Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie?

W dobie powszechności technologii już najmłodsze dzieci codziennie korzystają z Internetu. Jednakże w sieci, tak jak w prawdziwym życiu, czyha wiele niebezpieczeństw. Można jednak podjąć odpowiednie środki ostrożności, które pomogą zmniejszyć istniejące zagrożenie.

Narzędzia kontroli rodzicielskiej w sieci

Potrzeba zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa w Internecie to w dzisiejszych czasach poważna kwestia dla rodziców i opiekunów. Ogromna rola komunikatorów internetowych, sieci społecznościowych i dostępność do każdej właściwie informacji w wyszukiwarkach online wzbudza zaniepokojenie dorosłych. Z drugiej jednak strony, Internet niesie ze sobą ogromne możliwości w zakresie edukacji, a rezygnacja z tego narzędzia jest we współczesny świecie niemożliwa.

Rodzice poszukują zatem narzędzi ochrony swoich pociech przed możliwymi atakami. Pierwszy krok to oczywiście rozmowa, wyjaśnienie dzieciom jak odpowiedzialnie korzystać z sieci, wypracowanie zasad, takich jak niepodawanie nikomu prywatnych haseł i wreszcie objaśnienie na czym polega ryzyko. Dzieci muszą zrozumieć, że komunikacja przez Internet jest przedłużeniem komunikacji na żywo i wiąże się z podobną odpowiedzialnością za swoje działania.

Kolejny krok to dobór odpowiednich ustawień prywatności, kontroli udostępniania treści i sprawdzenie ograniczeń wiekowych. Na pewno warto będzie zainwestować w instalację sieci VPN. Dzięki temu działalność dziecka w Internecie będzie chroniona przed atakiem hakerów i nawet w sytuacji przypadkowego wejścia na niepożądaną witrynę, dane zapisane na komputerze pozostaną bezpieczne.

Jakie aplikacje warto pobrać?

Narzędziem, które z pewnością warto pobrać na komputer lub telefon jest Kontrola rodzicielska, która filtruje aplikacje zgodnie z klasyfikacją ich zawartości. Dzięki niej można zdecydować, które aplikacje dzieci mogą pobierać, a których nie. Aby skonfigurować narzędzie, należy otworzyć Sklep Play, a następnie kliknąć ikonę Menu w lewym górnym rogu i wybrać opcję Ustawienia i Kontrola rodzicielska. Następnie pojawi się pole do utworzenia kodu pin, wyłącznie przy pomocy którego będzie można pobierać programy. Istnieje również opcja doboru grupy wiekowej dziecka i dopuścić treści dozwolone dla nastolatków, ale nie dla młodszych dzieci.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Filtr ochrony rodzicielskiej można również łatwo ustawić na popularnym zwłaszcza wśród młodzieży YouTube. Narzędzie pozwala wyświetlać wyłącznie treści z ograniczeniem wiekowym lub treści dla dorosłych po aktywacji trybu bezpieczeństwa. Również w wyszukiwarce Google istnieje filtr Safe Search, który dopuszcza otrzymywanie wyników wyszukiwania wyłącznie odpowiednich dla całej rodziny. Baza danych jest regularnie aktualizowana o zgłaszane przez użytkowników treści, a żadne zmiany nie będą mogły być dokonywane bez wpisania hasła.

Kluczem do bezpieczeństwa dzieci w Internecie jest po prostu czujność. Większość nastolatków posiada profile na portalach społecznościowych. Należy uczulić dziecko, aby nie wpisywało prywatnych danych i nie podawało szczegółowych informacji na temat tego co robi, imion zwierząt, które często używane są do tworzenia haseł, nazwy szkoły, adresu domowego, czy numeru telefonu. Im mniej informacji dostępnych publicznie ma dany profil, tym lepiej. Pomóż dziecku skonfigurować ustawienia prywatności, aby ograniczyć liczbę osób, które mogą zobaczyć ich aktywność i profil.

Dzieci w mediach społecznościowych

Dzieci są bardzo wrażliwe i często podatne na opinie znajomych. Mogą używać mediów społecznościowych, aby wyładować swój gniew i robić zjadliwe komentarze albo nagrać złośliwy filmik i przesłać od razu do Internetu, nie myśląc o konsekwencjach. Naucz dzieci, aby dwa razy pomyślały, zanim coś opublikują i nie wykorzystywały Facebooka gdy są z jakiegoś powodu złe. Komentarze i zachowania w Internecie powinny być dokonywane z taką samą uprzejmością i szacunkiem jak w życiu codziennym.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w sieci w obliczu ogromnej popularności mediów społecznościowych i powszechności Internetu to dla rodziców trudne zadanie, ale bardzo potrzebne i ważne. Zwróć uwagę na sposób w jaki sposób sam koszystasz ze zdobyczy technologii i staraj się być wzorem do naśladowania.

Zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci nalegaj, aby zaakceptowały Cię jako kontakt na Facebooku i staraj się śledzić ich aktywność w mediach społecznościowych. Skonfiguruj kontrolę rodzicielską, na bieżąco informuj się o nowych sieciach społecznościowych, aby móc zdecydować, czy są odpowiednie dla wieku dzieci.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.