Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Jakie klocki wybrać dla 5-cio latka?

Istotnym elementem w rozwoju dziecka jest wykształcenie w nim kreatywności. To bardzo ważne, gdyż kreatywne dziecko bardziej wierzy we własne możliwości, nie boi się wyzwań i doskonale radzi sobie z nauką. Im szybciej zaczniemy kształtować i rozwijać dziecięcą wyobraźnię, tym lepiej nasza pociecha będzie przygotowana do życia.

Jak ćwiczyć w dziecku kreatywność? Na pewno stwarzając mu odpowiednią przestrzeń, a przede wszystkim dając właściwe narzędzie do rozwoju wyobraźni. Na etapie przedszkolnym, takimi narzędziami są zabawki edukacyjne. Hitem ostatnich lat stały się klocki konstrukcyjne. Zabawa nimi to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Budowle z klocków dostarczają nie lada frajdy a przy okazji rozwijają wyobraźnię, inwencję twórczą i zdolności manualne. Propozycji w tym zakresie jest sporo. Jakie klocki wybrać dla 5-cio latka? Poniżej prezentujemy te najbardziej interesujące.

Rodzaje klocków

Współczesne zabawki dla dzieci w wieku 5 lat to cała gama produktów od samochodzików, poprzez lalki, klocki, na elektronicznych gadżetach kończąc. Łatwo w tym wszystkim się pogubić. O ile elektroniczne zabawki nie do końca są dobrym pomysłem, gdyż we wszystkim wyręczają malucha, o tyle różne rodzaje klocków już tak. Czasem dziecko zaczyna interesować się klockami wcześniej ale tak naprawdę dopiero pięciolatki mają z nich największą frajdę.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Dziecko w tym wieku czuje się już na tyle duże i samodzielne, że bardzo chętnie samo wznosi finezyjne budowle, choć oczywiście zbudowanie czegoś razem z rodzicami też jest świetną zabawą. Rola klocków w prawidłowym rozwoju dziecka jest nieoceniona. Maluch nie tylko pobudza wyobraźnię i rozwija kreatywność, ale także ćwiczy koncentrację i zdolności manualne oraz poprawia koordynację wzrokową.

Szczególnie klocki edukacyjne dają mnóstwo możliwości, dzięki czemu dziecko nie nudzi się nawet po długiej zabawie. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje klocków – od tych bardzo prostych, po modele bardziej rozbudowane, składające się z wielu elementów. Mamy plastikowe klocki i kultowe klocki drewniane. Dużą popularnością cieszą się klocki konstrukcyjne. Ich zwolennikami są nie tylko dzieci, ale także rodzice i pedagodzy.

Klocki edukacyjne

Klockami, które cieszą się dużym uznaniem wśród specjalistów od rozwoju dzieci, są klocki edukacyjne. Odpowiednio dobrane, wspomagają rozwój psychomotoryczny malucha. Poza tym uczą współpracy i rozwijają kompetencje społeczne. Przecież żadne dziecko nie będzie bawić się samotnie przez cały czas.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

W końcu zapragnie towarzystwa, a wtedy nabyte umiejętności współpracy bardzo się przydadzą. Ale to nie wszystko. Klocki edukacyjne to idealna forma wprowadzenia dziecka w świat kształtów i kolorów. Takie klocki pomagają również oswoić różnorodne faktury i dźwięki. Zapoznają z otaczającym światem, uczą matematyki, zwłaszcza liczenia, a także relacji przestrzennych – prawo, lewo, nad, pod, obok.

Klocki drewniane

Doskonałą zabawką są na pewno klocki drewniane. Cieszą się one dużym uznaniem wśród rodziców i równie dużym zainteresowaniem wśród maluchów. Drewniane klocki mimo swojej prostoty niesamowicie wpływają na rozwój dziecka. Młodsze dzieci przy pomocy drewnianych klocków mogą odkrywać świat kształtów, kolorów, a także uczyć się konstruowania różnego typu budowli.

Starszym dzieciom, w tym także 5-cio latkom drewniane klocki służą głównie do celów edukacyjnych – szybkiego kojarzenia i utrwalania literek oraz cyferek, nauki liczenia czy czytania. Klocki z cyferkami rozbudzają w małym człowieku chęć do wykonywania pierwszych działań matematycznych. Czy klocki z drewna mają wady? Raczej nie, choć na ich niekorzyść może przemawiać waga.

Są one zdecydowanie cięższe niż chociażby klocki plastikowe. Jednak zalet jest o wiele więcej. Naturalny materiał jest istotnym czynnikiem wpływającym na wybór produktu przez rodziców. Klocki drewniane nie zawierają niebezpiecznych substancji chemicznych, a farba wykorzystana do ich malowania jest ekologiczna. Co za tym idzie, są to w 100% bezpieczne klocki. Warto w tym miejscu dodać, że zabawki wykonane z drewna są bardziej trwałe niż te, wykonane z tworzyw sztucznych.

Klocki wafle

Klocki wafle to połączenie klocków edukacyjnych i konstrukcyjnych. Dzięki nim dzieciaki mają zapewnioną doskonałą zabawę na długi czas. Specyficzny kształt klocków sprawia, że można je ze sobą łączyć i tym samym tworzyć niezwykle ciekawe konstrukcje. Wafle to bez wątpienia świetna opcja dla dzieci, które mają zapędy twórcze. To także idealne rozwiązanie dla maluchów będących na etapie rozwoju zdolności manualnych i konstruktorskich.

