Kategorie
Rodzina

Kiedy drugie (kolejne) dziecko?

Po blaskach i cieniach ciąży i połogu decyzja o kolejnym dziecku teoretycznie powinna być łatwiejsza, a przynajmniej bardziej świadoma – no bo przecież już wiadomo, o co chodzi. Ale wcale tak nie jest. W tempie ekspresowym pączkują myśli, pytania, wątpliwości, obawy. Kiedy? Czy nas stać? Co z pracą? Co z pierwszym dzieckiem? Czy damy radę?

Kiedy?

To chyba najpopularniejsze pytanie. Rok? Dwa? Pięć a może dziesięć? Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Mała różnica wieku to dla rodziców ogromny wysiłek fizyczny, podwójnie nieprzespane noce, podwójne pieluchy czy nocnik, ale też zapewne dobra relacja między dziećmi, wynikająca z jednoczasowości podobnych przeżyć, oraz partnerstwo w zabawie i w życiu. Większa różnica wieku to więcej czasu dla rodziców na zebranie sił i zwarcie szyków, a także pomoc ze strony starszego dziecka – np. przedszkolak może już asystować przy kąpieli, podając ręcznik czy kosmetyki, a starsze dziecko – popilnować maluszka lub wziąć go do ogródka, by mama mogła odpocząć, ugotować obiad czy pójść pod prysznic. Kwestia zazdrości dotknie zapewne każdego, niezależnie od wieku.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Finanse

Obecnie rodzice mogą liczyć na następujące wsparcie ze strony państwa:

 • na każde drugie i następne dziecko – 500 zł miesięcznie (przy pierwszym dziecku kryterium dochodowe),
 • jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia się dziecka, tzw. becikowe – 1000 zł (kryterium dochodowe),
 • ulgę podatkową na dziecko – 1112,04 zł (przy pierwszym kryterium dochodowe),
 • zasiłek rodzinny 89–129 zł (kryterium wiekowe).

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania dziecka (do 19 roku życia) mieści się w przedziale 176–190 tys. zł, dwójki dzieci 317–342 tys. zł, trójki 422–427 tys. zł, a dla rodziny z czwórką dzieci to ok. 528–553 tys. zł. Wariant najtańszy przy jednym dziecku zakłada wydatek ok. 814 zł na miesiąc. Szacuje się, że wychowanie drugiego dziecka to 80 proc. kosztów pierwszego, a trzecie – 60 proc.

Bardzo trudno jest oszacować “koszt” posiadania dziecka. Rozrzut cenowy pomiędzy każdym artykułem i usługą jest ogromny, np. body dla niemowlaka – od 2 zł w second-handzie do 150 zł od “projektanta”. Przy niewielkiej różnicy wiekowej większe i droższe sprzęty – wózek, fotelik samochodowy, huśtawka, chusta, łóżeczko, przewijak czy niańka elektroniczna – posłużą obojgu dzieciom. Często żłobki i przedszkola ustalają zniżkę dla rodzeństwa, a niekiedy ci zmuszeni do oddania dziecka w ręce niani zamiast babci zapłacą jej mniej za opiekę nad dwójka jednocześnie niż za dwójkę, ale w większym odstępie czasowym.

Praca

Obecnie dla matek zatrudnionych na umowę o pracę kodeks pracy przewiduje do 12 miesięcy “urlopu” macierzyńskiego (przez 6 miesięcy 100 proc. wynagrodzenia, przez kolejne 6 – 60 proc.), a dla prowadzących własną działalność gospodarczą opracowano nowe zasady otrzymywania zasiłku macierzyńskiego.

Obecnie największymi problemami pracujących mam są:

 • pogodzenie pracy i opieki na dzieckiem do lat 3 (kiedy to dziecko może zacząć uczęszczać do przedszkola, choć i z tym są problemy); infrastruktura żłobkowa w Polsce mocno kuleje, żłobki prywatne to koszt ok. 500–800 zł miesięcznie, a
 • opiekunka – 1000–2000 zł,
 • stosunek prawny z pracodawcą – umowy śmieciówki mogą skutkować zwolnieniem z pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego.

Niejasna lub po prostu nieprzyjemna sytuacja w pracy może nie sprzyjać dalszej prokreacji. Rozwiązaniem tego problemu może być (bardzo) szybkie zajście w kolejną ciążę, zmiana pracy lub założenie własnego interesu. Urlop macierzyński czy wychowawczy może służyć pogłębieniu hobby i przeniesieniu go na biznesowe tory. Bardzo dużo polskich mam korzysta z takiej możliwości.

Duże = szczęśliwe?

Z raportu IPSOS Polska na zlecenie Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” wynika, że duże rodziny są bardzo zadowolone z życia, a ich największym problemami są: finanse, warunki mieszkaniowe oraz negatywny obraz rodziny wielodzietnej w Polsce. W rodzinach wielodzietnych ponad 45% matek jest aktywnych zawodowo, a związek jest budowany na zasadach partnerskich, z dużym zaangażowaniem mężczyzn. Psycholodzy wskazują na dużą samodzielność, empatię i umiejętności negocjacyjne u dzieci z takich rodzin.

Niekończące się wątpliwości

Przez długi czas rodzicom wydaje się, że pierwsze dziecko jest “za małe” na to, by rodzice mogli uraczyć je rodzeństwem. Z kolei kiedy już rodzice i pierworodne dziecię wyrosną z pieluch, mają ochotę trochę odpocząć. Następnie pojawiają się pytania o płeć rodzeństwa (na którą rodzice nie mają realnego wpływu) – bo może lepiej, żeby dziewczynki miały siostry, chłopcy braci, a może jest zupełnie na odwrót – “lepiej” wychowuje się mieszane rodzeństwo…?
Wszystko to nieuchronnie prowadzi do wniosku, że nigdy nie ma dobrego czasu na kolejne dziecko lub… ZAWSZE jest dobry czas na kolejne dziecko! Nie warto sugerować się oczekiwaniami innych, lecz podjąć decyzję o powiększeniu rodziny wspólnie z partnerem\partnerką. Najważniejsze jest stworzenie więzi między wszystkimi członkami rodziny poprzez wspólne spędzanie czasu, akceptację siebie nawzajem i wspólne podejmowanie decyzji – zarówno z sferze związku, jak i rodziny jako ogółu.

Bibliografia:

 • program500plus.pl
 • smith.pl/artykuly/koszty-wychowania-dzieci-2016-informacja-prasowa-centrum-im-adama-smithawarszawa-1-czerwca
 • e-pity.pl/abc_podatki/ulgi/ulga_prorodzinna/
 • kadry.infor.pl/kadry/ubezpieczenia/zasilki_i_inne_swiadczenia/727517,Zasilek-macierzynski-a-dzialalnosc-gospodarcza-nowe-zasady.html
 • 3plus.pl/wielodzietni-w-polsce-raport-2016,a319.html

Foto: flikr.com/rsdreamphotos

Avatar photo

Autor/ka: Karolina Kowalczyk

Mama dwóch córek, żona jednego męża, wojowniczka o zdrowie fizyczne i psychiczne swojej rodziny. Humanistka, ateistka, gaduła i zwolenniczka terapii śmiechem (nawet przez łzy). Organizatorka, której marzeniem jest napisanie książki, otwarcie restauracji i przespanie ośmiu godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.