Kategorie
Ekowiadomości

Kampania Zdrowa Pupa, Tydzień Naturalnego Pieluszkowania 5-11 września

Drogie, przyszłe mamy i tatusiowie! Chcielibyśmy zainteresować Was ideą naturalnego pieluszkowania. Zapraszamy na Tydzień Eko Pieluszkowania – wykłady i warsztaty organizowane w wielu miastach Polski

Drogie, przyszłe mamy i tatusiowie! Chcielibyśmy zainteresować Was ideą  naturalnego pieluszkowania. Zapraszamy na Tydzień Eko Pieluszkowania – wykłady i warsztaty organizowane w wielu miastach Polski. Program: www.zdrowapupa.pl

Naturalne pieluszkowanie? Co to jest?

Naturalne pieluszkowanie, to po prostu stosowanie pieluszek wielorazowego użytku, które wyglądem przypominają pieluszki jednorazowe, ale których nie wyrzuca się  do kosza. Takie pieluszki można użyć przy kolejnym dziecku albo odsprzedać.

Czy takie pieluszki są zdrowe?

W pieluszkach wielorazowych skóra dziecka oddycha. Poza tym nie ma kontaktu ze związkami chemicznymi. Czy wiesz, ze stosując pieluszki wielorazowe nie będziesz musiał używać  kremów do pupy? Zabezpieczanie pupy dziecka nie jest potrzebne przy użyciu takich pieluszek.

Czyli co dokładanie mam założyć dziecku zamiast pieluszki jednorazowej? Tetrę?

Jednym z rozwiązań są pieluszki wielorazowe uszyte z naturalnych materiałów, takich jak bawełna organiczna czy wiskoza bambusowa.

Dobra pielucha wielorazowa zakłada się równie szybko jak klasyczną jednorazówkę, zaopatrzona jest w membranę (oddychający, nieprzemakalny materiał), zajmuje niewiele miejsca i bardzo szybko schnie.

Dlaczego jest to ważne do rozważenia?

Jednym z podstawowych zadań rodziców w pierwszym roku życia dziecka jest zadbanie o to, aby jego skóra była zdrowa i wolna od odparzeń. Mimo tego, że znanych jest wiele przyczyn powstawania odparzeń, łatwo zauważyć, iż idealne warunki do powstawania mają podczas przedłużającego się kontaktu z moczem lub kałem. W pieluchach jednorazowych trudno o dobra cyrkulację powietrza, zauważono również podwyższoną temperaturę. Takie warunki oraz obecność amoniaku, który występuje w moczu umożliwia rozwój nieprzyjaznej flory bakteryjnej. Ponieważ pieluchy nie są jałowe, naturalnym jest, że są również źródłem bakterii. Może to powodować zwiększoną zachorowalność u dzieci (w szczególności u dziewczynek) na Zapalenie Układu Moczowego.

Zbyt długie działanie wyższej temperatury nie jest również dobra dla prawidłowego rozwoju jąder u chłopców. Przeprowadzono już badania kliniczne potwierdzające tą tezę. Mówi się o tym, że pieluchy jednorazowe mogły stać się przyczyną zwiększenia bezpłodności u mężczyzn w przeciągu ostatnich 25 lat.

Stosując pieluszki wielorazowe łatwiej „wsłuchać się” w swoje dziecko. Wiemy kiedy, co i w jakiej ilości wydala ze swojego malutkiego organizmu. Jest to dla nas często istotna informacja świadcząca o zdrowiu naszych dzieci. Łatwo wyłapujemy wszystkie nietypowe sytuacje i dużo szybciej na nie reagujemy. W pieluchach jednorazowych, które dzięki bardzo chłonnemu żelowi szybko wiążą mocz, często nie mamy szans tego zauważyć i nie wiemy kiedy, jak często i ile moczu dziecko oddaje.
Dzięki temu łatwiej nam również proponować dziecku nocnik. Badania pokazują, że dzieci używające pieluch jednorazowych coraz później zaczynają świadomie korzystać z toalety, a wiek pieluchowania wydłuża się nawet do 3 lat.

Ile kosztują takie pieluszki? Czy są drogie?

Rodzice przeciętnie wydadzą od 3500-4000 zł na pieluszki jednorazowe. Zestawy pieluszek wielorazowych można dobrać w zależności od preferencji rodzica (już od 300 zł).
Pieluszkowanie naturalne nie musi być drogie i na pewno pozwoli zaoszczędzić do 50% wydatków na jednorazowe odpowiedniki. Przede wszystkim też pozwoli skórze dziecka oddychać oraz szybciej pożegnać się z pieluszką.

Podsumowanie:

Istnieje wiele różnic pomiędzy pieluchami jedno- i wielorazowego użytku. Każdy z nas sam musi przemyśleć i rozważyć decyzję o tym których używać. Decyzja zapewne będzie musiała zaspokoić potrzeby nasze i naszego dziecka, a uzależniona będzie od stylu życia, troski o środowisko naturalne czy zasobności portfela. Bez względu na wynik naszych rozważań, warto znać wszystkie zalety i wady obu rozwiązań chociażby po to, aby nasza decyzja była w pełni świadoma. Jedni z nas wybiorą pieluchy jednorazowe inni wielorazowe a jeszcze inni zdecydują się na stosowane jednych i drugich. Ważne, aby być w zgodzie z sobą, swoimi przekonaniami i potrzebami – dobrze jest więc mieć wybór.

Drodzy Rodzice dlatego własnie chcielibyśmy Was zachęcić do udziału w Kampanii Zdrowa Pupa. Tutaj podczas warsztatów i spotkań będziecie mogli dowiedzieć się więcej o pieluszkach wielorazowych.
Serdecznie zapraszamy. Szczegóły na stronie: www.zdrowapupa.pl

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.