Kategorie
Niemowlę

Jak zrobić ekologiczną oliwkę dla dziecka?

Dlaczego warto samodzielnie przygotować oliwkę dla dziecka?

Oliwki, które są dostępne w większości sklepów, to zwykle olej mineralny z dodatkami. Olej mineralny, wymieniany w składzie produktu jako: Mineral Oil, Petrolatum, Paraffin Oil lub Paraffinum Liquidum, to substancja syntetyczna, pochodząca z ropy naftowej. Dla ciała ludzkiego jest ciałem obcym, nie jest wchłaniana przez skórę ani jej nie odżywia. Zalega tylko na jej powierzchni, tworząc warstwę odcinającą skórę od środowiska zewnętrznego i zatykając pory

Dlaczego warto samodzielnie przygotować oliwkę dla dziecka?

Oliwki, które są dostępne w większości sklepów, to zwykle olej mineralny z dodatkami. Olej mineralny, wymieniany w składzie produktu jako: Mineral Oil, Petrolatum, Paraffin Oil lub Paraffinum Liquidum, to substancja syntetyczna, pochodząca z ropy naftowej. Dla ciała ludzkiego jest ciałem obcym, nie jest wchłaniana przez skórę ani jej nie odżywia. Zalega tylko na jej powierzchni, tworząc warstwę odcinającą skórę od środowiska zewnętrznego i zatykając pory. Wprawdzie chroni skórę przed wysychaniem, ale jednocześnie nie pozwala jej oddychać i sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych. Ponadto w sklepowej oliwce możemy znaleźć aromaty (Parfum, Aroma, Fragrance), które mogą wywoływać alergię i podrażniać delikatną skórę dziecka. Niektórzy producenci mogą także dodawać alkohole, sztuczne konserwanty, barwniki i inne.

Co powinno się znaleźć w składzie oliwki dla dzieci?

W składzie oliwki dla dzieci powinny znaleźć się przede wszystkim naturalne oleje roślinne (olej ze słodkich migdałów, z pestek winogron, z pestek moreli, słonecznikowy, z pestek arbuza). Pielęgnują one skórę malucha – nawilżają ją i odżywiają. Powinny być nierafinowane i tłoczone na zimno, ponieważ proces rafinacji oraz wysoka temperatura powodują utratę właściwości odżywczych oleju. Oliwka może też dodatkowo zawierać wyciąg z nagietka lekarskiego, rumianku lekarskiego lub inny składnik łagodzący naturalnego pochodzenia np. bisabolol. Może, a nawet powinna, również zawierać witaminę E (Tocopherol). Warto zwrócić uwagę na to, czy produkt posiada certyfikat ekologiczny: EcoCert, BDIH, Soil Association, Cosmos-Standard lub inny.

Aby mieć pewność, że używasz produktu naprawdę naturalnego i nie zawierającego żadnych szkodliwych substancji, najlepiej przygotuj go własnoręcznie ze sprawdzonych składników.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Jak zrobić w domu oliwkę dla dzieci?

Zamiast kupować w sklepie oliwki dla dzieci oparte na olejach mineralnych, warto stworzyć samodzielnie olejek do pielęgnacji skóry dziecka oparty na olejach roślinnych. Taki olejek będzie naprawdę pielęgnował skórę malucha, a zrobienie go jest dziecinnie proste. Najprostszym sposobem jest po prostu użycie jako oliwki oleju ze słodkich migdałów. Ten olej, otrzymywany z nasion owoców słodkiej odmiany drzewa migdałowego (Prunus amygdalus dulcis), zawiera kwas oleinowy, linolowy oraz witaminy: A, B1, B2, B6, D i E. Jest bardzo dobrym emolientem – intensywnie nawilża skórę. Jest to jeden z najbardziej łagodnych olejów – może być stosowany dla każdej skóry, także wrażliwej lub podrażnionej. Jest to najlepszy z olejów do pielęgnacji niemowląt i noworodków. Stosowany jest także w leczeniu egzemy, łuszczycy oraz do łagodzenia suchej, podrażnionej i swędzącej skóry. Jest lekki i łatwo się wchłania, ma jedwabistą konsystencję.

Uwaga! Reklama do czytania

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem.

Zobacz na natuli.pl

Pamiętajmy, aby wybrać olej nierafinowany, tłoczony na zimno, a najlepiej z uprawy ekologicznej. Zamiast oleju ze słodkich migdałów możemy ewentualnie zastosować olej z pestek winogron, z pestek moreli, słonecznikowy lub z pestek arbuza. Olej bazowy możemy wzbogacić i stworzyć mieszankę na miarę naszych potrzeb. Czym wzbogacić? Znakomitym dodatkiem może być olej z kiełków pszenicy, olej z wiesiołka lub olejowy wyciąg z nagietka lekarskiego, szczególnie jeśli skóra dziecka jest podrażniona i wysuszona. Do oliwki dla dzieci warto dodać witaminę E. Wzbogacając olejek, nie zapominajmy o zasadzie „im mniej, tym lepiej”. Ograniczmy ilość składników do 2 lub 3.

Warto jeszcze przeczytać:


Przepis na ekologiczną oliwkę dla dzieci (100 ml)

  • 86 ml oleju ze słodkich migdałów z certyfikatem potwierdzającym ekologiczne pochodzenie,
  • 2-4 ml witaminy E,
  • 10 ml wyciągu olejowego (maceratu) z nagietka lekarskiego).

Wyciąg z nagietka lekarskiego możemy kupić gotowy lub przygotować samodzielnie wcześniej.  W tym celu zalejmy pół słoja suszonych płatków nagietka olejem bazowym wybranym z wymienionych powyżej. Zamknięty słój odstawmy na przynajmniej 2 tygodnie w ciepłe i suche miejsce. Codziennie potrząsajmy słojem. Po dwóch tygodniach odcedźmy dokładnie płatki. Otrzymany olej będzie wzbogacony właściwościami nawilżającymi, przeciwzapalnymi i łagodzącymi. Aby wzmocnić wywar, można kilka razy podczas procesu maceracji lekko podgrzać olej w kąpieli wodnej.

Wracając do oliwki, wymienione składniki należy odmierzyć i dokładnie wymieszać, najlepiej od razu w docelowej w butelce. I już. Oliwka najlepiej będzie się przechowywać w szklanej, ciemnej butelce w chłodnym miejscu, bez dostępu światła. Może być używana do oczyszczania skóry, nawilżania skóry po kąpieli, jako olejek do masażu oraz jako olejek do kąpieli (mała łyżeczka na wanienkę). Sprawdzi się także w pielęgnacji skóry dorosłych.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Sroka

Z wykształcenia – ekonomistka, z pasji – propagatorka zdrowego i ekologicznego stylu życia oraz troski o Ziemię. Tworzy naturalne kosmetyki i zachęca do tego innych. Prowadzi warsztaty, wykłady i prezentacje na temat ekologicznej pielęgnacji ciała, na których pokazuje, jak w warunkach domowych przygotować naturalne kosmetyki i jak wybierać kosmetyki w sklepie. Interesuje się naturalnymi sposobami leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.