jej czarodziejski ołówek”
Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa
Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.
2. Maria Skłodowska-Curie
Polska fizyczka, chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Potrafiła stawić czoła dyskryminacji kobiet. By zobrazować, jak trudno było jej w tamtych czasach (koniec XIX wieku) o tytuł uznanej naukowczyni wystarczy wspomnieć, że mimo świetnych wyników w nauce, nie została przyjęta na Uniwersytet Warszawski, na którym mogli studiować wyłącznie mężczyźni. To dlatego wyjechała do Paryża, gdzie rozwijała swoje kompetencje naukowe, pomimo trudnej sytuacji finansowej (przez wiele lat żywiła się niemal wyłącznie chlebem z masłem i herbatą).
Była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla i jedyną osobą, która otrzymała ją dwukrotnie w różnych dziedzinach nauk przyrodniczych – chemii i fizyce.
Polecamy książkę „Mali WIELCY. Maria Skłodowska-Curie” oraz „Idol. Maria Skłodowska-Curie”.

3. Coco Chanel
Zdjęła z kobiet suknie i ubrała je w spodnie, koszule i garnitury. Pochodząca z ubogiej rodziny i mieszkająca w sierocińcu Chanel, jako dorosła osoba zajęła ważną pozycję w świecie biznesu. Wszystko dzięki temu, że nauczyła się przełamywać swoje granice i granice tego, co na siebie wkładamy. Chanel to dziś ikona stylu, nonszalancji i dobrego smaku. Część z jej najbardziej chodliwych projektów to: fryzury “na pazia”, golfy czy spodnie dzwony. Polecamy książkę ” Mali WIELCY. Coco Chanel”

4. Frida Kahlo
Swoje niełatwe doświadczenia (od wczesnego dzieciństwa chorowała na polio, jako nastolatka była ofiarą wypadku samochodowego) przekuła w sztukę. Niepokorna, egocentryczna, ale też krucha i wrażliwa, autorka ponad 200 prac. Nauczyła się malować, spędzając wiele godzin w pozycji leżącej. Większość jej prac to autoportrety – pełne fizycznego cierpienia, ale także będące pochwałą wolności i niezależności. Oryginalna, kontrowersyjna i wyjątkowo twórcza postać.Polecamy książkę „Mali WIELCY. Frida Khalo”, oraz „Idol. Frida Kahlo”.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa
Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Noszenie dzieci
Poradnik dla noszących rodziców
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
5. Valentina Tereshkova
Można by ją uznać za pierwowzór bohaterki kultowej książki dla dzieci „Kosmonautka” Piotra Wawrzeniuka. Tierieszkowa była bowiem pierwszą kobietą w kosmosie. Zanim udało jej się przekroczyć orbitę okołoziemską, pracowała w przędzalni bawełny i fabryce opon. Lot w kosmos był jej wielkim marzeniem. Jej historia to opowieść o spełnionych marzeniach! Po odbyciu lotu, Walentina Tierieszkowa podjęła studia w rosyjskiej Akademii Sił Lotniczych i zajęła ważne miejsce w historii ZSRR.

6. Kate Sheppard
Sufrażystka, która działała na rzecz zdobycia przez kobiety prawa do głosowania w Nowej Zelandii. W 1893 roku takie prawo uchwalone i był to ewenement na skalę światową.
Znana ze swoich nonkonformistycznych poglądów, całe życie poświęciła walce o prawa kobiet. Wśród najważniejszych zagadnień, które dzięki jej działaniom weszły na wokandę, była również kwestia prawa do antykoncepcji, rozwodu czy zniesienia gorsetów. Dodatkowo Sheppard promowała korzyści płynące z jazdy na rowerze i inne aktywności fizyczne dla kobiet.
Pod koniec XIX wieku założyła Krajową Radę Kobiet i została wybrana jej pierwszym prezesem. Organizacja walczyła o równość w małżeństwie i prawo do zasiadania kobiet w parlamencie.
Przeczytacie o niej w książce „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet”
