Kategorie
Edukacja Nauka języków i wielojęzyczność Rozwój dziecka Rozwój mowy

Znajomość języków to kluczowa kompetencja przyszłości

Żyjemy w czasach globalnej wioski, które umożliwią nam nieograniczony i stały kontakt z innymi ludźmi na całym świecie, niezależnie od miejsca zamieszkania. Jednak żeby w pełni móc korzystać z ułatwień współczesnej techniki, niezbędna staje się znajomość języków obcych, a w wersji minimum – języka angielskiego.

W lingwistyce stosowanej od lat powszechne jest pojęcie English as an International Language (EIL), czyli „język angielski jako język międzynarodowy”. (1) Oznacza to, że angielski nie jest już jedynie pierwszym językiem Anglii, USA, Nowej Zelandii czy Australii, a stanowi podstawowe narzędzie komunikacji na całym świecie (dominuje wśród języków nabytych). Zjawisko to dotyczy przede wszystkim takich dziedzin życia jak nowe technologie, biznes, polityka, medycyna, inżynieria, edukacja, a także film, literatura czy rozrywka. Jeśli nie posługujemy się językiem angielskim chociaż na poziomie podstawowym, stajemy się niejako wykluczeni z tychże przestrzeni, a istotne informacje docierają do nas z opóźnieniem (po przetłumaczeniu) albo w ogóle. 

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Angielski oknem na świat

Nauka języka angielskiego to inwestycja w siebie i swoją przyszłość. Korzyści, jakie płyną ze znajomości tego języka to przede wszystkim: 

1. Wolność podróżowania i swoboda komunikacji 

Angielski jest obecnie współczesną lingua franca, a to oznacza, że posługując się nim, możemy swobodnie zwiedzać różne zakątki świata. Niezależnie od tego, czy w danym kraju jest on językiem ojczystym czy też nie, mamy gwarancję, że prędzej czy później trafimy na lokalnych mieszkańców, którzy znają język angielski. 

Poza tym, im częściej posługujemy się językiem obcym, tym lepiej nim władamy, a także czujemy się swobodniej. To dodaje nam pewności siebie i zaostrza apetyt na zagraniczne podróże i poznawanie świata. Zatem w ostatecznym rozrachunku zwiększamy swoje zdolności komunikacyjne i łatwość nawiązywania relacji społecznych z osobami mówiącymi różnymi językami. Poszerzamy nasze horyzonty myślowe i jesteśmy bardziej tolerancyjni wobec różnic kulturowych. A taka postawa to klucz do rozwijania kompetencji cross – kulturowych, czyli umiejętności działania w zróżnicowanym, zmiennym kulturowo środowisku. Owe zdolności wymieniane są na liście kluczowych kompetencji przyszłości opracowanej przez naukowców z Institute for the Future Uniwersytetu w Phoenix. (2) 

[reklama id=”75553″]

2. Dostęp do aktualnej wiedzy i informacji

Jeśli chcemy śledzić na bieżąco aktualną sytuację polityczną na świecie, interesujemy się polityką, medycyną, nauką, ciekawią nas nowinki technologiczne, nie obejdzie się bez znajomości języka angielskiego. Otóż specjaliści w wymienionych wyżej dziedzinach dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem lub przekazują wyniki badań właśnie w języku angielskim. Mowa nie tylko o artykułach w profesjonalnych czasopismach czy o konferencjach naukowych, ale również o kontaktach z szeroko rozumianą opinią publiczną. Dodatkowo najbardziej zaawansowane technicznie kraje na świecie informują świat o swoich najnowszych dokonaniach, używając języka angielskiego, nawet jeśli nie jest on ich językiem ojczystym. To właśnie znajomość angielskiego gwarantuje nam dostęp do aktualnej wiedzy w różnych dziedzinach nauki, biznesu czy techniki. (3)

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

3. Szansa na edukację na wysokim poziomie

Angielski jest także kluczem do edukacji na najwyższym poziomie. Rankingi uczelni wyższych na świecie mówią same za siebie: jeśli chcesz studiować u najlepszych, musisz znać język angielski. (4) I nie dotyczy to jedynie kierunków technicznych, biznesowych czy medycyny. Także nauki humanistyczne zdominowane zostały przez język angielski. Dlatego coraz częściej mówi się o tym, że znajomość angielskiego nie jest już żadnym wyróżnikiem a koniecznością w dzisiejszych czasach. Dopiero trzeci język uznać można za dodatkową umiejętność. 

