| Juul na poniedziałek, cz. 25 – Czy zabawa w wojnę uczy dzieci agresji?

Juul na poniedziałek, cz. 25 – Czy zabawa w wojnę uczy dzieci agresji?

Jesper Juul jest duńskim pedagogiem i terapeutą rodzinnym o światowej renomie. Propaguje idee szacunku i współdziałania z dzieckiem we wzajemnych relacjach oraz dojrzałe przywództwo dorosłych.

Wraz z wydawnictwem MiND przygotowaliśmy 85 unikatowych tekstów Juula. Do przeczytania w każdy poniedziałek na dziecisawazne.pl.

Pytanie rodzica:

Mój syn ma cztery lata i uwielbia bawić się w wojnę żołnierzykami. Widziałam też w przedszkolu, jak z kolegami strzelali do siebie z patyków, które udawały karabin. W domu ma miecz-zabawkę i plastikowy pistolet. Często bawi się nimi w ten sposób, że strzela sam do siebie i mówi: ,,Teraz jestem martwy!’’. Albo chce, żebyśmy bawili się z nim i nawzajem do siebie strzelali. A kiedy jest na nas zły, kieruje w naszą stronę palce i krzyczy ,,Bang, bang!’’.

Nie robiliśmy z tego nigdy problemu, uznając to za zupełnie niewinne zabawy. Zwracamy uwagę na to, co syn ogląda w telewizji i, na przykład, nie pozwalamy mu oglądać wiadomości. Mimo to raz musieliśmy interweniować, kiedy bawił się figurkami w taki sposób, że jedna drugiej przecinała gardło. Powiedziałam wtedy ,,O nie, biedny człowiek!’’, na co syn odpowiedział: ,,To jest złodziej!’’. Na co mój mąż rzekł: ,,Ale nie tak postępujemy ze złodziejami. Zamykamy ich do więzienia’’. Wtedy syn ,,wsadził’’ tę figurkę do więzienia. Następnego dnia jednak trzymał swój miecz-zabawkę nad głową pięciomiesięcznej siostry i udawał, że ma zamiar przeciąć jej gardło. Mąż natychmiast zareagował i powiedział: ,,Nie chcę, żebyś bawił się z siostrą w ten sposób!’’. Syn powiedział ,,OK’’ i zajął się czymś innym.

Moja siostra z kolei, która ma dwóch synów – cztero- i siedmioletniego – zauważyła, że bawią się oni z chłopcami z sąsiedztwa w ataki bombowe i dekapitacje. Okazało się, że koledzy oglądają wiadomości telewizyjne, w których jest mowa o atakach terrorystycznych, porwaniach i wojnie. Siostra ograniczyła synom kontakt z tymi dziećmi i wprowadziła reguły w domu, w co wolno się bawić, a w co nie. Zastanawiam się więc, jakie są granice naszego ingerowania w dziecięce zabawy. Jakie zabawki możemy im kupować, a jakich nie? Nikt z nas przecież nie chce, żeby nasze dzieci stosowały przemoc w dorosłym życiu.

Odpowiedź Jespera Juula:

Najpierw chciałbym powiedzieć, że sposób, w jaki Pani i mąż reagujecie na agresywne aspekty zabaw syna, uważam za wzorowy. Dzięki Waszemu feedbackowi syn dowiaduje się wiele o swoim zachowaniu. Kiedyś w takich sytuacjach rodzice często przystępowali z krytyką, naganą, karami lub przemocą. Łamiąc granice swoich dzieci, chcieli je nauczyć, że nie należy łamać granic innych ludzi.

Kiedy moje pokolenie zaczynało zakładać rodziny, nierzadko całkowicie zakazywano dzieciom zabawy w wojnę, także w placówkach wychowawczych. Zgadzało się to z ideami pacyfizmu, które były wtedy popularne. Nikt nie chciał słyszeć o tym, że agresja jest naturalną i konieczną częścią ludzkiej emocjonalności. Na szczęście, całkowity zakaz takich zabaw nigdy nie został w pełni zrealizowany, bo wtedy dzieci znalazłyby inne ujście dla swoich emocji. Równie dobrze można by zakazać dzieciom wyrażania swojej radości, smutku czy seksualności. Sztuka wychowania nie polega na stosowaniu zakazów. Polega na tym, żeby w mądry sposób towarzyszyć dzieciom w nauce wyrażania uniwersalnych ludzkich uczuć zgodnie z kulturą, w której wrastają.

Reklama sponsora artykułu
Wszystkie książki Jespera Juula

Książki Jaspera Juula - 15% rabatu

Duński terapeuta rodzinny i pedagog o światowej renomie. Jego książka Twoje kompetentne dziecko jest jedną z najbardziej cenionych prac pedagogicznych na świecie i światowym bestsellerem. Jesper Juul był jednym z liderów przełomu we współczesnej pedagogice. Zawdzięczamy mu odejście od wychowania autorytarnego z jednej strony, oraz od permisywizmu, z drugiej. Propaguje idee szacunku i współdziałania we wzajemnych relacjach z dzieckiem oraz dojrzałe przywództwo dorosłych. W Polsce Jesper Juul wydawany jest przez Wydawnictwo Mind.

Zobacz więcej

Dylemat Pani siostry to znakomity przykład tego, jak zglobalizował się świat naszych dzieci. Oczywiście, zawsze można zakazać im kontaktów z jakimiś kolegami, żeby ustrzec je przed różnymi niebezpieczeństwami. Ja osobiście wybrałbym inną drogę, ale to jest tylko jedna z wielu możliwości, z których żadna nie jest ani bardziej, ani mniej ,,słuszna’’.

W trakcie kilkudziesięciu lat mojej pracy spotkałem bardzo wiele dotkniętych traumą dzieci uchodźców, które wyrażały swoje doświadczenie za pomocą zabawy w wojnę. Potrzebowały wieloletniej pomocy, którą, niestety, rzadko otrzymywały od swoich rodziców czy od społeczeństwa. Jednak zabawa służyła im za sposób integracji tego, co przeżyły. I dokładnie tak samo jest w wypadku wszystkich zabaw dziecięcych.

Państwa syn zbliża się do etapu rozwojowego, w którym będzie bardzo interesował się tematem śmierci. Niedługo uświadomi sobie, że także jego rodzice mogą kiedyś umrzeć. Co się wtedy z nim stanie? Na szczęście, może o tym z Wami otwarcie porozmawiać i o wszystko zapytać.

Jeśli chodzi o właściwe zabawki dla dzieci, to nie znam tutaj jednej ogólnej odpowiedzi. Jak wynika z Waszego listu, nie potrzeba plastikowego pistoletu, żeby bawić się w wojnę. Według mnie, ta kwestia jest podobna do wielu innych zagadnień wychowawczych: rodzic musi zapytać sam siebie, czy kupując daną zabawkę, będzie mógł spokojnie spojrzeć sobie w oczy. To nie zabawki zamieniają dzieci w agresywnych dorosłych. Czynią to ludzie wokół nich.

Tekst opublikowany w austriackim piśmie ,,Der Standard’’, udostępniony dzięki wydawnictwu MiND i FamilyLab.


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Parentyfikacja. O dramacie dzielnych dzieci

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Juul na poniedziałek, cz. 85 – Przychodzi taki czas, kiedy rodzic powinien odpuścić

Przejdz do: