Kategorie
Rodzina

Jaką choinkę wybrać – naturalną czy sztuczną?

Choinka bożonarodzeniowa tworzy niesamowity nastrój świąt i przypomina, że jesteśmy częścią przyrody. Naturalną czy sztuczną – jaką choinkę wybrać na święta?

Choinka z legalnych upraw

Kupując żywą choinkę należy się upewnić, że drzewko pochodzi ze specjalnej plantacji i nie zostało nielegalnie wycięte. Bezprawne wycinki, handel i kupowanie skradzionych iglaków jest przestępstwem! Przy zakupie mamy prawo poprosić sprzedawcę o okazanie świadectwa pochodzenia drzewka, zawierającego asygnatę Lasów Państwowych. Jeśli handlarz nie posiada takiego świadectwa, powinien mieć fakturę zaświadczającą zakup choinki ze specjalnego gospodarstwa.

Plantacje choinek przeznaczonych do sprzedaży zakłada się w miejscach, których nie można zalesić wysokimi drzewami (np. polany, nad którymi przebiega linia wysokiego napięcia). W miejscu wyciętych roślin sadzi się nowe. Rosną one od 4 do 7 lat i w tym czasie zapewniają nam tlen.

Choinka w doniczce

Często zachęca się nas do kupowania choinek w doniczkach, które po świętach można posadzić w przydomowym ogródku. Pamiętajmy, że nie każde drzewko z bryłą korzeniową da się posadzić, bo korzeń jest rozległy i podczas wykopania mógł zostać uszkodzony.

Najbardziej trwałe drzewka

Jeśli zależy nam, żeby drzewko jak najdłużej zachowało optymalny wygląd, wybierzmy jodłę albo daglezję (ma cytrusowy zapach) – są nieco droższe, ale ich igły opadają później niż w przypadku świerku czy sosny.

Sztuczne choinki

Wyprodukowanie sztucznej choinki jest szkodliwe dla środowiska. Trzeba pamiętać, że robi się z tworzyw sztucznych, a w trakcie produkcji emitowane są spore ilości dwutlenku węgla. Takie drzewko, kiedy przestanie nam być potrzebne, rozkłada się przez ponad 400 lat! W tym czasie zdążą wyrosnąć cztery pokolenia lasów.

Wypożyczalnia choinek

Naturalnej choinki nie trzeba kupować – w dużych miastach istnieją firmy, które oferują wypożyczenie drzewka w doniczce. Po świętach można je zwrócić do sklepu, gdzie czeka ono do kolejnego sezonu świątecznego. Firmy zazwyczaj zajmują się transportem iglaków w obie strony.

Musimy pamiętać o tym, że choinka potrzebuje wody. Zadbajmy więc, aby była odpowiednio nawodniona – podlewajmy choinkę doniczkową, ciętą natomiast włóżmy do pojemnika z wodą. Drzewko powinno stać z dala od grzejnika, kominka i innych źródeł ciepła, dzięki temu dłużej pozostanie świeże.

Możemy także zmniejszyć temperaturę w domu – wystarczy już 1 stopień mniej, aby zapewnić choince lepsze warunki (aż 70 proc. emisji gazów cieplarnianych z jednego gospodarstwa domowego to efekt ogrzewania). Zmniejszając temperaturę w domu o 1 stopień, emitujesz rocznie 300 kg mniej dwutlenku węgla i zużywasz prawie o 8 proc. mniej energii, więc rachunek za ogrzewanie będzie mniejszy.

Jeśli po świętach drzewko ma trafić do naszego ogrodu, musimy je przyzwyczaić do chłodu i pamiętać, że najlepszym miesiącem na sadzenie iglaków jest marzec. Do tego czasu choinka może zostać na balkonie lub w innym chłodnym miejscu.

  • Świerk pospolity – ma krótkie i kłujące igły, które szybko opadają, bo drzewko źle znosi zmiany temperatur. Ma przyjemny, żywiczny zapach i pięknie ozdabia dom, jednak ze względu na swoją wrażliwość wymaga nieco więcej uwagi. Drzewko pozostanie świeże dłużej, jeśli będzie stało na balkonie lub z dala od źródeł ciepła.
  • Jodła kaukaska – poradzi sobie ze zmianą temperatury i wytrzyma w 20 stopniach w domu przez całe święta. Igły mają około 3 cm długości i są dwukolorowe – wierzch mają ciemnozielony, a spód srebrzystoszary. Jeśli – w naturalnym środowisku – zapewni się jej odpowiednie warunki, może osiągnąć nawet 30 m wysokości i 12 m średnicy. Szyszki mogą liczyć do 15 cm długości, latem są zielone, a z czasem robią się fioletowe.
  • Świerk serbski – poradzi sobie z domową temperaturą i będzie pięknie pachniał przez całe święta. Świerk to wąskie i wysokie drzewko (wysokość 30 m, średnica 3 m) o długich łukowatych gałązkach. Igły, podobnie jak u jodły, nie są jednolitej barwy – od spodu są szaroniebieskie, a z wierzchu zielone. Drzewko ma piękne szyszki, które zmieniają się z czasem: od fioletowoniebieskiej do brunatnej.

Co na choinkę?

  • Światełka – na rynku dostępne są świąteczne lampki o różnych kształtach, kolorach i sposobach zapalania – połowa świeci, połowa gaśnie, migają wszystkie jednocześnie albo naprzemiennie. Lampki choinkowe powinny być energooszczędne – najbardziej oszczędne są diodowe LED. Zużywają około 90 proc. mniej energii niż zwykłe. Warto też pamiętać, że choinka nie musi świecić w ciągu dnia. Dopiero wieczorem tworzy się klimat. Zapalajmy światełka, kiedy robi się ciemno, i wyłączajmy je na noc.
  • Ozdoby – można je zrobić samodzielnie z dziećmi, świetnie się przy tym bawiąc. Najważniejsze, żeby były wykonane z surowców z recyklingu lub tych naturalnych – np. suchych liści, szyszek, orzechów, masy solnej, domowych wypieków – wszystko zależy od wyobraźni.

Co pod choinkę?

Obdarowywanie się prezentami to jedna z najbardziej przyjemnych świątecznych tradycji. Zanim kupisz prezent (szczególnie dla dziecka), upewnij się, że jest bezpieczny i wysokiej jakości. Wybieraj zabawki ekologiczne, pozbawione toksycznych substancji i podlegające naturalnemu rozkładowi. Przygotowując prezenty dla bliskich, postaraj się uniknąć wielokrotnego pakowania – w okresie świątecznym możemy produkować nawet do 30 proc. więcej odpadów z opakowań niż w innym okresie roku.

Święta, święta i po świętach…

…zostaje ogromna ilość śmieci. Przetworzenie jednej tony makulatury to ratunek dla 17 drzew. Segregujmy śmieci w okresie poświątecznym, nawet kiedy jest to trudne, bo pojawia się ich więcej niż zwykle.

W święta więcej gotujemy i zużywamy więcej wody – to konieczne, niemniej jednak powinniśmy korzystać z energii z rozsądkiem i umiarem. 

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.