Kategorie
ekowiadomości

Obniżmy VAT na pieluchy wielorazowe!

Wśród przedsiębiorców i konsumentów powszechne jest zdanie, że “w życiu istnieją dwie pewne rzeczy – śmierć i podatki”. Ten tekst jest o podatkach, a dokładniej – o podatku VAT na pieluchy wielorazowe, który w Polsce wynosi aż 23%. Dlaczego? Przecież pieluchy jednorazowe (tak, jak inne akcesoria niemowlęce) opodatkowane są zaledwie VAT-em 8%.

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

W Polsce obowiązuje kilka stawek podatku VAT. Ów podatek odprowadzany jest przy zakupie różnych towarów; zdarza się, że niektórzy określają go mianem “podatku luksusowego”. Na przykład stawka VAT dla żywności wynosi 8%, ale już czekolada czy kawa są objęte stawką w wysokości aż 23%. Czy to oznacza, że i pieluchy wielorazowe są “dobrem luksusowym”?

Pieluchy wielorazowe to nie odzież, a środki higieny osobistej

Aktualnie obowiązującym progiem VAT dla pieluch wielorazowych jest stawka 23%. Ma to swoje uzasadnienie w zakwalifikowaniu tego rodzaju pieluch do grupy tekstyliów, a te objęte są właśnie taką stawką. W przypadku pieluch jednorazowych stawka ta jest dużo niższa i wynosi 8%. Różnica 15 punktów procentowych to spora różnica i niestety wpływa ona na cenę końcową pieluch wielorazowych. I, choć w rozrachunku końcowym pieluszki wielorazowe są przeciętnie o połowę tańsze od jednorazówek, minusem jest tylko fakt, że wydatek nie rozkłada się na kilkanaście miesięcy, a trzeba go ponieść w czasie pierwszych miesięcy życia dziecka. Dla wielu rodziców właśnie ten aspekt jest istotny i często decyduje o tym, jakie pieluchy dla dziecka wybiorą.

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

35 PLN

Książka, dzięki której poznasz zagadnienia związane z jedzeniem, snem, zabawą, odpieluchowaniem, bezpieczną relacją oraz adaptacją w przedszkolu małego dziecka.

Kompleksowy poradnik, który musisz przeczytać!

Warto uświadomić sobie także, że upowszechnienie stosowania pieluszek wielorazowych realnie obniży ilość produkowanych śmieci. Każde dziecko w ciągu 2,5 roku życia zużywa około 6000 jednorazówek, co skutkuje 6000 litrami śmieci. Tymczasem do prania wielorazówek zużywamy tyle wody, ile potrzebuje dorosła osoba używająca toalety. Śmiało można więc stwierdzić, że pieniądze wydawane na pieluchy jednorazowe, to pieniądze dosłownie wyrzucone na śmietnik.

Czytasz artykuł … i bardzo dobrze

Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i

Zakwalifikowanie pieluch wielorazowych jako produktów higieny osobistej a nie odzieży, obniżenie VAT-u i, co za tym idzie, obniżenie ich ceny wydaje się być decyzją ze wszech miar racjonalną. I o wprowadzenie w życie tej racjonalnej decyzji zwracamy się do Ministerstwa w petycji OBNIŻMY VAT NA PIELUCHY WIELORAZOWE. Podpisz petycję razem z nami!

Autor/ka: Damian Malorny

- mąż Kasi i ojciec trójki dzieci - Małgosi, Agatki i Helenki. Prowadzi z żoną darmową wypożyczalnię Pożycz Pieluszkę i sklep internetowy Chmurka Biała.


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *