Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Jak wybrać wózek dziecięcy do samolotu?

Podróżowanie samolotem z dziećmi jest coraz powszechniejsze. Rodzice zabierają swoje najmłodsze pociechy nawet w długie loty trwające kilkanaście godzin, jak i regularnie korzystają z tanich lotów po kontynencie. Podróżując z maluchem, powinno się pamiętać, że jego opiekunom przysługują specjalne udogodnienia. Jednym z nich jest możliwość zabrania ze sobą wózka dziecięcego. Jaki wózek dziecięcy jest odpowiedni do samolotu? Jak przygotować go do transportu?

Wózek do samolotu – na co zwrócić uwagę?

Wybierając wózek do samolotu, powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na zasady obowiązujące u przewoźników, oferujących tanie loty na różnych trasach. Linie lotnicze zwykle wymagają, by możliwe było złożenie wózka przed zapakowaniem go do luku bagażowego. Dopuszczalne wymiary akcesorium nie są określone, jednak obowiązkowa jest możliwość składania spacerówki lub gondoli.

Do samolotu można zabrać wózek spacerowy lub głęboki z gondolą, jeżeli dziecko jest w wieku uniemożliwiającym mu korzystanie z siedziska spacerowego (zwykle poniżej 6. miesiąca życia). Dodatkowo, w zależności od reguł obowiązujących u danego przewoźnika, rodzice mogą bezpłatnie zabrać nosidełko dla malucha lub złożone i zapakowane łóżeczko turystyczne. Wózek i inne akcesoria niemowlęce bez żadnych opłat zabierają osoby podróżujące z dziećmi do 2. roku życia. Tanie loty ze starszymi dziećmi nie obejmują możliwości darmowego zabrania wózka dziecięcego, nawet gdy jest to lekki wózek spacerowy. Przewoźnik może zrobić wyjątek od tej reguły, jeżeli w samolocie jest wystarczająco dużo miejsca na dodatkowy bagaż lub zażądać wniesienia opłaty za nadbagaż.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Kiedy powinno się oddać wózek dziecięcy przed lotem?

Wózek dziecięcy oddaje się obsłudze lotniska w czasie odprawy bagażu lub pozostawia się go przy wejściu na pokład. Rodzice mają w tej kwestii dowolność. Większość z nich decyduje się na drugie rozwiązanie, gdyż wózek często przydaje się podczas oczekiwania na boarding. Maluch może wygodnie przespać się w gondolce lub spacerówce, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku lotów rozpoczynających się w godzinach nocnych.

Jeżeli rodzice wybierają możliwość oddania wózka dziecięcego po zakończeniu odprawy bagażowej, mogą pozostawić złożony pojazd przed wejściem do samolotu w miejscu wskazanym przez personel pokładowy lub zabrać wózek ze sobą jako bagaż podręczny. Druga opcja jest zarezerwowana wyłącznie dla rodziców, którzy posiadają spacerówki, składające się do rozmiarów bagażu podręcznego, obowiązujących u przewoźnika. Jeśli po złożeniu wózek jest większy lub cięższy niż normy stosowane przez dane linie lotnicze, spacerówka może być przewożona wyłącznie w luku bagażowym.

Jak przygotować wózek do transportu samolotem?

Zanim zabierze się wózek dziecięcy na pokład samolotu, powinno się dobrze zabezpieczyć pojazd maluszka. Prostym sposobem jest owinięcie wszystkich elementów za pomocą folii stretch. Folia zabezpieczy wózek przed zarysowaniem w luku bagażowym, a także podczas załadunku i rozładunku bagaży na lotnisku.

Innym sposobem na zabezpieczenie wózka w czasie lotu jest zapakowanie go do specjalnego pokrowca. Pokrowiec można kupić w sklepach z akcesoriami dla dzieci lub zamówić bezpośrednio u producenta wózków dziecięcych. Ze względu na koszty związane z nabyciem specjalnego pokrowca, takie rozwiązanie jest dobre dla rodziców, którzy często korzystają z tanich lotów wraz z dzieckiem. W pozostałych przypadkach wystarczające jest zabezpieczenie wózka za pomocą folii.

Przed odlotem dodatkowo powinno się zadbać o oznaczenie wózka, by uniknąć pomyłki podczas odbierania bagażu na lotnisku docelowym. Jest to ważne w przypadku, gdy posiada się popularną spacerówkę lub gondolę, wyprodukowaną w dużej serii. W celu oznaczenia wózka można postąpić podobnie jak w przypadku znakowania bagażu rejestrowanego. Wystarczy owinąć stelaż spacerówki charakterystyczną wstążką, przyczepić do siedziska breloczek lub przypiąć do niego karteczkę z imieniem i nazwiskiem.

Od kiedy można podróżować z małym dzieckiem?

Zanim rozpocznie się planowanie podróży z maluszkiem i poszukiwania wózka dziecięcego odpowiedniego do samolotu, powinno się sprawdzić, czy przewoźnik zgodzi się na przelot z niemowlęciem. Większość linii lotniczych oferujących tanie loty umożliwia rodzicom podróżowanie z niemowlętami, które ukończyły co najmniej 7. dobę życia. Takie zasady są podyktowane bezpieczeństwem małego pasażera. W pierwszym tygodniu życia układ oddechowy i krążenia u maluszka jest zbyt słabo rozwinięty, by poradzić sobie ze zmianą ciśnienia. Jeżeli do odbycia podróży niezbędny jest paszport i wiza, ich uzyskanie w ciągu kilku pierwszych tygodni życia zwykle jest niemożliwe. Z reguły zaleca się, by pierwsza podróż niemowlęcia samolotem miała miejsce nie wcześniej niż przed ukończeniem 3. miesiąca życia. Jeśli jej odbycie z różnych przyczyn jest konieczne zanim maluch skończy 12 tygodni, dziecku i jego opiekunom przysługują dokładnie takie sama udogodnienia jak pozostałym rodzicom z dziećmi do 2. roku życia. Dotyczy to między innymi możliwości zabrania wózka dziecięcego i innych akcesoriów dla malucha.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.