Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Jestem mamą i studiuję – czy to możliwe?

Kiedy na świecie pojawia się dziecko świat jego rodziców nagle wywraca się do góry nogami. Początki macierzyństwa i tacierzyństwa bywają trudne i rodzice potrzebują nieco czasu, aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Czy jednak bycie rodzicem jest równoznaczne z poświęceniem całego życia swojemu dziecku i czy rodzic musi zapomnieć o swoim rozwoju i karierze zawodowej?

Spełniona kobieta to szczęśliwa mama 

Na przestrzeni ostatnich lat podejście kobiet do życia mocno się zmieniło. Większość z nas nie chce już rezygnować z edukacji i kariery na rzecz bycia mamą i gospodynią. Kobiety chcą być niezależne finansowo, chcą spełniać się zawodowo, rozwijać się i pielęgnować swoje pasje. Jednocześnie wiele z nich chce także spełniać się w roli mamy i poświęcać dziecku odpowiednio dużo czasu.

Kobieta, która nie spełnia swoich marzeń nie jest szczęśliwa, a przecież emocje matki bezpośrednio wpływają na emocje i rozwój jej dziecka. Poświęcenie się wychowaniu dziecka i zaniedbanie siebie i swoich planów może w dłuższym czasie doprowadzić do frustracji, co z kolei bezpośrednio odbije się na dziecku i na jego relacji z matką. Natomiast kobieta, która realizuje swoje plany, spełnia marzenia i osiąga założone cele jest także szczęśliwszą mamą.

Zapewnienie dobrostanu psychicznego mamie ma zbawienny wpływ także na jej dziecko. Szczęśliwa relacja rodzicielska umożliwia zbudowanie mocnej więzi między mamą a jej dzieckiem, co z kolei jest nieocenionym wsparciem rozwoju dziecka. Maluch, który wychowuje się w szczęśliwym domu jest pewny siebie, zna swoją wartość, potrafi budować relacje z rówieśnikami, jest radosny i ma wiele zainteresowań.

Jesteś mamą i chcesz studiować? To żaden problem! 

Jeszcze do niedawna bycie mamą wiązało się z rezygnacją z edukacji, a przynajmniej z koniecznością zawieszenia jej na pewien czas. Jednak w ostatnich latach znacząco rozwinęły się możliwości edukacji online. Nie da się ukryć, że na rozwój ten bardzo mocno wpłynęła pandemia koronawirusa kiedy wszyscy zostaliśmy zamknięci w domach a uczniowie i studenci mogli uczyć się wyłącznie za pomocą metod kształcenia na odległość. Pandemia na szczęście minęła, ale edukacja online nadal cieszy się dużym zainteresowaniem również wśród kobiet w ciąży oraz młodych mam.

Studia online bez zjazdów co weekend oferowane są między innymi przez Polski Uniwersytet Wirtualny. Jest to jednostka Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, która swoją siedzibę ma w Łodzi. W ofercie PUW są zarówno studia I i II stopnia, a także jednolite studia magisterskie oraz studia podyplomowe.

Jakie kierunki studiów mogę wybrać na PUW-ie? 

Obecnie Polski Uniwersytet Wirtualny ma w swojej ofercie 24 kierunki studiów, które można realizować zdalnie. Studia I oraz II stopnia możemy realizować m.in. na takich kierunkach jak:

 • Filologia polska
 • Grafika
 • Pedagogika
 • Zarządzanie
 • Bezpieczeństwo wewnętrzne
 • Informatyka.

Natomiast w ofercie studiów podyplomowych znajdują się między innymi takie kierunki jak:

 • Psychodietetyka
 • Zarządzanie oświatą
 • Cyberbezpieczeństwo
 • Bezpieczeństwo narodowe
 • Psychologia sportu

Nowością Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego są studia jednolite magisterskie. Obecnie w ofercie są dwa kierunki:

 • Pedagogika przedszkolna oraz wczesnoszkolna
 • Psychologia.

Jak wygląda studiowanie online w Polskim Uniwersytecie Wirtualnym? 

Studia oferowane przez Polski Uniwersytet Wirtualny realizowane są za pośrednictwem platformy e-learningowej, na której zamieszczane są wszystkie materiały niezbędne do realizacji programu studiów. Również za pośrednictwem platformy student ma możliwość komunikacji z wykładowcami oraz innymi studentami.

Absolwent Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego otrzymuje dyplom ukończenia studiów niestacjonarnych, nie ma na nim adnotacji, że studia odbywały się w formie on-line. Co więcej, absolwent PUW może kontynuować naukę na innej uczelni – na kolejnym stopniu lub też na studiach podyplomowych.

Dlaczego studia online to idealne rozwiązanie dla mam?

Młode mamy często decydowały się na studia zaoczne, jednak problem stanowiły częste zjazdy, które odbywały się co dwa tygodnie, a na niektórych kierunkach studiów konieczne było nawet pojawienie się na uczelni w każdy weekend. Nie da się ukryć, że zorganizowanie opieki dla dziecka kilka razy w miesiącu na cały weekend to duże wyzwanie. Dlatego też studia online bez zjazdów co weekend, które oferuje Polski Uniwersytet Wirtualny to idealne rozwiązanie dla młodych mam.

Zjazdy dla studentów Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego odbywają się tylko dwa lub trzy razy w miesiącu. Zjazdy takie, w zależności od wybranego kierunku studiów, odbywają się w Łodzi, Lublinie, Sieradzu lub w Warszawie. Co więcej, wszystkie terminy zjazdów są udostępnione studentom jeszcze przez pierwszymi zajęciami, to kolejny ogromny plus dla rodziców, bowiem mają oni wystarczająco dużo czasu, aby zorganizować swoim dzieciom opiekę na czas zjazdów.

Nie da się zatem zaprzeczyć, że studia online oferowane przez Polski Uniwersytet Wirtualny to idealne rozwiązanie dla młodych mam, które chcą realizować się w nowej roli, ale jednocześnie nie chcą zapominać o rozwoju i karierze.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.