100+ prezentów na DZIEŃ DZIECKA > zobacz
| Juul na poniedziałek, cz. 32 – Zatroszczyć się o siebie… i swój sen

Juul na poniedziałek, cz. 32 – Zatroszczyć się o siebie… i swój sen

Jesper Juul jest duńskim pedagogiem i terapeutą rodzinnym o światowej renomie. Propaguje idee szacunku i współdziałania z dzieckiem we wzajemnych relacjach oraz dojrzałe przywództwo dorosłych.

Wraz z wydawnictwem MiND przygotowaliśmy 85 unikatowych tekstów Juula. Do przeczytania w każdy poniedziałek na dziecisawazne.pl.

Pytanie rodzica:

Mamy problem ze snem. Nasza córka skończy niedługo dwa lata i nie przesypia prawie żadnej nocy w całości. Na początku było inaczej: przez pierwsze cztery miesiące spała bardzo dużo. Karmiłam ją piersią, a ona sama zasypiała.
Od tamtego czasu jednak wiele się zmieniło. Teraz budzi się co pół godziny do czasu, aż nie zabiorę jej do wspólnego łózka. Albo śpi od godziny dwudziestej do drugiej w nocy, a potem znowu chce do naszego łóżka. Ale w moim łóżku też nie śpi dobrze. Kręci się na wszystkie strony, aż w końcu całkowicie się wybudza. Przez cały ten czas łapie mnie za ręce, budzi i to kosztuje mnie codziennie godzinę albo dwie mojego snu. Niewyspanie odbija się już na moim zdrowiu i często ostatnio choruję.

Nie przeszkadza mi, że córka śpi ze mną w łóżku, ale fakt, że nie śpi dobrze. A jeśli w nocy odłożę ją z powrotem do łóżeczka, to złości się i marudzi. Wprawdzie po dziesięciu minutach akceptuje to i zasypia, ale wcale nie cieszy mnie, że zasypia z taką złością do mnie. Dlatego wolę ją już czasem wziąć do swojego łóżka, nawet jeśli nie mogę potem zasnąć.

Ona potrzebuje bardzo dużo kontaktu fizycznego i przez cały dzień go otrzymuje. Nie mam z tym najmniejszego problemu. Po obiedzie zasypia przy mnie na kanapie – i wtedy śpi dłużej i lepiej. Nawet jeśli się budzi, to tylko na chwilę i zaraz znowu zasypia. Natomiast w swoim łóżeczku budzi się co pół godziny.

Najlepsze książki dla dzieci i rodziców - księgarnia Natuli.pl

Metoda, żeby przetrzymać jej protest i płacz, nie wchodzi dla mnie w rachubę. Wiele innych sposobów już wypróbowałam, ale nie udało mi się niestety odkryć, czego moja córka potrzebuje. Dla mnie ten czas, kiedy zasypia, jest bardzo potrzebny, bo wtedy mogę się zregenerować i pobyć z moim partnerem.
Czy ma Pan dla mnie jakąś radę, jak pomóc mojej córce, żeby lepiej spała?

Odpowiedź Jespera Juula:

Jak wielu innych rodziców wypróbowała Pani już wszystkie metody, ale żadna się nie sprawdziła. Kiedy czytałem Pani list, miałem pierwszą myśl taką, że powinna Pani przede wszystkim uświadomić sobie własne uczucia w tej sytuacji. Czy jest to złość, frustracja, niezadowolenie czy troska? Innymi słowy: proszę przez chwilę bardziej zatroszczyć się o samą siebie. Żeby to zrobić, musi Pani odsunąć nieco od siebie córkę. W wieku dwóch lat posiada ona już sporą zdolność rozumienia tego, co się do niej mówi, dlatego proponuję, żeby w jakiejś spokojnej, harmonijnej sytuacji przekazała jej Pani taką informację: ,,Co noc śpimy obie bardzo źle i często jesteśmy z tego powodu wściekłe. Chcę zrobić coś, żeby to zmienić. Chcę zerwać z przyzwyczajeniem przekładania Ciebie do naszego łóżka w środku nocy. Bo wtedy śpię źle, a chciałabym się wysypiać. Wiem, że będziesz na mnie za to zła, i to jest OK. Przez jakiś czas będzie nam obu trudniej, ale mimo to zdecydowałam, że chcę tak zrobić’’.

Taki przekaz ma podwójną funkcję: po pierwsze, przygotuje Pani córkę na zmianę, a po drugie, doda Pani więcej pewności siebie. Niezależnie od reakcji, jaką wywoła to u córki, proszę nie wchodzić w dalsze wyjaśnienia. Wieczorem może Pani zapytać, czy córka pamięta o słowach, które Pani do niej powiedziała. To wystarczy: proszę ich nie powtarzać i nie tracić czasu na wyjaśnienia.

Pierwsze dwie czy cztery noce będą prawdopodobnie dość głośne, jednak musi Pani pozostać silna i cierpliwa. Jak długo będzie Pani pozostawać w pokoju córki, może ona okazywać swoją frustrację, ale za to nie będzie czuła się samotna. A potem: życzę miłych snów!

Tekst opublikowany w austriackim piśmie ,,Der Standard’’, udostępniony dzięki wydawnictwu MiND i FamilyLab.


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

“Nie jestem szalona, jestem cykliczna” – rozmowa z Samią o cyklicznej naturze kobiet

“Wiem, jak bardzo mnie kochacie i martwicie się, że nie chcę jeść nowych rzeczy”. List dziecka z neofobią żywieniową

5 przepisów na niesamowite lody z bananów!

Przejdz do: