Kategorie
ekowiadomości

Kangurowanie po cesarce

W USA matki, które nie rodziły naturalnie są zachęcane do korzystania z kangrurowania jako formy więzi, która stymuluje produkcję hormonu szczęścia – oksytocyny, równocześnie pomagając matce w kontakcie z dzieckiem od pierwszych chwil. W niektórych wypadkach,  ze względu na paraliżujący wpływ środków znieczulających podawanych w trakcie porodu, może być to trudniejsze, w skrajnych przypadkach – niebezpieczne. Tu decydujący jest głos lekarza.

Niedawno przeczytałam historię Charlotte Chadwick, Brytyjki, która urodziła synka Izaaka przez cesarskie cięcie. Co Charlotta zrobiła tuż po porodzie? Z pomocą męża włożyła miękki jerseyowy top (wyglądający jak połączenie swetra z kopertowym dekoltem i kamizelki), który miał odegrać bardzo istotną rolę. I cieszyła się kontaktem z dzieckiem skóra do skóry przez kolejne sześć godzin. Wsłuchując się w głosy mam opisujących  swoje poród  doszłam do wniosku, że stosowanie topów ułatwiających kangurowanie w Polsce nie jest popularne.

Seria Rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

KangaWrap Cardi

To top do kangurowania. Na jego pomysł wpadły dwie położne ze szpitala w Maidstone (Wielka Brytania). W 2010 roku z kangurowania w szpitalu w Maidstone korzystało większość dzieci, także te urodzone przedwcześnie, które przebywały na oddziale poporodowym. Położna Sarah Gregson wyjaśnia: “Kontakt skóra do skóry pomaga dostosować się noworodkom do życia poza łonem matki. Wcześniaki mają tendencję do słabego przybierania na wadze, małego apetytu, a kangurowanie pomaga im szybciej osiągnąć właściwą wagę i nabrać sił. Poza tym, łatwiej kontrolować temperaturę ich ciała i dzieci te są spokojniejsze i rzadziej płaczą, a więc zużywają mniej energii.”

Badania wykazały również, że:

  • dzieci, które cieszyły się bliskością mamy i taty poprzez kangurowanie, były w stanie wcześniej wrócić do domu;
  • mamy, które miały cesarskie cięcie i kangurowały swoje dzieci, częściej niż mamy niekangurujące karmiły piersią.

Kangurowanie i cesarskie cięcie

“Ze względu na blizny po CC i skutki oddziaływania środków znieczulających wielu kobietom w pierwszych dniach jest trudno utrzymać na rękach swoje dziecko” – wyjaśnia Sarah Gregson. Dodaje, że położne eksperymentowały z różnymi metodami noszenia (m.in. w chuście i nosidle), ostatecznie wpadły na pomysł KangaWrap.

Kangrurowanie daje wiele korzyści dziecku i matce. Badania wykazały, że odpowiedni masaż normuje ciśnienie i obniża poziom hormonów stresu, a także zwiększa liczbę białych krwinek (kluczowego elementu układu odpornościowego). Kontakt fizyczny może wywołać impuls serotoniny, która jest naturalnym środkiem antydepresyjnym.

Touch Research Institute na Uniwersytecie  w Miami (USA) prowadzi badania nad wpływem ludzkiego dotyku w różnych warunkach, od stawów po depresję i raka. Kierownik badań,  dr Pole Tiffany, uważa, że “nawet umiarkowany kontakt przynosi wiele korzyści. Reguluje akcję serca, obniża ciśnienie krwi, wycisza i uspokaja. (…) Nasze badania wykazały, że masaż może zmniejszać depresję i lęk, przeciwdziałać ADHD”. Jedno z badań wykazało, że 10 minut masażu przeprowadzonego podczas siedzenia na krześle, pomagało ludziom rozwiązywać problemy matematyczne w o połowę krótszym czasie. Badania w Instytucie wykazały również korzyści w zakresie przeciwdziałania bólom menstruacyjnym, bólom przewlekłym i zapaleniu stawów.

Przytulajmy się jak najczęściej!
Źródło: dailymail.co.uk
Foto

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *