Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Jak wybrać dobre przedszkole dla dziecka? Przedszkole Kids World na warszawskim Targówku Zaciszu

Wybór przedszkola to często bardzo trudna decyzja dla rodziców. Niekiedy pierwszy raz powierzają opiekę nad swoim dzieckiem komuś obcemu. Czym kierować, się wybierając odpowiednią placówkę? Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę, by mieć pewność, że dziecko będzie w dobrych rękach?

Mitem jest przekonanie, że wszystkie przedszkola są takie same i nie warto zbytnio się angażować w szukanie “wyjątkowej placówki”, ponieważ w przedszkolu maluch głównie się bawi. Oczywiście, w tym wieku zabawa jest główną aktywnością dziecka, nie oznacza to, że niczego się w tym czasie nie uczy. Wprost przeciwnie. Okres do 6 roku życia to czas największej plastyczności i chłonności dziecięcych umysłów. Dlatego warto wykorzystać go dobrze i zadbać o stymulujące otoczenie.

1. Pedagogika

Przed wyborem odpowiedniej placówki warto zadać sobie pytanie: na czym zależy mi szczególnie? W dużych miastach na pewno jest łatwiej – wśród przedszkoli prywatnych nie brak placówek montessoriańskich lub takich, które w swej ofercie mają chociaż elementy pedagogiki Montessori. Dużo mniej jest przedszkoli waldorfskich. Od niedawna powstają także placówki, które bazują na podejściu Marshalla Rosenberga i oferują metody komunikacji bez przemocy.

Bez względu na to, jaką myśl przewodnią wybierzecie dla swojego malucha, warto zwrócić uwagę na podstawowe kwestie:

  • problem kar i nagród (czy dzieci dostają słoneczka/naklejki za wykonanie zadania?),
  • jak rozwiązywane są sytuację konfliktowe,
  • jak opiekunki zapatrują się na trudne emocje, których przecież w momencie rozłąki z rodzicami nie brakuje.

Oczywiście trzon przedszkola stanowią ludzie w nim pracujący. To panie sprawujące opiekę nad dziećmi tworzą atmosferę i budują więź z dziećmi. One są najważniejsze, bo pod ich opieką dziecko spędza dużą część dnia. Dlatego warto sprawdzić, czy wszystkie osoby mają odpowiednie przygotowanie do pracy z dziećmi, czy są empatyczne i w jaki sposób reagują na dziecięce potrzeby. Bardzo ważnym aspektem jest także komunikacja pracowników z rodzicami. Im większa współpraca pomiędzy domem a placówką, tym większa szansa na dobre funkcjonowanie dziecka w nowych warunkach.

2. Adaptacja

Jak przebiega proces adaptacji? Czy rodzice mogą towarzyszyć dziecku w pierwszych dniach? Niestety wciąż nie brakuje placówek, nawet prywatnych, które uważają, że rodzic “przeszkadza” i gdzie panie próbują wyrwać płaczącego malucha z objęć rodziców. Zapewne nie obejdzie się bez trudnych emocji – rozłąka z rodzicami to duży krok w życiu dziecka, ale warto móc w tych pierwszych dniach oswoić malca z nowym miejscem i nowymi osobami. Dla rodziców to także doskonały moment na podglądanie pracy przedszkola od środka: jak panie pracują z dziećmi, jak sobie radzą w trudnych sytuacjach.

Niuniuś i serce przedszkolaka

Przedszkole jest fajne, ale rozstanie z rodzicami bywa naprawdę trudne. Na szczęście mama zna magiczną sztuczkę, która za każdym razem koi serce Niuniusia. Jaką? Książka ze wspierającą historią i skryptem wzorcowej adaptacji, który wzmocni dzieci, rodziców i nauczycieli.

3. Zajęcia i specjaliści

Jak wygląda plan dnia w przedszkolu? Czy dzieci mają czas na swobodną zabawę pomiędzy zajęciami? Czy zajęcia są ciekawe i różnorodne? Ile czasu maluchy spędzają na dworze? Dobrze by było, gdyby wychodziły każdego dnia, bez względu na pogodę. W niektórych miasta powstają wzorem skandynawskim tzw. leśne przedszkola, w których dzieci spędzają 40–60 procent dnia na dworze. To oczywiście ciągle rzadkość. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy dzieci spędzają na świeżym powietrzu przynajmniej 1,5–2 godziny dziennie.

Poza podstawą programową realizowaną w przedszkolu warte uwagi są też zajęcia dodatkowe. Coraz więcej przedszkoli ma w swojej ofercie język angielski, terapię SI, zajęcia logopedyczne, zajęcia sportowe typu sztuki walki, joga czy basen. Bogata i różnorodna oferta jest istotna, bo w razie jakichkolwiek wskazań do terapii nie trzeba szukać oddzielnych zajęć, wszystko jest na miejscu!

Przedszkole powinno być także objęte opieką psychologa, który w razie ewentualnych trudności lub pytań jest do dyspozycji rodziców.

4. Posiłki

Jak wygląda tygodniowy jadłospis? Jakiej jakości są to posiłki? Czy posiłki są przygotowywane na miejscu (duży plus), czy dowozi je firma zewnętrzna? Jeśli posiłki zapewnia catering, warto się upewnić, w jaki sposób jedzenie jest odgrzewane i podawane. Dodatkowym atutem, szczególnie w przypadku małych alergików lub rodzin wegańskich, jest możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków dla dzieci (niestety nie wszystkie placówki się na to godzą, a przedszkola wegańskie wciąż są w Polsce nowością).

