Kategorie
Niemowlę

Karmienie piersią w chuście

Chusta nie jest wynalazkiem XX czy XXI wieku, ale używanym od pokoleń narzędziem do stałej opieki nad dzieckiem – szczególnie popularnym w kulturach, gdzie matka bardzo szybko po urodzeniu dziecka wraca do swoich codziennych zadań, często pracy fizycznej. Jednym z generycznych zadań chusty jest zatem ułatwienie karmienia piersią niemowlęcia stale przebywającego z zajętą swoimi obowiązkami matką.

Współcześni doradcy laktacyjni doceniają chustę jako narzędzie wspierające karmienie piersią, gdyż można powiedzieć, że karmienie zaczyna się w głowie matki. Stale obcując z dzieckiem, nosząc je w chuście, matka jest bliżej dziecka, może lepiej rozpoznawać i szybciej reagować na jego potrzeby. To korzystnie wpływa na jej poczucie pewności siebie, spełnienie w roli matki, spokój i zadowolenie z macierzyństwa.
Dość często problemy z laktacją wynikają ze zdenerwowania: „Dlaczego moje dziecko płacze?”, niepewności: „O co mu chodzi?” oraz zagubienia młodej mamy: „Nie umiem zająć się swoim dzieckiem”, co zaburza wydzielanie oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego za wypływanie pokarmu.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Spokój, poczucie bezpieczeństwa, wzajemne zrozumienie i bliskość, które daje noszenie w chuście, sprawiają, że karmienie staje się naturalnie łatwiejsze.
Umożliwiając dziecku częste ssanie piersi, przystawiając je na żądanie, wspieramy produkcję mleka, pozwalając mu regulować jego ilość na zasadzie popytu i podaży.
Karmienie w chuście pozwala na intymność i dyskrecję – co ceni sobie wiele kobiet, szczególnie gdy pora karmienia wypadnie w miejscu publicznym.
Korzyścią dla dziecka jest również to, że chusta daje możliwość odizolowania od świata, wyciszenia, zminimalizowania bodźców, co pozwala skupić się niemowlęciu na spokojnym ssaniu i zaspokojeniu głodu.

Jak wygodnie i bezpiecznie karmić dziecko w chuście:

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

  • gdy twoje dziecko sygnalizuje głód lub pragnienie, zatrzymaj się, odłóż rzeczy, które trzymasz w ręce, i skoncentruj się na nim
  • najwygodniejsze do karmienia są pozycje kołyskowe (do uzyskania w chustach kółkowych, kieszonkach i wiązanych) oraz pozycja pionowa w chustach wiązanych tkanych lub elastycznych – w nich należy poluzować węzeł chusty i obniżyć dziecko, po karmieniu podnieść je wyżej, do prawidłowej pozycji noszenia, i dociągnąć chustę
  • staraj się nie chodzić w trakcie karmienia, pamiętaj, że chusta wiązana jest w czasie karmienia poluzowana, więc jeśli koniecznie musisz przemieszczać się w trakcie karmienia piersią, przytrzymuj dziecko jedną ręką i kontroluj jego ssanie
  • zwróć uwagę na ułożenie główki dziecka w trakcie karmienia: bródka nie może być przygięta do klatki piersiowej, gdyż to utrudnia oddychanie, a główka nie powinna być skierowana bokiem do ciała – najlepszą pozycją do karmienia jest pozycja brzuchem do brzucha.

Chusta jest pomocna również karmieniu butelką, szczególnie gdy niemowlę karmione jest naturalnie, a wyjątkowo mamę zastąpić musi butelka ze smoczkiem. W takich sytuacjach ojcowie dzięki chuście mogą stworzyć dziecku zbliżone warunki – bliski kontakt, wyciszenie, znajomą pozycję.

Avatar photo

Autor/ka: Kinga Pukowska

Prezeska Fundacji Polekont - Istota Przywiązania. Od 2004 roku wspiera młodych rodziców na początku ich drogi w zakresie Rodzicielstwa Bliskości oraz Slow Parenting. Trenerka rozwoju osobistego i kompetencji miękkich, coach i mediatorka. Działa również jako doula Stowarzyszenia Doula w Polsce, doradczyni chustowa oraz specjalistka w zakresie żywienia dzieci i dorosłych. Prywatnie żona i mama trójki dzieci w Edukacji Domowej. Swoje doświadczenia opisuje na blogu Pozytywy Edukacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.