Kadm w szklankach z McDonald's
| Kadm w szklankach z McDonald’s

Kadm w szklankach z McDonald’s

Latem tego roku, McDonald’s misiał wycofać ze sprzedaży 12 mln promocyjnych szklanek do napojów z motywami z filmu “Shrek” z powodu ich skażenia kadmem. Firma stwierdziła, że szklanki nie miały w sobie szkodliwych toksyn, jednak nowy, kontrolny raport podaje, że były one tak trujące, że zaledwie ośmiokrotne dotknięcie ich w ciągu dnia przez sześciolatka miałoby działanie rakotwórcze.

Mimo że McDonald’s nie ujawnił ilości kadmu w promocyjnych produktach kontrolerzy orzekli, że poziom substancji szkodliwych był na tyle wysoki, że mógł wywołać zaniepokojenie wśród konsumentów. Kadm jest bowiem pierwiastkiem, który może uszkodzić nerki, płuca i kości – zwłaszcza u dzieci – i nawet niewielka jego dawka jest niebezpieczna. Substancja owa znajduje sie również w farbach, nawozach sztucznych, bateriach i papierosach i jest znana z rakotwórczych właściwości.

Obecnie jedynymi produktami na rynku, w których ilość kadmu jest regulowana prawnie są dziecięce zabawki. Przedmioty takie jak szklanki z McDonald’s czy inne produkty dla dzieci nie będące zabawkami, takie jak np. dziecięca biżuteria, są wyłączone spod regulacji.

Naukowcy z agencji zajmującej się testowaniem produktów na obecność kadmu pracują nad szczegółowymi wskazaniami dla producentów. Twierdzą oni, że jest możliwe ustalenie poziomu toksyn, który bedzie bezpieczny. Inni naukowcy uważają, że kadm jako metal ciężki kumuluje sie w organiźmie i może powodować szkody nawet przy minimalnym kontakcie.

Źródło: http://www.naturalnews.com


NATULI Dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

wychowanie
5 problemów wynikających z odwrócenia uwagi dziecka w trudnych sytuacjach

wychowanie
“Przybij piątkę a nie chowaj się za mamą”. Jak nie zachęcać nieśmiałego dziecka do kontaktu na siłę

zdrowie
Naturalne etapy w rozwoju seksualnym dziecka

wychowanie
Miłość sprawia, że ​​mózg dziecka rośnie

rodzina
Kupowanie, pieniądze, rzeczy…, czyli jak się nie dać konsumpcjonizmowi w wychowaniu

olini
11 niesamowitych właściwości oleju z czarnuszki