Zawsze warto dopytać, w jaki sposób opiekunki zapatrują się na kwestię dokarmiania. Czy dzieci mogą swobodnie decydować o tym, ile zjadają?

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

5. Warunki lokalowe i bezpieczeństwo

Oczywiście najistotniejsze znaczenie ma lokalizacja. Chyba niewielu rodziców jest w stanie wozić dziecko do wymarzonej placówki na drugi koniec miasta. Większość kieruje się kryterium bliskości domu lub pracy. Idealnie by było, gdyby przedszkole dysponowało ogrodem z własnym placem zabaw. W ten sposób unikniemy codziennych wycieczek na zewnętrzne place zabaw.

Czy teren jest ogrodzony? Jak się wchodzi i wychodzi z przedszkola? Czy osoby wchodzące są sprawdzane? Czy przyciski są odpowiednio wysoko, tak by dzieci nie miały możliwości same się wydostać?

Jak liczne są grupy, w których przebywają dzieci? Czy jest podział wiekowy, czy może wzorem placówek montessoriańskich i waldorfskich wszystkie dzieci są razem? Ilu nauczycieli sprawuje opiekę nad grupą i ile dzieci przypada na jedną osobę? To dodatkowe pytania, które warto zadać, przy wyborze przedszkola. I najważniejsze – jak sami czujecie się w danym przedszkolu, co podpowiada wam intuicja? Czy to jest dobre miejsce dla waszych dzieci?

Przedszkole Kids World

Ciekawą propozycją na mapie Warszawy jest przedszkole integracyjne Kids World, które mieści się na Targówku Zaciszu. Placówka posiada dwie grupy żłobkowe, do których przyjmowane są dzieci od 18 miesiąca, i cztery grupy przedszkolne dla dzieci od 3 do 6 lat, w tym także zerówkę.

Niewątpliwym atutem jest wystrój przedszkola. Urządzone w nowoczesny sposób, w stonowanych barwach w niczym nie przypomina miejsc, do których przywykliśmy. Nie ma tam infantylnych dekoracji, przytłaczających wzorów ani chaotycznie rozmieszczonych sprzętów. Całość została zaprojektowana z klasą i wyczuciem. Przedszkole dysponuje własnym ogrodem o powierzchni 1500 m2, gdzie dzieci mogą szaleć do woli: skakać na trampolinie, huśtać się lub po prostu swobodnie biegać.

Kids World posiada bardzo bogatą ofertę zajęć dodatkowych, zarówno tych, które znajdują się w abonamencie, jak i fakultatywnych. Wszystkie dzieci objęte są zajęciami logopedycznymi, arteterapią i uczęszczają na rytmikę. Ponadto w placówce realizowany jest program immersji częściowej – przez 50 procent czasu spędzanego w przedszkolu maluchy mają żywy kontakt z językiem angielskim. Za dodatkową opłatą mogą także uczęszczać na: pływanie, piłkę nożną, taniec, balet, capoeirę lub tenis.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Grupa zerówkowa realizuje program zgodny z podstawą MEN. Dzieci uczą się czytać i pisać, poznają świat cyfr, język angielski oraz odbywają wycieczki kulturalne. Poza rozwojem intelektualnym ważnym aspektem jest także świat emocji – przedszkolaki uczą się nazywać emocje i konstruktywnie je wyrażać.

Przedszkole jest placówką integracyjną, przyjmuje dzieci posiadające opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub będące w trakcie diagnozy. W skład zespołu terapeutycznego wchodzi: psycholog, pedagog, pedagog specjalny, logopeda, rehabilitant oraz terapeuta integracji sensorycznej.
W procesie terapii w przedszkolu odchodzimy od restrykcyjnego behawioryzmu (wykorzystujemy jego elementy), staramy się zrozumieć sens zachowania dziecka, zrozumieć jaką potrzebę ono zaspokaja. – czytamy na stronie przedszkola.

Ponadto terapia SI dostępna jest za dodatkową opłatą dla wszystkich dzieci, które posiadają wskazania do terapii.

Oferta przygotowana przez przedszkole wygląda bardzo kusząco. Widać pasję i profesjonalizm osób, które budują to miejsce.
„Przede wszystkim uczymy dzieci zacierania granic, tolerancji, empatii, bezwarunkowego niesienia pomocy innym”, mówią Marta Szczepańska i Kinga Dąbrowska – dyrekcja przedszkola. „Kameralne grupy dają możliwość indywidualnego podejścia do każdego dziecka, jak również wspierają łatwą adaptację. Nauczyciele w codziennej pracy stawiają na indywidualne potrzeby rozwojowe swoich podopiecznych. Dzięki temu jesteśmy w stanie wychwycić szybko uzdolnienia u dzieci, które możemy rozwijać, jak również trudności, na które należy zwracać uwagę i korygować. Współpracujemy też z rodzicami oraz jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje z ich strony”.

Szczegóły dotyczące rekrutacji dostępne są na stronie przedszkola: kidsworld.edu.pl

Integracyjne Przedszkole Niepubliczne „Kids World”
ul. Wyborna 4
03-681 Warszawa
kidsworld.edu.pl
tel. 517 218 077

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “Jak wybrać dobre przedszkole dla dziecka? Przedszkole Kids World na warszawskim Targówku Zaciszu”

Jeżeli chodzi o wybór przedszkola to jak najbardziej mogę zaproponować wam przedszkole Tequesta. Jesteśmy szczęśliwi z mężem, że nasze dziecko tutaj uczęszcza, jest to wspaniałe miejsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.