Kategorie
Karmienie piersią

Karmienie piersią – gdzie szukać wsparcia w kryzysie

Nieustannie mówimy o korzyściach wynikających z karmienia piersią. Skupiamy się na pozytywach, jednak warto sobie uświadomić, że nie zawsze „mleczna droga” jest usłana różami. Niektóre kobiety, pomimo najszczerszych chęci, napotykają wiele trudności i szybko gubią początkowy zapał.

Czasem brakuje im chęci i motywacji, czasem wiedzy, a czasem po prostu wsparcia drugiej osoby. Karmienie piersią nie jest wyłącznie sprawą mamy. Wsparcie odgrywa tu bardzo dużą rolę. Gdzie go szukać, gdy nie wszystko idzie po naszej myśli?

Karmienie piersią w Polsce – badania

W 2015 roku Femaltiker opublikował badanie, które miało pokazać, co młode Polki sądzą o karmieniu piersią. Wyniki okazały się jednoznaczne: karmienie piersią jest tematem, który żywo interesuje przyszłe mamy. I tak: 84,8 proc. kobiet deklaruje, że samodzielnie stara się przygotować do karmienia piersią poprzez szukanie informacji nt. karmienia piersią w książkach i Internecie. Jedynie 9 proc. ankietowanych odpowiada nie na pytanie, czy w ogóle chce karmić.

Seria Rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

Zapytane o to, jak długo chcą karmić dziecko, badane ciężarne odpowiedziały następująco:

 • 91,5 proc. z nich, że chce karmić swoje dziecko piersią i chciałyby to robić możliwie jak najdłużej;
 • 32,3 proc. zadeklarowało chęć karmienia do roku;
 • 22 proc. ponad rok;
 • 16,5 proc. ponad 2 lata;
 • 15,9 proc. do 6 miesięcy;
 • 7,3 proc. nie chce karmić piersią w ogóle;
 • 4,9 proc. chce karmić jedynie do 3 miesięcy.

A jak to wygląda w praktyce? Zaraz po porodzie,  jeszcze w szpitalu, karmienie piersią rozpoczyna 98 proc. kobiet. Już po 6 tygodniach liczba ta drastycznie spada i wyłącznie mlekiem mamy karmionych jest jedynie 46 proc. dzieci. Do 6 miesiąca liczba ta spada o kolejne 4 punkty procentowe, by w 12 miesiącu życia karmionych było jedynie niespełna 12 proc. dzieci. (Raport GUS z 2014 roku). W innym badaniach, prowadzonych lokalnie, liczby te nieco się różnią, jednak wszędzie widać tę samą tendencję.

Dlaczego tak łatwo się poddać?

Karmienie piersią może być jednym z najpiękniejszych aspektów macierzyństwa. Ale może być także dużym wyzwaniem. Po powrocie ze szpitala bardzo szybko przychodzi zmęczenie, zniechęcenie. Okazuje się, że noworodek może spędzić przy piersi 20 godzin na dobę. Zamiast słodko spać w kołysce, nieustannie domaga się piersi i bliskości. Delikatna sugestia o butelce może wydać się w tej chwili wybawieniem.

Bywa też inaczej. Już w szpitalu leją się krew, pot i łzy. Mleko nie chce lecieć, a obolałe sutki krwawią. Nienajedzony maluch non stop kwili. Komentarze personelu medycznego odbierają resztki pewności siebie. Decyzja o podaniu butelki wydaje się być racjonalnym rozwiązaniem.

Co zatem zrobić, żeby się nie poddać? Gdzie szukać pomocy, rzetelnej wiedzy, wiarygodnych informacji?

Grupy wsparcia

Wsparcie i poczucie zrozumienia jest niezmiernie ważne. Dlatego jeśli z jakiś względów nie możesz liczyć na swoją rodzinę (partnera, mamę, siostrę, teściową), postaraj się znaleźć kogoś bliskiego, kto wyznaje podobne wartości i wierzy w moc karmienia piersią. To może być koleżanka, doula lub sąsiadka. Jeśli zaś nie znasz kogoś takiego, poszukaj grup wsparcia laktacyjnego w twojej miejscowości. Takie spotkania organizuje chociażby Mlekoteka lub La Leche League. Możesz tam spotkać inne mamy karmiące, porozmawiać o trapiących cię problemach lub po prostu pobyć w towarzystwie innych osób. Poodwiedzaj lokalne kluby malucha – nawet jeśli nie odbywają się tam żadne wartościowe warsztaty, może po prostu spotkasz kogoś, z kim się zaprzyjaźnisz. Jeśli zaś wyjście z domu nie jest możliwe, możesz poszukać wsparcia w Internecie. Na Facebooku istnieje wiele grup dla mam karmiących, na przykład Karmiące cyce na ulice, Karmienie piersią.

