| Kalendarz ciąży: sprawdź, jak kształtuje się mózg Twojego dziecka w poszczególnych trymestrach

Kalendarz ciąży: sprawdź, jak kształtuje się mózg Twojego dziecka w poszczególnych trymestrach

Mózg to wyjątkowy narząd, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. I choć jego kształtowanie rozpoczyna się już w życiu płodowym, również po narodzinach dochodzi do intensywnego wzrostu. Sprawdź, jak wygląda proces rozwoju układu nerwowego od poczęcia aż do momentu narodzin.

Mózg odgrywa istotną rolę, ponieważ steruje wszystkimi procesami zachodzącymi w organizmie. Od jego prawidłowego rozwoju zależą nie tylko myśli, uczucia czy inteligencja. To on kontroluje pracę wielu narządów wewnętrznych, odpowiadając m.in. za stan głodu i najedzenia. Bardzo ważne jest, by już od pierwszych dni po zapłodnieniu wesprzeć jego prawidłowy rozwój.

Rozwój mózgu w I trymestrze

Jak pokazuje kalendarz ciąży, już w ciągu kilkunastu dni po zapłodnieniu powstają najważniejsze narządy płodu, w tym mózg.

  • Między 6. a 7. tygodniem dochodzi do intensywnego rozwoju mózgu poprzez kształtowanie półkul mózgowych.
  • W 8. tygodniu ciąży następuje dalszy rozwój półkul, co przekłada się na zmianę wyglądu zarodka.

Intensywnie zachodzące procesy rozwoju sprawiają, że pod koniec 10. tygodnia ciąży mózg staje się bardzo skomplikowanym narządem, a proces jego kształtowania się nie ustaje.

Rozwój mózgu w drugim trymestrze

Pod koniec trzeciego miesiąca mózg płodu składa się głównie ze wzgórza. Jest to część odpowiedzialna za odbieranie i przesyłanie komunikatów od zmysłów, móżdżka oraz półkul kory mózgowej.

Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży, w kolejnych tygodniach dochodzi do znacznego rozrastania się półkul, w efekcie czego zaczynają stopniowo pokrywać wzgórze. W tym czasie pojawia się ciało modzelowate – most zbudowany z milionów komórek nerwowych, który pojawia się między półkulami.

W tym okresie następuje również proces neurogenezy, dzięki któremu dochodzi do powstania neuronów. Ponieważ na tym etapie nie doszło do wykształcenia synaps, komórki nie są w stanie przesyłać informacji między sobą.

W drugim trymestrze zachodzi proces mielinizacji, który prowadzi do powstawania osłon dla włókien nerwowych (aksonów). Dzięki temu możliwe jest szybsze przesyłanie impulsów nerwowych.

W 6. miesiącu ciąży kora mózgowa znajduje się na etapie fałdowania.

Rozwój mózgu w trzecim trymestrze

Jak pokazuje kalendarz ciąży, trzeci trymestr to dalszy proces kształtowania mózgu oraz układu nerwowego.

Około 7. miesiąca, płód potrafi kontrolować pierwotne oddechy oraz temperaturę. Jako że w kolejnych tygodniach dochodzi do dalszego rozwoju mózgu, głowa dziecka zwiększa swoją objętość.

Rozwój mózgu trwa nawet po narodzinach

Chociaż w ostatnich tygodniach ciąży organizm jest przystosowany do samodzielnego życia, mózg nadal będzie się rozwijał. W ciągu pierwszego roku życia jego wielkość zwiększa się nawet trzykrotnie, zaś w ciągu 5 lat osiąga wagę mózgu dorosłego człowieka.

Zależy ci na prawidłowym rozwoju mózgu? Zadbaj o odpowiednią dietę

Właściwie skomponowany jadłospis kobiety ciężarnej ma znaczenie dla powstających komórek nerwowych., dlatego należy pamiętać o dostarczaniu najważniejszych składników odżywczych, dzięki którym możliwy będzie prawidłowy rozwój mózgu.

  • Suplementacja kwasu foliowego już w momencie planowania ciąży

Kwas foliowy to witamina, która zapobiega powstawaniu wad układu nerwowego już w okresie prenatalnym. Przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego każdego dnia zmniejsza ryzyko pojawienia się wady cewy nerwowej czy rozszczepu kręgosłupa.

  • Nienasycone kwasy tłuszczowe

Dieta kobiety ciężarnej powinna uwzględniać również nienasycone kwasy tłuszczowe. Docierając przez łożysko, wpływają one korzystnie nie tylko na rozwój mózgu, ale i cały układ nerwowy.

Szczególną rolę odgrywają nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, a wśród nich DHA, który stanowi główny element budulcowy błon komórkowych neuronów kory mózgowej.

Zaleca się dostarczanie 200-300 mg nienasyconych kwasów tłuszczowych dziennie.

  • Witaminy z grupy B

Chociaż wszystkie witaminy z grupy B są ważne, istotną rolę odgrywa witamina B6. Wspiera bowiem rozwój mózgu oraz układu nerwowego.

Specjaliści podkreślają, że dzienne zapotrzebowanie na witaminę B6 wynosi 1,9 mg.

Pamiętaj, że rozwój mózgu w życiu płodowym może zaburzać wiele czynników. Dlatego zrezygnuj z używek (w szczególności alkoholu, papierosów, środków odurzających), przyjmowania niektórych leków, kontaktów z substancjami chemicznymi (np. metalami ciężkimi).

 

 


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/




Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Juul na poniedziałek, cz. 85 – Przychodzi taki czas, kiedy rodzic powinien odpuścić

Ile kosztuje wegetarianizm i weganizm?

Przejdz do: