| Jeśli nie bajki, to co? 5 alternatywnych zabaw dla dzieci

Jeśli nie bajki, to co? 5 alternatywnych zabaw dla dzieci


Nie lubisz, gdy twoje dzieci spędzają czas przed ekranem telewizora albo komputera? Masz uczucie, że oglądanie bajek wcale nie sprzyja ich rozwojowi i nie przyspiesza edukacji? Głowa do góry! Istnieje kilka alternatywnych sposobów na zaangażowanie dziecka we wspólne aktywności.

Będziesz zaskoczona, gdy zrozumiesz, że o wiele więcej radości twoja pociecha czerpie z bardziej kreatywnych zabaw. Możesz zorganizować czas w inny sposób, niż oglądanie bajek lub programów dla dzieci. Oto pięć sprawdzonych pomysłów.

1. Gra zręcznościowa

To świetny sposób na rozrywkę dla całej rodziny, która zaangażuje również twoją pociechę. Dobrym przekładem gry zręcznościowej jest Mistakos, gra polegająca na układaniu konstrukcji złożonej z kolorowych krzeseł. Wygrywa ten gracz, który najszybciej pozbędzie się krzeseł, wygrywa.

Najlepsze gry planszowe dla dzieci mają proste zasady i spore walory edukacyjne. Mistakos spełnia te kryteria. Dzięki rozgrywce twoja pociecha będzie rozwijać zręczność oraz, co bardzo ważne, świetnie się bawić. Planszówki niesłusznie uważane są za gry dla dzieci. Planszowe, karciane i kościane gry mogą być świetną rozrywką dla całej rodziny.

2. Kolorowanka

To kolejna zabawa, która uważana jest za rozrywkę dla najmłodszych dzieci. Zupełnie niesłusznie! W sklepach z zabawkami oraz księgarniach możesz znaleźć kolorowanki kierowane do każdej grupy wiekowej, także dla dorosłych. Zapełnianie czarno-białych przestrzeni kolorem we wspaniały sposób ćwiczy wyobraźnię i jest w stanie pochłonąć dziecko (i nie tylko) bez reszty. To także świetna alternatywa do bajki oglądanej na tablecie na przykład podczas podróży autobusem.

3. Sport

Sport to zdrowie, dlatego już od najwcześniejszych lat powinnaś dbać o to, żeby twoja pociecha lubiła gimnastykę. Wspólne wyprawy rowerowe lub wspinanie się na ściankę zaszczepią w dziecku dobre nawyki, które z dużą szansą będzie kontynuować w dorosłym życiu. Zaprzyjaźniając dziecko ze sportem, zmniejszasz także ryzyko, że będzie miało w przyszłości problemy z utrzymaniem wagi na prawidłowym poziomie.

4. Lepienie z modeliny

Nie każde dziecko jest uzdolnione artystycznie, ale za to każde będzie miało satysfakcję z samodzielnego tworzenia modelinowych ludzików, zwierzątek lub innego rodzaju figurek. Nawet, jeśli nie będą najpiękniejsze, utrwalcie je potem i zachowajcie na pamiątkę. Twoje dziecko będzie dumne ze swoich wyrobów, a przy okazji poćwiczy zdolności manualne.

5. Kalambury

To kolejny sposób na to, by zaangażować całą rodzinę we wspólną aktywność. Możecie kupić gotowy zestaw do gry albo przystąpić do rozgrywki, wymyślając hasła samodzielnie. Pokazując lub rysując zadane hasła, będziecie się świetnie bawić, a jednocześnie ćwiczyć zdolność ekspresji werbalnej i niewerbalnej.


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania z kaszą)

Kim jest doula?

7 powodów, dlaczego warto chodzić boso (także dla dorosłych)

Przejdz do: