100+ prezentów na DZIEŃ DZIECKA > zobacz
| Juul na poniedziałek, cz. 57 – Co robić, kiedy dziecko chce spać tylko z ojcem?

Juul na poniedziałek, cz. 57 – Co robić, kiedy dziecko chce spać tylko z ojcem?

Jesper Juul jest duńskim pedagogiem i terapeutą rodzinnym o światowej renomie. Propaguje idee szacunku i współdziałania we wzajemnych relacjach z dzieckiem oraz dojrzałe przywództwo dorosłych.

Wraz z wydawnictwem MiND przygotowaliśmy 85 unikatowych tekstów Juula, które czytajcie w każdy poniedziałek na dziecisawazne.pl.

Pytanie rodzica:

Mam trzydzieści lat i jestem matką dwójki dzieci: córka ma trzy lata, a syn piętnaście miesięcy. Zanim się urodził, wszystkie noce spędzałam z córką. Potem jednak zaczęłam zostawać na noc z nim, a córkę usypiał mąż. Na początku nie chciała tego zaakceptować i płakała tak długo, aż się nie pojawiłam. Jednak mąż uważał, że powinnam zostawać z małym i nie przybiegać na każde jej wezwanie.

Przez kilka nocy słuchałam płaczu córki, ale nie mogłam do niej pójść, ponieważ nie chciałam konfliktów z mężem. On postanowił, że będzie sam ją uspokajał. No i teraz, od piętnastu miesięcy, córka śpi tylko z ojcem. W tym tygodniu chciała raz zasnąć ze mną, ale skończyło się to koszmarnie: już po kilku chwilach zaczęła wołać tatę, a wobec mnie stała się agresywna.

Wygląda na to, że przez kilkanaście miesięcy przyzwyczaiła się do zasypiania z ojcem i nie chce już kłaść się ze mną. Do tego dochodzi fakt, że wcześniej ignorowałam ją mniej lub bardziej, i jest z tego powodu na mnie zła. Mój mąż uważa, że wszystkiemu winne jest to, że za szybko się poddaję. Nasza córka wie, że jeśli zrobi teatr, to nie będzie musiała zasypiać z mamą. W każdym razie boli mnie ta sytuacja i chciałabym ją zmienić. Chciałabym, żeby córka znowu czasem zasypiała ze mną. Dlatego proszę Pana o radę.

Odpowiedź Jespera Juula:

Trudno mi odpowiedzieć na pytanie wyłącznie na podstawie opisu. Nie zawiera on nic, co sugerowałoby, że jako rodzice nie potrafiliście do tej pory wpłynąć na córkę, jeśli chodzi o jej zasypianie. Ona wybrała sobie jedno z was, a wy poszliście jej na rękę. Zakładam, że stała za tym jakaś filozofia lub teoria, w którą wierzycie.

Istotne jest, że oboje akceptujecie sytuację, w której już od trzech lat nie spędzacie ze sobą nocy jako para. Być może nie jest to dla was takie ważne. Natomiast córka poczuła się odrzucona przez panią, kiedy jej młodszy brat przyszedł na świat, i teraz próbuje trzymać się ojca, który do tej pory jej nie zawiódł.

Nie jestem pewien, o co chodzi w oskarżeniach, które formułuje mąż, lecz dużo ważniejszy jest fakt, że w waszym domu to dzieci definiują całą kulturę spania. Proponuję, żebyście przeskoczyli ten spór między wami i usiedli razem, aby odbyć poważną rozmowę na temat tego, jak wyglądają noce w rodzinie. Musicie sobie oboje wyjaśnić, czy jesteście zadowoleni z obecnej sytuacji. Może chcielibyście coś zmienić? Wiem, że pani chciałaby, aby córka spała także z panią.

Pytanie jednak brzmi, czy jesteście gotowi, żeby znowu przechodzić wszystkie sceny, które się z tym wiążą. Czy jesteście gotowi, aby powiedzieć córce, że teraz ma spać z panią? Czy mąż będzie panią w tym wspierał? Niezależnie od tego radzę, aby przyjrzała się pani relacjom ze swoimi dziećmi i sprawdziła, kto ma ostatnie słowo w waszej rodzinie: dzieci czy rodzice? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna dla przyszłej atmosfery w waszym domu.

Tekst opublikowany w austriackim piśmie “Der Standard”, udostępniony dzięki wydawnictwu MiND i FamilyLab.


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

“Nie jestem szalona, jestem cykliczna” – rozmowa z Samią o cyklicznej naturze kobiet

“Wiem, jak bardzo mnie kochacie i martwicie się, że nie chcę jeść nowych rzeczy”. List dziecka z neofobią żywieniową

5 przepisów na niesamowite lody z bananów!

Przejdz do: