Kategorie
Polecamy

Jaki rower wybrać na Dzień Dziecka

Pierwszego czerwca obchodzimy między narodowy Dzień Dziecka – w tym roku będzie on nieco inny niż dotychczas. Przedszkolaki zamknięte w domach od wielu tygodni potrzebują ruchu, słońca i beztroskiej zabawy. Dlatego rower to najlepszy prezent, jaki możesz teraz podarować swojemu dziecku.

Jak zapewnić dziecku rozrywkę i aktywność na świeżym powietrzu, kiedy place zabaw są zamknięte? Przedszkolaki od kilku tygodni spędzają czas głównie w domach. Na szczęście możemy już swobodnie wychodzić z domu na spacery.

Rower to najlepszy sposób, aby uatrakcyjnić spacer z kilkulatkiem. Dziecko może się wyszaleć i rozładować nadmiar energii. Chyba nikogo nie trzeba już przekonywać do tego, że jazda na rowerze jest zdrowa. Zatem im szybciej nasz młody człowiek pokocha pedałowanie tym lepiej.

Jak dobrać rower dla dziecka?

Rower dla przedszkolaka powinien być przede wszystkim bezpieczny. Odpowiednio lekki, aby maluch miał pełną swobodę manewrowania. Bardzo ważne jest wykończenie roweru – mały pojazd nie powinien mieć żadnych ostro zakończonych śrub, a łańcuch i zębatka powinny być osłonięte. Zwróćmy uwagę również na siodełko i chwyty kierownicy – dobre wyprofilowane zapewnią dziecku komfortową jazdę.

Staranne wykończenie i mocna konstrukcja to najważniejsze kryteria wyboru roweru dziecięcego. W tym wypadku warto postawić na polską produkcję – wówczas mamy pewność, że sprzęt spełnia normy bezpieczeństwa. Trzylatek powinien rozpocząć naukę jazdy na rowerze z pedałami. Jeśli maluch wcześniej jeździł już na rowerku biegowym i umie utrzymać równowagę w siodełku warto spróbować jazdy bez bocznych kółek.

Gdy dziecko zaczyna dopiero swoją przygodę z rowerem, boczne kółka będą konieczne. Zatem wybieramy rowerek z bocznymi kółkami i popychaczem – metalową rączką, za pomocą której rodzic pomoże dziecku na początkowym etapie nauki. Kiedy dziecko opanuje samodzielną jazdę z bocznymi kółkami możemy dla wygody zdemontować popychacz. Do czasu gdy zdecydujemy o usunięciu dodatkowych kółek, wtedy znów będzie bardzo przydatny. Warto zatem kupić rowerek dziecięcy, który został wyposażony w kijek asekuracyjny i komplet bocznych kółek.

Jaki rowerek dla 3-latka?

Wybierając pierwszy rower z pedałami rodzice często popełniają błąd i kierują się tym, jak rowerek wygląda. Wybór ogranicza się do dwóch lub trzech modeli, które akurat zostały ozdobione wizerunkiem ulubionego bohatera z bajek. Nie tędy droga. Przede wszystkim musimy skupić się na masie roweru. Jeśli chcemy, aby dziecko jeździło często i chętnie stawiamy na rowerek z lekką, aluminiową ramą

Wybór ramy zależy również od tego, gdzie dziecko będzie jeździło. Na równe, miejskie chodniki można wybrać stalową ramę. Jazda po podwórku i leśnych czy wiejskich ścieżkach wymaga zakupu lżejszego rowerka.

Wiele zależy też od “tężyzny” dziecka – eteryczna, chudziutka 3-latka szybko zniechęci się jazdą, jeśli rower będzie dla niej za ciężki. Tabou Mini Alu to najlepszy wybór pierwszego rowerka dla trzylatki. Mini Alu z kołami 14” waży zaledwie 8,7 kg (większe rozmiary są niewiele cięższe). Oczywiście to, jak rowerek wygląda również jest bardzo ważne. Po kolorowym rowerku Tabou Mini harcują niesforne kotki. Chwyty kierownicy ozdobione są frędzlami, które uroczo powiewają na wietrze. Na kierownicy obowiązkowy koszyczek na picie i zabawki.

Jaki rowerek dla 4-latka

Rok to dużo dla rozwoju przedszkolaka – czterolatek będzie lepiej radził sobie z rowerem. Najlepszy prezent Dzień Dziecka dla 4-letniego chłopca to Tabou Rocket. Dziecko w miarę nauki jazdy stopniowo oswaja się z obsługą sprzętu. Dlatego rowerek Tabou Rocket wyposażony jest zarówno w hamulec torpedo, jak i V-brake na przednim kole. Rowerek można kupić w wersji z ramą aluminiową lub stalową – możesz zdecydować jaka będzie najlepsza dla Twojego dziecka. Modele chłopięce otrzymały ciekawe malowanie – czerń w połączeniu z soczystymi kolorami sprawia, że rowerki przypominają sportowe wyścigówki. Chłopcy je uwielbiają

Jak dobrać rowerek do wzrostu dziecka?


Rowerek dziecięcy powinien być idealnie dopasowany – kupowanie go “na wyrost” to ogromny błąd. Dziecko powinno pewnie poruszać się na rowerze i swobodnie manewrować. Na zbyt małym rowerku dziecko będzie uderzało kolanami o kierownicę i nienaturalnie pochylać się podczas jazdy. Jeśli maluch nie stawia stabilnie stóp na podłożu po zatrzymaniu się oznacza, że rower jest za duży. Im większa rozpiętość rozmiarów, tym łatwiejsze dobranie odpowiedniego roweru dla dziecka. Rowerki dziecięce Tabou to aż 4 rozmiary koła do wyboru

Dopasowanie wymiaru rowerka opieramy na długości nogi dziecka i jego wzrostu. Rowerki dla kilkulatków różnią się od siebie wielkością kół, poniżej zamieszczamy orientacyjną tabelę, która pomoże w doborze rozmiaru.

  • Wzrost dziecka od 95 do 110 cm to sugerowany rozmiar koła 14”
  • Wzrost dziecka od 105 do 120 cm to sugerowany rozmiar koła 16”
  • Wzrost dziecka od 115 do 135 cm to sugerowany rozmiar koła 18” do 20”

Czy kask na rower jest obowiązkowy dla dziecka?
Kask nie jest obowiązkowy dla dzieci i dorosłych rowerzystów. Jednak gorąco polecamy ich zakładanie. Podczas upadku z rowerka na beton czy inną twardą powierzchnię dziecko może doznać bardzo poważnych urazów. Dziecko, które od najmłodszych lat będzie jeździć w kasku nabierze takiego nawyku i już zawsze będzie chronić głowę na rowerze

Kask dla dziecka powinien posiadać certyfikaty EN 1080 oraz EN 1078 – wówczas mamy pewność, że spełnia europejskie normy bezpieczeństwa. Warto zainwestować w model wyprodukowany w technologii In-mold i dodatkowymi zabezpieczeniami typu system MIPS. Takie kaski są lekkie, ale ich konstrukcja jest bardziej zwarta i zaprojektowana tak, aby siła uderzenia została skutecznie rozproszona.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Jazda na rowerze doskonale wpływa na rozwój psychoruchowy przedszkolaka. Dziecko rozładuje nadmiar energii i z przyjemnością poszaleje na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze podnosi pewność siebie i pomaga rozwijać motorykę. Rowerek to najlepszy prezent na Dzień Dziecka – Twój maluch będzie budować sprawność fizyczną i naturalną odporność organizmu.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.