Kategorie
Polecamy

Jak wybrać obuwie dziecięce, które wesprze rozwój Twojego malucha?

Zapewnij dziecku swobodną zabawę niezbędną do właściwego rozwoju, nawet w chłodniejsze dni.

Jak wybrać obuwie dziecięce, które wesprze rozwój Twojego malucha?

Wśród niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka czynników wymienić należy ruch i świeże powietrze. Kapryśna jesienna pogoda nie powinna mieć na nie wpływu. Nie pozwól, by deszcz, chłód, czy wiatr, zakłóciły Wasze dotychczasowe rytuały, wspólne spacery, szaleństwa na boisku lub placu zabaw. Mówi się, że nie ma brzydkiej pogody, tylko bywamy nieodpowiednio ubrani. Zadbaj o to, by Twoje dziecko miało strój, który pomoże mu się bawić i rozwijać. Dowiedz się jak dobrać buty na jesienną słotę.

Czym się kierować wybierając buty dziecięce na jesień?

Buty dziecięce w porze jesiennej powinny być bardziej zabudowane. Mogą mieć wyższą cholewkę i delikatne ocieplenie. Ważne, by materiał, z którego są wykonane, nie przemakał. Wiadomo, że skakania po kałużach nie wytrzymają żadne inne buty jak kalosze, lecz kiedy Twoje dziecko złapie deszcz w drodze ze żłobka, czy przedszkola, powinno mieć szansę dotrzeć do domu z suchymi stopami. Pamiętaj, by właściwie impregnować jesienne obuwie odpowiednim preparatem przeznaczonym do konkretnego materiału.

Ważną kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę jest podeszwa. W wielu przypadkach jest twarda i niewygodna. Może to powodować pewien dyskomfort użytkowania, ograniczać ruchy, a przy tym negatywnie wpływać na układ kostno-stawowy. Podeszwa buta dziecięcego powinna być elastyczna. W ramach testu weź but w jedną dłoń i spróbuj wygiąć jego podeszwę w jedną, a następnie w drugą stronę. Jeśli udaje Ci się to bez wysiłku, test możesz uznać za zaliczony.

Poza tym, że elastyczna, podeszwa musi być antypoślizgowa. Twoje dziecko będzie przecież biegać po mokrej trawie, czy nawet oszronionym chodniku.

Buty jesienne powinny być łatwe w czyszczeniu, byś nie miała problemu z usunięciem z nich błota. Kupując dziecku buty na co dzień, zrezygnuj z bieli. Unikniesz w ten sposób ograniczania dziecięcej wyobraźni w obawie przed zbyt poważnymi zabrudzeniami. Doskonałym materiałem jest skóra naturalna. Zwykle wystarczy ją przetrzeć wilgotną szmatką, by wyglądała jak nowa.

Jak wybrać właściwy rozmiar butów dla dziecka?

Najtrudniej jest z maluszkami do 3 roku życia. Nie zawsze są w stanie ocenić, czy dany rozmiar jest odpowiedni, a przy tym bywają bardzo wymagające. Zdarza się, że żądają butów z ulubiona postacią z bajki lub świecącą podeszwą, choć w Twojej ocenie nijak pasują one do specyfikacji, której wymagasz. Rozwiązaniem problemu może być zakup bez obecności dziecka. Warunkiem koniecznym do osiągnięcia sukcesu jest jednak znajomość rozmiaru.

Aby ustalić go, odrysuj stopę dziecka na kartce. Po zmierzeniu konturu, dodaj 1 cm. Możesz ułamać sobie patyczek tej długości lub ściąć zwykłą słomkę do napojów i mierzyć nią buty w sklepie, nawet bez obecności dziecka. Oczywiście pomiar będzie orientacyjny, bo należałoby jeszcze wziąć pod uwagę szerokość i wysokość stopy.

Kiedy jesteście razem na zakupach i chcesz mieć pewność, że przymierzane buty dziecięce pasują, sprawdź czy dasz radę włożyć palec wskazujący między piętę dziecka, a cholewkę. Jeżeli nie, prawdopodobnie są zbyt ciasne, jeżeli zaś po włożeniu palca czujesz nadmierny luz, weź mniejszy rozmiar.

Unikaj kupowania butów na wyrost. Dziecku może być niewygodnie, a przy tym nawet niebezpiecznie, bo łatwo się potknąć.

Kalosze pobudzają kreatywność

Każdy powinien posiadać choć jedną parę kaloszy. Również dorośli. Są praktyczne, a przy tym wielu już pomogły odkryć w sobie dziecko i aktywnie uczestniczyć w zabawach ze swoimi pociechami.

Kolorowe kalosze rozchmurzą każdą buzię, niezależnie od pogody. Dzięki nim Twój maluch może poznawać świat w zupełnie innej odsłonie. Chodzenie po kałużach, deptanie w błotku, to wspaniałe zabawy, które stymulują rozwój każdego kilkulatka.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.