Różowe środy
21,91 PLN
Rodzina i dziecko z chorobą przewlekłą
26,03 PLN

Wyspa mojej siostry
PROMOCJA 21,91 PLN

Blogi

Kluczem do udanego karmienia piersią są rzetelne informacje. Niestety nie zawsze możesz je uzyskać od personelu medycznego. Warto poszukać ich na blogach:

 • Magda Karpienia Online – pierwsza i przez długi czas jedyna w Polsce liderka La Leche League, już od 8 lat zajmująca się wspieraniem matek karmiących. Poza ciekawymi artykułami i wywiadami autorka prowadzi również warsztaty.
 • Hafija.pl – skarbnica wiedzy o laktacji. Wszystkie informacje są rzetelne, wiarygodne, aktualne i poparte najnowszymi badaniami. Nie bez znaczenia jest fakt, że autorka jest także jedną z założycielek pierwszej w Polsce Fundacji Promocji Karmienia Piersią.
 • Milk Power – blog prowadzony przez certyfikowaną promotorkę karmienia piersią. Autorka także zajmuje się organizacją warsztatów. Związana z Fundacją Promocji Karmienia Piersią.
 • Małgorzata Jackowska – kompendium wiedzy, jeśli chodzi o karmienie piersią i rozszerzanie diety metodą BLW.  Dietetyk, doula i promotorka karmienia piersią. Także związana z Fundacją Promocji Karmienia Piersią.
 • “Kwartalnik Laktacyjny” – jak sama nazwa wskazuje, to internetowe czasopismo, które ukazuje się raz na kwartał. BEZPŁATNE! Jest częścią projektu Fundacji Promocji Karmienia Piersią. Poza interesującą warstwą merytoryczną (artykuły, badania, wywiady) można tu znaleźć także zdrowe przepisy kulinarne, porady czy kontakty do osób zajmujących się wsparciem laktacyjnym.
 • Milk Meg – strona anglojęzyczna. Zawiera bardzo wiele ciekawych badań i rzetelnych informacji: o karmieniu piersią, także tym długim (Meg karmi bodajże 4-latka), rodzicielstwie bliskości. Autorka jest doradcą laktacyjnym.
 • Kellymom Parenting & Breastfeeding – anglojęzyczna baza wiedzy na temat laktacji. Problemy zostały podzielone zgodnie z wiekiem dziecka. Poza tym strona porusza szereg ciekawych zagadnień jak karmienie a zabiegi kosmetyczne, karmienie i antykoncepcja itp.

Książki

 •  “Karmienie piersią” Wydawnictwa Natuli – mądra i praktyczna książka, która daje rodzicom dwie rzeczy, będące podstawą świadomego rodzicielstwa: wyposaża ich w wiedzę na temat tego, jak od strony praktycznej (fizjologicznej) oraz teoretycznej wygląda karmienie piersią i  przywraca rodzicom wiarę w ich kompetencje, w to, że nikt nie jest lepszym ekspertem od ich dziecka, niż oni sami. To w zasadzie obowiązkowa pozycja dla każdej mamy karmiącej.
 • Po prostu piersią” – przystępny i rzetelny poradnik, który rozwiewa szereg wątpliwości każdej mamy karmiącej. Czy dziecko się najada? Czy to normalne, że się budzi? Jak karmić wcześniaka? To w zasadzie obowiązkowa pozycja dla każdej mamy karmiącej.
 • “Moje dziecko nie chce jeść” – w doskonały sposób wyjaśnia mechanizm siatek centylowych i pozwala spojrzeć z dystansem na kwestię apetytu i przybierania na wadze.
 • Pomocną publikacją jest również “Warto karmić piersią. I co dalej?” Autorka, dr Magdalena Nehring-Gugulska, jest nie tylko pediatrą, ale także międzynarodowym konsultantem laktacyjnym (IBCLC) oraz wykładowcą szkolącym doradców laktacyjnych. Poradnik to doskonałe kompendium wiedzy. Porusza tematy trapiące niejedną karmiącą mamę: problem żółtaczki noworodkowej, alergii, ulewania i wiele innych.

Gdy zaczynają się schody…

Jeśli coś cię martwi, niepokoi, nigdy tego nie bagatelizuj. W pierwszej chwili możesz szukać wsparcia u promotorek karmienia piersią (lista promotorek karmienia piersią). To osoby niemające wykształcenia medycznego, posiadające jednak rzetelną wiedzę o fizjologii laktacji. Potrafią ocenić, czy maluch jest dobrze przystawiony, czy się najada (na podstawie wskaźników skutecznego karmienia) lub pomóc w trakcie nawału mlecznego. Jeśli zaś coś przekracza ich kompetencje, odeślą cię do lekarza.

Warto sobie uświadomić, że nie wszyscy przedstawiciele profesji medycznej mają rzetelną wiedzę na temat laktacji. Karmienie piersią to jednak taki temat, na który niemal każdy (bez względu na to, czy faktycznie się zna) ma coś do powiedzenia. Bądź świadoma. Weryfikuj informacje. Szukaj rzetelnej wiedzy! Nie polegaj wyłącznie na opinii lekarza z osiedlowego POZ (choć oczywiście może być to akurat ta kompetentna „perełka”). Ale wszelkiego rodzaju sugestie dotyczące przedwczesnego (a zatem przed ukończeniem przez dziecko 6 miesięcy) rozszerzania diety, dokarmiania mlekiem modyfikowanym, odstawiania w trakcie brania antybiotyku itp. warto skonsultować ze specjalistą, czyli doradcą laktacyjnym (lista certyfikowanych doradców laktacyjnych). Być może problem leży głębiej. Może potrzebna jest współpraca kilku specjalistów (np. neurologopedy). Nie poddawaj się! Tak naprawdę nie może karmić piersią jedynie nikły procent kobiet. Szanse, że dotyczy to właśnie ciebie, są więc niewielkie. A gdy już uda ci się pokonać trudności, mleczna droga może być naprawdę pięknym i satysfakcjonującym doświadczeniem – zarówno dla ciebie, jak i twojego maleństwa.

Foto: flikr.com/a4gpa

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *