Kategorie
Rozwój dziecka Rozwój seksualny

Pierwszy seks mojego dziecka

Większość nastolatków mieszkających w Polsce współżycie płciowe rozpoczyna między 17 a 19 rokiem życia, jednak wskaźnik ten się obniża. Aktywnych seksualnie jest już wielu 15- i 16-latków.

Warto, by nastolatek wiedział, że pierwszy stosunek seksualny:

  • jest ważnym wydarzeniem. Z drugiej strony warto też pamiętać, że jest to tylko jedno z wielu doświadczeń seksualnych. Przykładanie do tego momentu zbyt dużej wagi może skutkować różnymi trudnościami, np. zaburzeniami erekcji czy spięciem uniemożliwiającym osiągnięcie przyjemności,
  • u mężczyzn często trwa krótko lub odwrotnie – mogą pojawić się trudności z osiągnięciem orgazmu. Również większość kobiet nie osiąga orgazmu w czasie pierwszego stosunku,
  • może doprowadzić do zapłodnienia oraz transmisji chorób przenoszoną drogą płciową, dlatego bezwzględnie należy korzystać z prezerwatyw.

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Warto też przypomnieć kilka podstawowych norm prawnych:

  • seks w Polsce mogą uprawiać osoby, które ukończyły 15 lat,
  • nikt nie powinien być zmuszany do uprawiania seksu. Każdy człowiek na każdym etapie kontaktu seksualnego ma prawo powiedzieć NIE i zaprzestać zbliżenia. Kiedy opowiada się o regułach dotyczących odmawiania w sposób podręcznikowy, wydają się oczywiste, jednak z zastosowaniem ich ma trudność również wielu dorosłych. Sposobem na ich rzeczywiste wprowadzenie w życie jest zgoda na wyrażanie przez dziecko sprzeciwu na wcześniejszych etapach rozwoju.

Dobrze jest przekazać młodemu człowiekowi, że pierwszym partnerem seksualnym powinna być osoba, na której jej/jemu zależy i w czyim towarzystwie nastolatek czuje się komfortowo i bezpiecznie. Zanim nastąpi etap uprawiania seksu, dobrze jest, żeby partnerzy poznali swoje ciała. Służą temu różne formy pieszczot i stymulacji. Dzięki temu sam kontakt seksualny będzie przyjemniejszy i będzie pozbawiony stresu wynikającego z nagości czy nowości sytuacji.

Rozmowa o pierwszym kontakcie seksualnym bywa dla rodziców niekomfortowa. Podobnie nastolatki niekoniecznie chcą poruszać ten temat z rodzicami. Zależy to od tego, jak wcześniej rozmawiało się w domu o seksie, ale duży wpływ na ten stan rzeczy ma fakt, że młody człowiek jest w danej chwili w fazie dojrzewania. Bliżsi niż rodzice do rozmów o ciele i seksualności mogą być osoby z grupy rówieśniczej, a próby podjęcia dialogu przez rodziców nastolatek może uznać za nieuzasadnione czy wkraczające w jego sferę prywatną.

Uwaga! Reklama do czytania

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem.

Zobacz na natuli.pl

Błona dziewicza

Częstym lękiem młodych kobiet jest ból związany z przebiciem błony dziewiczej. Jeśli informacja o bólu przy pierwszej penetracji zostanie przekazana w sposób drastyczny, może prowadzić do trudności podczas pierwszego stosunku lub w ogóle w życiu seksualnym.

Młodzi ludzie powinni wiedzieć, że błona dziewicza może mieć różne kształty. U niektórych kobiet występuje jedynie niewielki fałd skóry, podczas gdy u innych błona jest bardziej widoczna. Przebicie błony dziewiczej u kobiety powoduje, że w czasie pierwszego stosunku może pojawić się drobne krwawienie. W większości sytuacji, zwłaszcza jeśli dziewczyna jest podniecona, odczucie związane z defloracją nie powinno być szczególnie bolesne. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety tracą błonę dziewiczą przed pierwszym kontaktem seksualnym, np. wskutek używania tamponów bądź intensywnego treningu czy jazdy konno bądź na rowerze.

W przypadku gdy młoda kobieta doświadcza dużego bólu w czasie próby penetracji, może to sugerować, że błona dziewicza zbudowana jest w sposób szczególny. W takiej sytuacji warto skonsultować się z ginekologiem. Drobny zabieg wycięcia błony dziewiczej może ułatwić kobietom z silnie unerwioną bądź grubą błoną rozpoczęcie współżycia. Przekładanie tego kroku może prowadzić do wtórnych trudności w życiu seksualnym.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Masturbacja

Masturbacja jest naturalnym sposobem rozładowania podniecenia seksualnego, w szczególności w sytuacji, w której nie jest dostępny partner seksualny. Masturbacja w okresie dorastania jest najczęstszą formą ekspresji seksualnej. Młody człowiek powinien wiedzieć, że masturbując się nie robi nic złego.

Warto jednak, aby wiedział też, że pewne nawyki, który kształtują się w czasie masturbacji mogą stanowić problem na późniejszych etapach życia seksualnego.

Popularne dziś masturbowanie się w czasie przeglądania materiałów ponograficznych może powodować trudności w utrzymaniu erekcji już u młodych mężczyzn oraz kłopoty z odczuwaniem pożądania u młodych kobiet. Podobnie masturbacja prysznicem bądź strumieniem wody przez dorastające dziewczęta może sprawić, że w przyszłości będą miały trudności z doświadczeniem orgazmu w czasie innej stymulacji. W związku z tym warto dorastającemu dziecku powiedzieć,że z różnych bodźców można korzystać okazjonalnie, ale jeśli chodzi o masturbacje to polecane jest, aby głównym narzędziem były własne dłonie oraz fantazje seksualne.

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Dojrzałość płciowa a dojrzałość emocjonalna

Dziewczynki osiągają dojrzałość płciową w momencie pojawienia się pierwszej menstruacji, chłopcy w momencie pojawienia się pierwszej polucji. Dojrzałość ta oznacza, że młody człowiek z biologicznego punktu widzenia może być już rodzicem. W parze z dojrzałością płciową niekoniecznie idzie dojrzałość emocjonalna i psychiczna. W wieku 21 lat przestają się rozwijać płaty przedczołowe w mózgu, uznaje się to za umowny wiek osiągnięcia dojrzałości emocjonalnej i psychicznej.

Osiągnięcie dojrzałości płciowej, emocjonalnej i psychicznej oznacza, że ludzie są gotowi do stworzenia trwałych relacji uczuciowych i intymnych.

Po osiągnięciu dojrzałości ludzie wkraczają w fazę dorosłości. Dorosłość nie oznacza zakończenia rozwoju. Ludzie rozwijają się przez całe swoje życie. Seksualność jest kontinuum doświadczeń, które rozpoczynają się jeszcze przed narodzinami i towarzyszą człowiekowi, aż do momentu śmierci.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

4 odpowiedzi na “Pierwszy seks mojego dziecka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.