| Disney – monopolista dziecięcych gustów

Disney – monopolista dziecięcych gustów

W 1937 r. The Walt Disney Company wyprodukował film „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” umacniając kobietę jako bohaterkę filmów dla dzieci. Z czasem postacie ewoluowały od delikatnej księżniczki, która sprząta, do potężnej królowej Krainy Lodu. Kino to rozrywka dla wszystkich, przestrzeń, w której można uciec na chwilę od zgiełku codzienności. Nie można jednak zapominać o edukacyjnej sile kina, zwłaszcza wśród dzieci.

Fenomen Disneya w branży filmów animowanych dla dzieci jest niezaprzeczalny. Kreskówki są znane właściwie każdemu, na całym świecie, a producent wciąż tworzy kolejne. Disneyland w Paryżu oraz Los Angeles to miejsca, gdzie rocznie przybywają miliony turystów. Najnowszym projektem jest Disney+, platforma streamingowa działająca podobnie do Netflixa. Nie jest jeszcze dostępna w polskiej wersji, jednak dzięki usługom takim jak VPN można łatwo uzyskać dostęp do amerykańskiej wersji platformy.

Tworzenie wzorców czy odzwierciedlenie ról społecznych?

Tematy poruszane w filmach Disneya z założona przekazywać mają wartości społeczne i osobiste, tworzyć opowieści o „dobrych” i „złych” bohaterach i szczęśliwych zakończeniach. Fabuła wpływa na poczucie własnej wartości dziecka, autorytetu, tożsamości społecznej, schematyzację stereotypów. Zwłaszcza temat postaci kobiecych, księżniczek Disneya, jest często podejmowany przez badaczy w celu ustalenia ich wpływu na utrwalanie ról płciowych i wzorców dla dzieci. Czy księżniczki Disneya i inni bohaterowie są dobrymi modelami dla młodych dziewczynek i chłopców?

Filmy Disneya stały się narzędziem nauki konkretnych wartości i ideałów. Warto podkreślić, że zarówno same filmy jak i przedstawione w nich role żeńskie i męskie, przechodzą stałą transformację. W klasycznych produkcjach jak „Kopciuszek” lub „Śpiąca królewnie”, stworzonych w połowie ubiegłego wieku, szczęście kobiety zależało od mężczyzny. Taki podział społeczny był jednak odzwierciedleniem ówczesnych realiów. Postrzeganie ról społecznych, głównie z powodu na działalność ruchów feministycznych walczących o uzyskanie praw kobiet i parytetu obu płci, zmieniło się.

Od delikatnej księżniczki do silnej wojowniczki

Społeczeństwo czasów Królewny Śnieżki (1937), nie jest tym samym, co społeczeństwo Małej Syrenki (1989), gdzie niewielki bunt kobiety był już dopuszczalny i zupełnie dalekie od realiów Elsy z „Krainy lodu” (2013). Mimo że w XXI wieku szowinizm nadal istnieje, sytuacja kobiet zmieniła się nie do poznania – mogą pracować, studiować i decydować samodzielnie. Księżniczki Disneya stworzone w siedemdziesiąt lat tamu odzwierciedlały oczekiwania wobec kobiet w tym czasie, niewiele kobiet z epoki Królewny Śnieżki identyfikowałyby się z Elsą z „Krainy lodu ”. Myśleniu społeczne ewoluowało, a wraz z nimi filmy Disneya. Obecnie „Kraina Lodu” uczy kobiety niezależności, przetrwania bez potrzeby udziału mężczyzny.

W ostatnich latach nagłośniony został problem związany z propagowaniem przez starsze filmy Disneya patriarchalnego podziału ról, który narzuca dziewczynkom bierność, chłopcom bycie walecznym macho. Nie ma się jednak czego obawiać, w dzisiejszych czasach filmy są bardzo zróżnicowane i nie narzucają jednego modelu zachowania. Nowsze produkcje warto obejrzeć po raz pierwszy wspólnie. Kluczowa pozostaje oczywiście konieczność rozmowy z dzieckiem, wyjaśnienie drażliwych kwestii w sposób odpowiedni do wieku.


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

rodzina
Mózg na tak, czyli jak dbać o równowagę psychiczną dziecka?

rodzina
Co warto wiedzieć o przeziębieniu? 7 odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców

wychowanie
Dlaczego nuda jest potrzebna?

wychowanie
O pożytkach płynących z konfliktów między rodzeństwem

olini
Zdrowa wiosna – 4 produkty, które chronią przed przeziębieniem

wychowanie
Jak zorganizować przestrzeń domową w duchu pedagogiki Marii Montessori?

This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for natuli_dziecisawazne needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.