Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Jaką pościel dla niemowląt wybrać? Rozmiary, materiały, wzory

Mało co daje przyszłym rodzicom tyle satysfakcji, co urządzanie pokoiku lub kącika dla nienarodzonego jeszcze bobasa. Wiele rzeczy dla maluszka można na spokojnie kupić już po porodzie, ale wygodne miejsce do spania to zdecydowanie coś, o co warto zadbać jeszcze w czasie ciąży. Ważne są nie tylko łóżeczko i materacyk, ale też pościel niemowlęca – jaką wybrać? Czym się kierować?

Pierwsza pościel niemowlaka

Niemowlęca wyprawka do sypialni obejmuje kołderkę i poduszkę, prześcieradło i poszewki, a także ochraniacze na materac. Kołderkę warto wybrać taką, którą można spokojnie prać w pralce oraz o właściwościach antyalergicznych. W przypadku noworodka poduszka nie jest jeszcze niezbędna – maluszek powinien początkowo leżeć na płasko. Przyda się za to ochraniacz do łóżeczka, który ochroni delikatną główkę dziecka przed jakimkolwiek urazem.

Malutkie dziecko może też spać w specjalnym niemowlęcym śpiworku zamiast pod kołderką – dzięki temu jest mniejsza szansa, że odkryje się lub że nakryje sobie główkę, co mogłoby mu utrudnić oddychanie. Starszemu dziecku będzie można już zabrać ochraniacz, a za to włożyć do łóżeczka poduszkę. Uzupełnieniem niemowlęcej wyprawki może być mięciutki kocyk dla dziecka, który sprawdzi się, by nakryć malca nim zamiast kołderką w cieplejsze dni, na przykład na spacerze. Z kolei zimą może służyć jako dodatkowe okrycie w największe mrozy.

Poznaj: naturalne, delikatne i piękne pościel dla niemowląt IKEA>>

Wybierając pościel dla dzieci, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na jej wymiary. Nie wszystkie niemowlęce kołderki czy materacyki mają bowiem tę samą długość i szerokość. Najczęściej do łóżeczka dla niemowlaka będzie pasować prześcieradło o wymiarach 60 x 120 cm, natomiast kołderka może mieć wymiary np. 110 x 125, 120 x 90 lub 135 x 100 cm. Warto pamiętać, że jeśli wybierzemy tę najmniejszą, to również posłuży nam ona najkrócej, bo malutkie dzieci bardzo szybko rosną.

Poduszeczki mają z reguły rozmiar 35 x 55 cm lub 40 x 60 cm. Poduszka dla malca powinna być bardzo cienka, prawie płaska. Noworodki w ogóle nie używają poduszek, natomiast nieco starsze dzieci (2-5 lat) nie powinny mieć zbyt wysokiego podparcia głowy i taka cieniutka poduszka w zupełności im wystarczy.

W późniejszym okresie pościel będzie trzeba wymienić na większą, o niemal „dorosłych” wymiarach. Dzieci w wieku szkolnym spokojnie mogą już spać pod kołdrą o wymiarach 150 x 200 cm i na poduszce 50 x 60 cm.

Zobacz inne: pościel dla dzieci IKEA>>

Przy wyborze prześcieradła dla niemowlęcia możemy natknąć się na dwa ich rodzaje: z gumką i bez. Te z gumką są bez porównania wygodniejsze – łatwiej i szybciej nałożysz je na materac, a dodatkowo są bezpieczniejsze dla malucha, bo dzięki taśmie pozostają na swoim miejscu i nigdzie się nie podwijają. Ponadto nie trzeba ich prasować po upraniu – gdy prześcieradło z gumką zostanie naciągnięte na materacu, pozostanie gładkie.

Jak wybrać dobrą pościel dla malucha?

Im dziecko jest mniejsze, tym więcej czasu spędza, po prostu śpiąc. Musi być mu wygodnie, miękko i ciepło, a także bezpiecznie. Parotygodniowy brzdąc ma niezwykle delikatną skórę, dlatego pościel do łóżeczka powinna być miła w dotyku i wykonana z wysokiej jakości tkanin. Wszelkie grube szwy czy wystające elementy (np. duże guziki) mogą dziecku przeszkadzać. Ważny jest też skład tkanin – powinny to być naturalne i oddychające materiały całkowicie pozbawione szkodliwych substancji chemicznych. W przeciwnym razie mogą podrażniać lub uczulić wrażliwą skórę niemowlęcia. Taka pościel będzie mogła być używana nie tylko w łóżeczku, ale też w kołysce lub wózku.

Nie bez znaczenia jest też wygląd pościeli. Co prawda niemowlak może jeszcze nie rozpoznawać różnych wzorów czy postaci na swojej kołderce, ale kontrastowe kolory mogą pobudzać jego wzrok. Szczególnie w przypadku nieco starszych dzieci ciekawe kolory i wzory mogą stymulować ciekawość dziecka. Ważne, by nie były zbyt krzykliwe – świetnie sprawdzą się pastelowe barwy, które nie są nudne, a jednocześnie nie przytłaczają i mają działanie relaksujące.

