Kategorie
Niemowlę

Karmienie piersią w chuście

Chusta nie jest wynalazkiem XX czy XXI wieku, ale używanym od pokoleń narzędziem do stałej opieki nad dzieckiem – szczególnie popularnym w kulturach, gdzie matka bardzo szybko po urodzeniu dziecka wraca do swoich codziennych zadań, często pracy fizycznej. Jednym z generycznych zadań chusty jest zatem ułatwienie karmienia piersią niemowlęcia stale przebywającego z zajętą swoimi obowiązkami matką.

Współcześni doradcy laktacyjni doceniają chustę jako narzędzie wspierające karmienie piersią, gdyż można powiedzieć, że karmienie zaczyna się w głowie matki. Stale obcując z dzieckiem, nosząc je w chuście, matka jest bliżej dziecka, może lepiej rozpoznawać i szybciej reagować na jego potrzeby. To korzystnie wpływa na jej poczucie pewności siebie, spełnienie w roli matki, spokój i zadowolenie z macierzyństwa.
Dość często problemy z laktacją wynikają ze zdenerwowania: „Dlaczego moje dziecko płacze?”, niepewności: „O co mu chodzi?” oraz zagubienia młodej mamy: „Nie umiem zająć się swoim dzieckiem”, co zaburza wydzielanie oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego za wypływanie pokarmu.

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

Spokój, poczucie bezpieczeństwa, wzajemne zrozumienie i bliskość, które daje noszenie w chuście, sprawiają, że karmienie staje się naturalnie łatwiejsze.
Umożliwiając dziecku częste ssanie piersi, przystawiając je na żądanie, wspieramy produkcję mleka, pozwalając mu regulować jego ilość na zasadzie popytu i podaży.
Karmienie w chuście pozwala na intymność i dyskrecję – co ceni sobie wiele kobiet, szczególnie gdy pora karmienia wypadnie w miejscu publicznym.
Korzyścią dla dziecka jest również to, że chusta daje możliwość odizolowania od świata, wyciszenia, zminimalizowania bodźców, co pozwala skupić się niemowlęciu na spokojnym ssaniu i zaspokojeniu głodu.

Jak wygodnie i bezpiecznie karmić dziecko w chuście:

Różowe środy
21,91 PLN
Rodzina i dziecko z chorobą przewlekłą
26,03 PLN

Wyspa mojej siostry
PROMOCJA 21,91 PLN

  • gdy twoje dziecko sygnalizuje głód lub pragnienie, zatrzymaj się, odłóż rzeczy, które trzymasz w ręce, i skoncentruj się na nim
  • najwygodniejsze do karmienia są pozycje kołyskowe (do uzyskania w chustach kółkowych, kieszonkach i wiązanych) oraz pozycja pionowa w chustach wiązanych tkanych lub elastycznych – w nich należy poluzować węzeł chusty i obniżyć dziecko, po karmieniu podnieść je wyżej, do prawidłowej pozycji noszenia, i dociągnąć chustę
  • staraj się nie chodzić w trakcie karmienia, pamiętaj, że chusta wiązana jest w czasie karmienia poluzowana, więc jeśli koniecznie musisz przemieszczać się w trakcie karmienia piersią, przytrzymuj dziecko jedną ręką i kontroluj jego ssanie
  • zwróć uwagę na ułożenie główki dziecka w trakcie karmienia: bródka nie może być przygięta do klatki piersiowej, gdyż to utrudnia oddychanie, a główka nie powinna być skierowana bokiem do ciała – najlepszą pozycją do karmienia jest pozycja brzuchem do brzucha.

Chusta jest pomocna również karmieniu butelką, szczególnie gdy niemowlę karmione jest naturalnie, a wyjątkowo mamę zastąpić musi butelka ze smoczkiem. W takich sytuacjach ojcowie dzięki chuście mogą stworzyć dziecku zbliżone warunki – bliski kontakt, wyciszenie, znajomą pozycję.

Autor/ka: Kinga Pukowska

Prezeska Fundacji Polekont - Istota Przywiązania. Od 2004 roku wspiera młodych rodziców na początku ich drogi w zakresie Rodzicielstwa Bliskości oraz Slow Parenting. Trenerka rozwoju osobistego i kompetencji miękkich, coach i mediatorka. Działa również jako doula Stowarzyszenia Doula w Polsce, doradczyni chustowa oraz specjalistka w zakresie żywienia dzieci i dorosłych. Prywatnie żona i mama trójki dzieci w Edukacji Domowej. Swoje doświadczenia opisuje na blogu Pozytywy Edukacji.


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *