Kategorie
Rodzina

Zabawki ze śmieci. Najlepsze!

Ekologia jest ważną częścią życia wielu z nas. Staramy się segregować śmieci, kupować ekologiczne jedzenie, ubrania, zabawki… A może warto czasem pomyśleć i zamiast kupować nowe – wykorzystać stare? Jeśli zastanowimy się chwilę przed wrzuceniem kolejnych rzeczy do kosza na papier, szkło czy plastik, na pewno uda nam się stworzyć z nich własne ekologiczne zabawki – a im mniej śmieci, tym lepiej dla naszego środowiska.

1. Do piachu

Latem piaskownice są pełne takich samych plastikowych wiaderek, łopatek i foremek, które najczęściej i tak leżą, bo nikt nie chce się nimi bawić. Żeby zmienić tę sytuację, często wystarczy po prostu przynieść do piaskownicy trochę śmieci.

Co się nadaje?

  • plastikowe opakowania np. po lodach, jogurtach, ciastkach,
  • butelki najlepiej z szerokim otworem (po napojach, syropkach, domowej chemii),
  • różne opakowania,
  • popsute i nieużywane sprzęty kuchenne (garnki, zardzewiałe blachy, wygięte łyżki itd.).

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

2. Do sklepu

Używając śmieci, można prawie całkowicie wyposażyć sklep, który spodoba się każdej małej sklepowej. Jeśli więc wasze dziecko lubi taką zabawę, warto przyjrzeć się każdej wyrzucanej rzeczy. Torebka po makaronie, kartonik po ciastkach czy puste opakowanie po ketchupie w dziecięcym sklepie zamieni się w pełnowartościowy produkt.

3. Rolki po papierze

Z rolek po papierze toaletowym można wyczarować prawie każdą zabawkę – pojazdy dla miłośników transportu, zwierzaki dla przyrodników, superbohaterów, księżniczki, postaci z bajki. Najczęściej wystarczy trochę kolorowego papieru, klej i nożyczki i w kilka chwil z czegoś, co skończyłoby w śmietniku, można stworzyć nową zabawkę. Potrzeba tylko trochę wyobraźni. A jeśli tego brakuje, warto poszukać podpowiedzi u wujka Google, on ma naprawdę wiele pomysłów i chętnie się nimi dzieli.

4. Paper mache

Paper mache to masa wykonana z papieru i kleju, można z niej zrobić naprawdę wszystko. Potrzebny jest tylko odpowiednio przygotowany stelaż. Można go wykonać ze zgniecionych papierów, kartonów czy drutów i posklejać to wszystko taśmą. Kiedy już stelaż przyjmie pożądaną formę, oklejamy go kawałkami starych gazet moczonych w kleju (klej można zrobić z mąki i wody wymieszanych w proporcji 1:2). Oklejony kilkoma warstwami makulatury stelaż zostawiamy do wyschnięcia. Wyschnięty możemy wyrównać papierem ściernym i pomalować. W ten sposób z łatwością powstanie rakieta, samolot, maska, lalka, a nawet duży tor wyścigowy dla samochodzików. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Przeczytaj: Paper mache. Jak twórczo wykorzystać makulaturę?

5. Toys from trash

„Toys from trash”, czyli zabawki ze śmieci – ich pomysłodawcą jest indyjski popularyzator nauki wśród dzieci, Arvind Grupta. Używając śmieci i przedmiotów ogólnodostępnych w domu i na podwórku, tworzy zabawki, które jednocześnie pokazują dzieciom, jak działa świat. Na jego stronie znajdziecie takie zagadnienia jak: powietrze i woda, biologia dla początkujących, latające zabawki, proste dźwięki, zabawa z ciśnieniem czy zadziwiające układanki. Ale też takie opisane po prostu hasłami: błysk w oku czy zabawa papierem. A w każdej z tych grup dziesiątki pomysłów na tworzenie własnych zabawek, z wyczerpującą instrukcją (w języku angielskim) bogato opatrzoną zdjęciami. To naprawdę bogata skarbnica pomysłów na zabawę i naukę: arvindguptatoys.com.

Zabawki naprawdę nie muszą być drogie. Takie stworzone własnoręcznie potrafią cieszyć bardziej niż te ze sklepu. Zanim więc wyrzucicie kolejną rzecz do kosza, obejrzyjcie ją dobrze i zastanówcie się, czy wasze dziecko nie zrobi z niej jeszcze pożytku!

Foto: almostunschoolers.blogspot.com

Avatar photo

Autor/ka: Ola Jurkowska

Obecnie - mama na pełny etat. Z wykształcenia - nauczyciel języka angielskiego, któremu praca w szkole uzmysłowiła, jak absurdalne może to być zajęcie. W trosce o własne dzieci stara się zatem na własną rękę szukać sensownych rozwiązań w tej dziedzinie. Prowadzi bloga o edukacji, wychowaniu i zabawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.