Kategorie
Ekowiadomości

Kiedy dziecko chrapie…

Dzieci też chrapią. Co gorsza, te, którym chrapanie zdarza się często, są bardziej narażone na różnego rodzaju problemy i dolegliwości, takie jak nadpobudliwość czy depresja

Dzieci też chrapią. Co gorsza, te, którym chrapanie zdarza się często, są bardziej narażone na różnego rodzaju problemy i dolegliwości, takie jak nadpobudliwość czy depresja. Naukowcy pod przewodnictwem profesora pediatrii Deana Beebe z Centrum Dziecięcego w Szpitalu Cincinnati Medical zbadali, co może przyczynić się do ochrony przed chrapaniem, wyeliminować ten problem w przyszłości. Taki efekt może dać… karmienie piersią! Tym, co z kolei sprzyja chrapaniu u dzieci, jest m.in. dym papierosowy oraz niski status społeczno-ekonomiczny (!).

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Profesor Beebe wyjaśnia, że „chrapanie może zakłócić jakość snu i zmęczony maluch ma znacznie mniejszą tolerancję na frustrację. Podczas długiego okresu występowania chrapania dochodzi do tego, że brak snu tworzy negatywne interakcje w rodzinie, w otoczeniu malucha, które nie reaguje na problem”. Profesor dodaje: „Podczas snu mózg się intensywnie rozwija. Dziecko zapamiętuje, analizuje, doświadcza. Brak snu może fundamentalnie zmieniać te doświadczenia”.

Badanie
Wzięło w nim udział 249 dzieci. Obserwacja dzieci trwała rok – miedzy 2. a 3. rokiem życia. Brano pod uwagę wyniki dzieci, gdy miały 2. i 3. lata. Mamy 170 dzieci twierdziły, że ich dziecko nigdy nie chrapało. U 57 dzieci chrapanie występowało czasem, zwykle 2-3 noce w tygodniu, ale bez regularności. 22 dzieci chrapało więcej niż dwa razy w tygodniu, i to zarówno gdy mieli dwa, jak i trzy lata. Dzieci z tej ostatniej grupy były częściej narażone na szkodliwe działanie dymu tytoniowego w okresie prenatalnym i w dzieciństwie.

Dr Sangeeta Chakravorty, dyrektor Centrum Pediatrii Oceny Snu w Szpitalu Dziecięcym w Pittsburghu nie był zaskoczony wynikami. Podkreśla, że „chrapanie mocno oddziałuje na psychikę podczas snu i wpływa szkodliwie na zachowanie”.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Badanie nie było w stanie określić czy problemy z zachowaniem dzieci wynikały tylko ze złej jakości snu i po prostu z faktu, że były zmęczone oraz czy przyczyna chrapania była na tyle istotna, aby spowodować chroniczny brak tlenu, ponieważ obejmowały tylko informacje od matek tych dzieci. Nie ma obiektywnych danych, takich jak poziom tlenu w nocy. Dr Chakravorty dodał, że chrapanie w tej grupie wiekowej jest rzeczywiście powszechne. Czasem przyczyną są powiększone migdałki, nieżyt nosa albo alergie. Inną przyczyną chrapania mogą być nieprawidłowości w budowie twarzy lub dróg oddechowych, jak również otyłość.

Wyniki badań zostały opublikowane w sierpniu tego roku we wrześniowym wydaniu Pediatrics.

Kiedy do specjalisty

Jeśli twoje dziecko chrapie więcej niż trzy do czterech razy w tygodniu w przypadku braku infekcji górnych dróg oddechowych, i trwa to dłużej niż miesiąc, to należy szukać pomocy – w pierwszej kolejności u pediatry. Chrapanie można i warto leczyć.

Źródło: www.healthday.com
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.