Wzór pościeli dziecięcej ma też znaczenie dla ogólnego wystroju pokoju, dlatego warto przy wyborze wziąć pod uwagę własne odczucia i potrzeby – otaczanie się pięknymi przedmiotami poprawia nasze samopoczucie. Dodatkowo łóżeczko dziecka można ozdobić baldachimem. Najlepszy i najbezpieczniejszy będzie taki, w którym materiał nie zwisa aż do wysokości materacyka. Uroczym dodatkiem jest też falbanka do łóżeczka. Oprócz tego, że ładnie wygląda, zasłania przestrzeń pod materacykiem, sprawiając, że łóżko dziecka prezentuje się jeszcze przytulniej.

Ochraniacz do łóżeczka dla dziecka – kiedy jest potrzebny i jak go dobrać?

Dzięki ochraniaczom nawet noworodek jest bezpieczny w swoim łóżeczku. Malutkie dziecko może poruszać się w sposób niekontrolowany i np. uderzyć główką lub rączką w szczebelki. Dzięki miękkiemu ochraniaczowi nie ma ryzyka, że sprawi sobie w ten sposób ból lub że jego rączka albo nóżka utkną między szczebelkami. W przypadku dziecka nieco starszego, które potrafi już obrócić się czy nawet podnieść, taki ochraniacz będzie jeszcze w większym stopniu spełniał swoją funkcję.

Przy okazji ochraniacz sprawia, że wnętrze łóżeczka staje się przytulniejsze i wygląda piękniej. Ważne jednak, by był jak najbardziej przewiewny i nie ograniczał w żaden sposób dopływu powietrza do dziecka. Musi być też solidnie zamocowany, tak by nie było szansy na to, że w pewnym momencie spadnie i np. nakryje główkę dziecka.

Ochraniacz powinien być też dopasowany do wymiarów łóżeczka, dlatego przed wyborem konkretnego produktu warto najpierw sprawdzić jego rozmiar. Musi on pasować nie tylko długością, lecz także wysokością – w zależności od tego, na jakiej wysokości będzie materacyk, ochraniacz może być za krótki i do niego nie dosięgać lub być za długi i się nieestetycznie podwijać.

Kolejną ważną cechą ochraniacza jest możliwość jego prania, najlepiej w temperaturze 60 stopni Celsjusza. To element wystroju łóżeczka, który może łatwo zbierać kurz, a jednocześnie znajduje się blisko twarzy dziecka, musimy mieć więc możliwość wyprania go i usunięcia roztoczy i innych mikroorganizmów.

Ozdobne poduszki dla dzieci

Malutkie dzieci, szczególnie takie, które nie potrafią jeszcze samodzielnie się obrócić, nie  powinny spać na poduszce. Starszaki mogą od nas dostać poduszeczkę, ale najlepiej, by była ona bardzo cienka i płaska. A co z tymi wszystkimi ślicznymi poduszkami ozdobnymi? Umieszczać je w łóżeczku malca czy nie?

Specjaliści są zgodni co do tego, że w łóżeczku noworodka najlepiej nie umieszczać żadnych dodatkowych przedmiotów. Nie tylko poduszki, ale też maskotek. Oprócz tego, że z czasem stają się one ogromnym siedliskiem kurzu, mogą negatywnie wpływać na cyrkulację powietrza we wnętrzu łóżeczka. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by stanowiły one element wystroju dziecięcego pokoju, a gdy dziecko nieco podrośnie – mogą również służyć jako maskotka. Dzięki mnogości kolorów i kształtów ozdobne poduszki mogą fantastycznie stymulować rozwój niemowlaka. Niektóre poduszki mogą mieć również walor edukacyjny, na przykład gdy są w kształcie zwierzaka, jakiejś części ciała czy pojazdu. Dzięki temu mogą być rozwijającą i ciekawą, a przy tym całkowicie bezpieczną – bo mięciutką – zabawką dla malca.

Kompletowanie pierwszej pościeli dla dziecka może być prawdziwą przyjemnością. W sklepach dostępne są najróżniejsze wzory przepięknych i stylowych poszewek oraz prześcieradeł. Możemy również kupić wszystko w komplecie i dzięki temu mieć pewność, że wystrój będzie nie tylko klimatyczny, ale i spójny. Jednak to, co jest najważniejsze, to bezpieczeństwo dziecka. Dlatego wybierając niemowlęcą pościel, warto przede wszystkim sprawdzać, z jakiego materiału została wykonana i czy nie jest barwiona szkodliwymi chemikaliami. Godne uwagi są też produkty, w których podano liczbę nici na cal kwadratowy tkaniny – oznacza ona gęstość materiału, a co za tym idzie – jego wytrzymałość.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.