Kategorie
Polecamy

Jaki dywan dziecięcy wybrać dla 5-,10- i 15-latka?

Dywan w pokoju dziecka pełni funkcję użytkową i dekoracyjną. Zdobi pokój, buduje w nim przytulny klimat, generuje komfortowe miejsce do zabawy, zabezpiecza podłogę i chroni przed urazem. Z uwagi na zmieniające się z wiekiem potrzeby, zachowania i preferencje, inny dywan dziecięcy będzie odpowiedni dla przedszkolaka, a inny dla ucznia i nastolatka.

Dywan dziecięcy dla 5-latka

W pokojach najmłodszych dzieci dywan buduje kameralny, przytulny klimat, pobudza wyobraźnię, chroni przed zimnem i zabezpiecza podłogę przed zniszczeniem. Dlatego dywan dla kilkulatka powinien być miękki, przyjemny w dotyku, odporny na uszkodzenia i odkształcenia, antypoślizgowy oraz łatwy w czyszczeniu.

Dobrze, jeśli wybrany model zapewnia izolację termiczną. Należy też sprawdzić bezpieczeństwo produktu – czy nie zawiera szkodliwych substancji. Potwierdza to np. certyfikat Oeko Tex Standard 100. Optymalnym rozwiązaniem są dywany wykonane z włókien syntetycznych, np. polipropylenowe. Nie przyciągają kurzu, nie chłoną wody, są proste w czyszczeniu i ogniotrwałe. Dla najmłodszych polecane są także lekkie i miękkie dywany bawełniane, które można prać w pralce.

Jaki dywan dziecięcy dla dziewczynki, a jaki dla chłopczyka?

Dywan dziecięcy dla dziewczynki zwykle ma łagodną, pastelową kolorystykę. Popularnością cieszą się także modele w zwierzątka, gwiazdki czy księżniczki. Do pokoi chłopców najczęściej wybierane są dywany w neutralnych barwach oraz w różne wzory, np. w autka, piłki, zwierzęta czy kosmos.

Warto pamiętać, że przedszkolak ma już swoje upodobania, np. ulubione kolory, postaci z bajek i pierwsze hobby, więc kupując dywan, powinno się wziąć pod uwagę jego preferencje. Może się okazać, że różowy dywan do pokoju dziecięcego wcale nie ucieszy 5-latki uwielbiającej samoloty i rakiety. Większe i małe dywaniki dla dzieci z różnymi uroczymi wzorami znajdziesz np. w Salonach Agata: https://www.agatameble.pl/akcesoria-i-dekoracje/dywany/dywany/dywany-dzieciece.

Dywan dziecięcy dla 10-latka

10-latek to już całkiem zdecydowany i nierzadko bardzo wymagający designer. Żeby był w pełni zadowolony z zakupionego dywanu, warto pozwolić mu samemu zadecydować o wzorze. Jednak koniecznie ustal górny pułap cenowy oraz określ wymagany rozmiar i kształt dywanu – czy ma to być np. mały, okrągły dywan do pokoju dziecięcego, czy duży model prostokątny. Dobrym pomysłem jest wstępny wybór przez rodzica kilku modeli i pozwolenie dziecku na wskazanie jednego, który spodobał się mu najbardziej.

Czy dla 15-latka kupić dywan dziecięcy?

Dywan młodzieżowy musi być dopasowany do rozmiaru wnętrza, przyjętej stylistyki oraz indywidualnych preferencji młodego człowieka. Pokój nastolatka wymaga zastosowania praktycznych i trwałych rozwiązań, dlatego dywan powinien być łatwy w czyszczeniu i odporny na zabrudzenia. Jednak 15-latek na pewno nie będzie zadowolony z typowo dziecięcego wzoru. Można mu więc śmiało kupić dywan „dla dorosłych”. Popularnością wśród młodzieży cieszą się dywany z krótkim, różnokolorowym włosiem oraz puszyste shaggy o właściwościach antystatycznych.

projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Jaki dywan do pokoju dziecka alergika?

Alergia nie wyklucza posiadania dywanu w pokoju, jednak należy wybrać odpowiedni model. Małym alergikom dedykowane są zwłaszcza dywany polipropylenowe. Nie gromadzą kurzu i innych zabrudzeń. Są bezproblemowe w czyszczeniu. Niektóre modele posiadają powłokę antybakteryjną i dodatkowo można je prać w pralce.

Podsumowanie

Im mniejsze dziecko, tym większa szansa, że decyzja w zakresie wyboru dywanu zostanie podjęta w całości przez rodzica. Jednak nawet kilkulatek chce mieć swój udział w urządzeniu pokoju. Warto pozwolić dziecku samodzielnie wybrać wzór spośród dywanów dziecięcych o pożądanym rozmiarze i parametrach użytkowych. Praktycznym rozwiązaniem dla dzieci w różnym wieku są dywany z polipropylenu lub innych włókien syntetycznych wysokiej jakości.

Niegrzeczne książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.