Kategorie
Ciąża i narodziny Poród

„Chcę żebyś był/była ze mną podczas porodu.” Jak wybrać osobę towarzyszącą w porodzie?

Bycie świadkiem narodzin to niezwykłe przeżycie. Zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla osób bliskich to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Czy towarzystwo osoby bliskiej w trakcie porodu to dla rodzącej wsparcie czy obciążenie?

Kim jest osoba towarzysząca podczas porodu?

Towarzyszyć przy porodzie może każda osoba wskazana przez kobietę rodzącą. Zazwyczaj jest to jedna osoba bliska. Nie ma jednak takiego obowiązku. Jeżeli kobieta woli pozostać jedynie w towarzystwie personelu medycznego, ma takie prawo. Nikt nie może żądać swojej obecności przy porodzie – nawet mąż/partner lub inna bliska osoba rodzącej. 

Rolą osoby towarzyszącej podczas porodu jest głównie wspieranie przyszłej mamy. Może to robić na wiele sposobów: stosując niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu (np. masaż), udzielając pomocy przy zmianie pozycji lub korzystaniu z toalety, wspierając ją emocjonalne, robiąc chłodne okłady, podając wodę itp. Znajoma położna mówiła mi kiedyś, że spotkała parę, która na sali porodowej tańczyła! Taki był ich sposób na uśmierzenie bólu i bliskość w tej ważnej chwili – przytulenie i spokojne ruchy w rytm ulubionej piosenki.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Warto czy nie?

Bez wątpienia ktoś bliski stojący obok podczas tak ważnej chwili, jaką jest poród, jest ogromnym wsparciem dla rodzącej. Pod warunkiem, że zarówno kobieta, jak i towarzysz świadomie się na to decydują. Czy obecność kogoś przy porodzie ma jakieś wady? Osobiście słyszałam jeden argument przeciwko porodom rodzinnym, który pojawiał się najczęściej. Strach, że osoba bliska zobaczy „za dużo”. Obawa przed tym, że zobaczy – i co najważniejsze zapamięta – cierpienie, ból, strach i nagie ciało kobiety. Co prowadzi do tego, że zmieni zdanie o rodzącej. Mąż nie będzie miał ochoty na intymne zbliżenia, przyjaciółka może nie będzie miała jej za tak silną jak do tej pory itp. 

Te obawy są czymś naturalnym. Dlatego jeżeli nie czujesz komfortu na myśl o tym, że ktoś mógłby towarzyszyć ci w czasie porodu – nie zgadzaj się na to. Jeśli jednak uważasz, że pomimo tego, że ktoś bliski może zobaczyć twoje silne emocje i twój ból, to chcesz mieć wsparcie – śmiało o nie poproś! Możemy usłyszeć i przeczytać wiele historii porodowych, które albo zachęcają nas do porodów rodzinnych lub sieją zwątpienie. Pamiętajmy, że poród to nie tylko ból i cierpienie. To przecież łzy radości, niezwykłe sceny dla miłości i możliwość dzielenia tego z kimś bliskim naszemu sercu.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Przyszła mamo!

Decydując się na obecność kogoś bliskiego w trakcie porodu, warto wiedzieć, że:

  • Może to być ktokolwiek: partner, mama, przyjaciółka, doula. To twoja decyzja!
  • Ważne, aby była to osoba, przy której czujesz się bezpiecznie.
  • Pomocne będzie wspólne omówienie planu porodu. Pamiętaj, że twoje oczekiwania i potrzeby są na pierwszym miejscu (jeśli nie wykraczają poza możliwości osoby bliskiej oraz szpitala).
  • Możecie wspólnie spakować torbę do szpitala, aby osoba bliska wiedziała gdzie szybko znaleźć potrzebne rzeczy (dokumenty, wodę, przekąski itd).

Osobo bliska!

Decydując się na uczestniczenie w porodzie, pamiętaj o tym, że:

  • Musi być to twoja świadoma decyzja. Warto ocenić swoje możliwości i to, czy jesteś w stanie sprostać wymaganiom przyszłej mamy. Nie decyduj się na to „z grzeczności”.
  • Jesteś oparciem dla rodzącej. Ona podejmuje wszystkie decyzje – ty towarzyszysz i wspierasz. Nie decyduj za nią, nie narzucaj się, nie oceniaj.
  • Nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy medycznej. Ważna jest tutaj czułość i empatia.
  • Warto zasięgnąć wiedzy na temat przebiegu porodu. Pozwoli ci to lepiej zrozumieć, co się dzieje i w jaki sposób możesz w danej chwili pomóc.
  • Nie jesteś w stanie zabrać bólu rodzącej. Twoja obecność jednak jest dla niej ogromnym wsparciem i na swój sposób działa przeciwbólowo.

Jakie warunki musi spełnić osoba bliska

W obecnej sytuacji epidemiologicznej wymogi, jakie musi spełnić osoba towarzysząca przy porodzie, nieco się zaostrzyły. Przede wszystkim musi spełnić następujące wymagania:

  • musi być to osoba zdrowa,
  • wypełnić ankietę epidemiologiczną,
  • przez cały pobyt w szpitalu musi nosić maseczkę oraz rękawiczki,
  • niektóre szpitale wymagają negatywnego testu na COVID-19 bądź okazania certyfikatu przyjęcia szczepionki,
  • inne przedstawione na bieżąco przez NFZ lub konkretny szpital.

Poszczególne szpitale mogą mieć dodatkowo własne wytyczne. Warto zorientować się w wybranej placówce, jakie zasady obowiązują na niedługo przed terminem porodu. Sytuacja jest dynamiczna i owe zasady mogą zmieniać się czasami z dnia na dzień.

Warto zapoznać się z poniższymi linkami:

https://www.rodzicpoludzku.pl

https://fundacjamatecznik.pl/mamy-prawa-do-osoby-bliskiej-w-czasie-epidemii/

Avatar photo

Autor/ka: Karolina Bouhnouni

Psycholożka i niedoszła filozofka. Z zamiłowaniem wspiera tych planujących, wyczekujących i wychowujących dzieci. Swoje zainteresowania i działania zawodowe skupia wokół szeroko pojętej psychologii dziecka, psychologicznych aspektów ciąży oraz edukacji rodziców. Mama Klary, przyjaciółka i żona Kuby. Całkiem smacznie gotuje i stara się wprowadzać w życie zasady slow life.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.