W większości przypadków tego typu klocki są kolorowe, dzięki czemu maluchy podczas zabawy nimi mogą dawać upust swojej fantazji. Niesamowitą zaletą wafli jest również to, że pozwalają tworzyć konstrukcje przestrzenne, dzięki czemu dziecko jeszcze bardziej rozwija swoją kreatywność, wyobraźnię i zdolności manualne. Może np. budować całe miasta lub wznosić rozmaite budowle, które później wykorzysta do innej zabawy.

Klocki konstrukcyjne

Hitem wśród rodziców dbających o odpowiednie kształcenie malucha są wspomniane wcześniej klocki konstrukcyjne, zaliczane do grupy klocków edukacyjnych. To jedna z niewielu zabawek, która na pewno nie znudzi się dziecku po kilku dniach zabawy. Co więcej – dzieciaki uwielbiają te klocki! Nic w tym dziwnego, gdyż konstruowanie jest zabawą nie tylko uniwersalną pod każdym względem, ale też bardzo angażującą i rozwijającą.

Klocki konstrukcyjne niosą za sobą wiele zalet – uczą poprzez zabawę, ćwiczą logiczne myślenie, rozwijają dziecięcą wyobraźnię. Tak naprawdę mogą być wykonane z różnych materiałów. Popularne są zarówno plastikowe klocki konstrukcyjne, jak również drewniane i metalowe.

Jakie są zalety klocków konstrukcyjnych?

Klocki konstrukcyjne dają możliwość wszechstronnego rozwoju. Zabawa nimi, która polega na wymyślaniu i projektowaniu coraz to nowych konstrukcji, daje dziecku ogromne korzyści. Każdorazowe tworzenie samodzielnie wymyślonych struktur i budowli to doskonała lekcja planowania, analizowania i realizacji opracowanej wcześniej strategii. Tego typu klocki uczą logicznego myślenia i precyzyjnego działania. Co więcej – budowanie z klocków pozwala w naturalny sposób poznać obowiązujące prawa fizyki.

Wiele modeli klocków konstrukcyjnych, jak np. klocki KORBO można dodatkowo „ożywić” poprzez wprawienie w ruch. A to wymaga zdolności analitycznych i podejmowania świadomych decyzji. Można więc śmiało powiedzieć, że klocki konstrukcyjne to najlepsza nauka, która przy okazji dostarcza dziecku mnóstwo frajdy. Żadne inne zabawki nie zadziałają rozwojowo na malucha tak, jak te. I to nie wszystko.

Klocki konstrukcyjne stymulują również zmysł wzroku i dotyku. Uczą koordynacji ręka – oko. Rozwijają zdolności manualne, a przede wszystkim stanowią idealny sposób na poznanie podstaw fizyki, matematyki, a nawet mechaniki. Wszystko to brzmi dość poważnie, ale przy zabawie klockami wydaje się o wiele prostsze. Z takiej zabawy 5-letnie dziecko wyniesie naprawdę dużo, co z kolei zaprocentuje później – np. w szkole podstawowej.

Klocki konstrukcyjne Korbo Car Service 119, fot. Korbo.eu

Klocki KORBO – świetna propozycja klocków dla przedszkolaka

W momencie, kiedy twoje dziecko rozpracowało już większość zabawek edukacyjnych, warto zaznajomić je z klockami KORBO. Te klocki to wyższy poziom zabawy. Uczą i bawią. Rozwijają i kształtują nowe umiejętności. Pozwalają dziecku poczuć się jak profesjonalny konstruktor, gdyż większość tworzonych budowli ożywa. Dla 5-cio latka jest to niesamowita frajda!

Klocki KORBO zawierają dużo elementów, wśród których znajdują się kółka, korbki, koła zębate. Jeśli wzniesiona przez dziecko zabawka zostanie wprawiona w ruch – mamy sukces. Jeśli nie, należy doszukać się przyczyny co poszło nie tak i naprawić konstrukcję. Taka zabawa nie tylko rozwija wspomniane wcześniej zdolności manualne, kreatywność czy analityczne myślenie, ale także uczy precyzji i cierpliwości.

W przypadku klocków KORBO, zabawa i nauka wzajemnie się przenikają. Te klocki to coś więcej niż zwykłe zabawki. To klocki edukacyjne, dedykowane chłopcom i dziewczynkom w różnym wieku. Rozwijają one bardzo konkretne obszary umysłu, dzięki czemu maluchy stają się o wiele bardziej bystre. Idea, jaka przyświeca tym klockom jest prosta i odnosi się do trzech kroków: „pomyśl, zbuduj, zakręć”.

KORBO to rozmaite zestawy o różnej tematyce, którą bez problemu można dopasować zarówno do wieku dziecka, jak i jego indywidualnych zainteresować. Co ważne – powstające konstrukcje to dopiero początek wymyślonej przez malucha historii i wspaniały wstęp do dalszej zabawy. Każdy zestaw został wykonany z użyciem nowoczesnych technologii oraz całkowicie bezpiecznych dla dziecka materiałów. Oznacza to, że klocki KORBO są wyjątkowo odporne na rozmaite eksperymenty, którym dzieci chętnie je poddają.

Gdzie kupić klocki KORBO?

Klocki konstrukcyjne Korbo można znaleźć i zakupić bezpośrednio na stronie producenta: https://korbo.eu/produkty/

Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe

Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.