4. Lepsze perspektywy na rynku pracy 

Nie powinien więc dziwić fakt, że pracodawcy poszukują obecnie przede wszystkim osób, które poza językiem ojczystym znają również angielski i to najlepiej na poziomie komunikatywnym. Wiąże się to nie tylko ze zjawiskami opisanymi powyżej, ale także z międzynarodowym charakterem wielu firm i kontaktami z zagranicznymi kontrahentami. Zatem jeśli sprawnie posługujemy się językiem angielskim w mowie i piśmie, nasze szanse na rynku pracy znacznie wzrastają. Poza tym zwiększa się perspektywa wyższych zarobków i szybkiego awansu. 

Badania prowadzone w Szwajcarii ujawniły, że osoby, które posługują się więcej niż jednym językiem, uzyskują, niezależnie od wykształcenia i innych umiejętności, średnio o 20 proc. wyższe wynagrodzenie. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2016 przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak (…) wynika, że osoby deklarujące zaawansowaną znajomość języka angielskiego zarabiały przeciętnie o 30 proc. więcej od osób z angielskim na poziomie średnio zaawansowanym. (5)

5. Więcej możliwości obcowania z kulturą 

Wiele z najlepszych powieści, filmów, przebojów muzycznych powstaje obecnie w wersji anglojęzycznej. Można oczywiście czekać na tłumaczenie tekstów czy książek, oglądając film korzystać z napisów albo z lektora, ale jeśli zależy nam na tym, by uczestniczyć w kulturze na bieżąco, a nie z opóźnieniem, konieczna jest znajomość angielskiego. Poza tym warto brać pod uwagę możliwość zniekształceń powstających pod wpływem tłumaczeń, które mogą mieć negatywny wpływ na odbiór danego dzieła. 

Jeśli nie chcemy „wypaść z obiegu”, znajomość języka angielskiego to konieczność i kluczowa kompetencja przyszłości. Umiejętność posługiwania się tym językiem nie jest już niczym wyjątkowym, a staje się elementem podstawowego pakietu zdolności, które powinniśmy opanować dla lepszej jakości życia. 

Artykuł powstał przy współpracy z helendoron.pl

Bibliografia:

  1. D.Northrup, How english became the global language, Palgrave Macmillan US,NYC 2013.
  2. https://wszystkoconajwazniejsze.pl/pepites/dziesiec-kompetencji-przyszlosci-najwazniejsze-umiejetnosci-w-2020-roku/
  3. https://www.wallstreetenglish.com/blog/why-should-i-learn-english/
  4. https://www.topuniversities.com/university-rankings-articles/world-university-rankings/out-now-qs-world-university-rankings-2019?awc=10032_1528706024_849ad34d091100e3ef1d12ec5aa9889a&utm_source=awin_affiliate_marketing&utm_medium=other_Affiliate&utm_campaign=WGST_F17_USA-Canada&partnerid=10866
  5. https://forsal.pl/praca/wynagrodzenia/artykuly/1035117,znajomosc-jezykow-obcych-kontra-zarobki-zobacz-zestawienie.html
Avatar photo

Autor/ka: Aneta Zychma

Przede wszystkim spełniona żona i mama.
Polonistka, pedagożka, konsultantka kryzysowa w nurcie pozytywnej terapii kryzysu, trenerka umiejętności społecznych, trenerka funkcji poznawczych. Założycielka Tulistacji - miejsca, w którym wspiera rodziców i dzieci na drodze do dobrego życia.
W obszarze jej zainteresowań znajduje się przede wszystkim dziecięce rozumienie śmierci oraz wsparcie dzieci w sytuacji choroby terminalnej i żałoby. Współtworzy Instytut Dobrej Śmierci: przestrzeń dialogu i edukacji o przemijaniu, śmiertelności i sprawach ostatecznych.
Autorka książek: „Tadzik i rak” o chłopcu chorym terminalnie oraz „Droga do domu” o tym, co jest ważne w życiu, które przecież nie trwa wiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.