Kategorie
NATULI

Kiedy rozpoczyna się ochrona dziecka przed próchnicą?

Na pierwszą wizytę do dentysty warto wybrać się już na etapie planowania ciąży! Dlaczego tak wcześnie, zanim pojawi się maleństwo? Otóż 3 miesiące przed poczęciem to czas, w którym zarówno przyszła mama, jaki i przyszły tata muszą przygotować swoje organizmy do nowej roli. Warto wtedy udać się na wizytę do lekarza stomatologa, który zwróci uwagę na to, jak zadbać o zdrowie, by dać dziecku najlepszy start w życie. W tym przypadku życie bez próchnicy.

Choć prawidłowe odżywianie powinno być codziennością, to nie sposób przecenić jego wartości właśnie w tym okresie. Wtedy w szczególny sposób powinniśmy zadbać o nasz organizm. Wcześniejsze pokolenia miały o tyle lepiej, że żyły w mniej toksycznym świecie. Nie było fluoru w pastach i w wodzie, sztucznych konserwantów, barwników, ulepszaczy smaku w jedzeniu, nie było też GMO i wielu innych toksyn.

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

W dzisiejszych czasach, by dać dziecku zdrowy start, nie wystarczy przyjmować suplementy witaminowe i ćwiczyć podczas ciąży. Choć poruszanie się po supermarkecie w poszukiwaniu zdrowej żywności przypomina bardziej chodzenie sapera na polu minowym, to warto zadać sobie trochę trudu i zapamiętać 3 podstawowe zasady.

By zapewnić sobie i dziecku zdrowe zęby, powinniśmy wybierać produkty o:

1. Dużej zawartości wapnia, fosforu, magnezu

Wapń organiczny, czyli ten dobrze przyswajalny, występuje w:

 • brokułach,
 • niełuskanym sezamie,
 • amarantusie,
 • komosie ryżowej (quinoa),
 • figach,
 • migdałach,
 • melasie,
 • orzechach,
 • pietruszce,
 • jarmużu.

Źródłem fosforu są najczęściej te same produkty, które są źródłem wapnia.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Magnez znajduje się w:

 • pestkach dyni,
 • migdałach,
 • kakao,
 • orzechach laskowych,
 • płatkach owsianych,
 • bananach.

2. Dużej zawartości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K2) oraz Omega-3

Źródła witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K):

 • ryby, tran,
 • jaja,
 • wątróbka,
 • masło,
 • kiszonki (kapusta, ogórki),
 • nattō, czyli kiszona soja japońska – jest największym naturalnym źródłem witaminy K2.

3. Niskiej zawartości kwasu fitynowego

Kwas fitynowy występuje w ziarnach zbóż i roślinach strączkowych, które często są nadużywane. Im chleb bardziej pełnoziarnisty, tym kwas fitynowy wychwytuje więcej wapnia i żelaza, zaburzając ich wchłanianie i tym samym doprowadzając do niedoborów. Niestety, najmniej jest go w białym pieczywie. Należy więc pamiętać, by jeść produkty pełnoziarniste razem z dużą ilością witaminy C. Warto jednak nieco je ograniczyć. To samo dotyczy roślin strączkowych, choć pewnym sposobem może być kiełkowanie, które powoduje wyeliminowanie z nich kwasu fitynowego.

Czego więc można się spodziewać na pierwszej wizycie w okresie planowania ciąży?

1. Wywiadu medycznego

Warto mieć przy sobie informacje o przebytych chorobach oraz wyniki ostatnio wykonywanych badań laboratoryjnych lub rentgenowskich.

2. Badania jamy ustnej

Dobrze, jeśli będzie ono uzupełnione badaniem microluxem, czyli przyrządem stomatologicznym wykorzystującym biało-niebieskie światło LED. Służy on do dokładnego sprawdzania błon śluzowych jamy ustnej. Jeśli w ostatnim roku nie był u przyszłych rodziców przeprowadzany zabieg higienizacji, warto go przejść. Krwawiące dziąsła ze względu na towarzyszący im stan zapalny spowodowany bakteriami w kieszonkach dziąsłowych są źródłem wielu chorób. W przypadku ciąży – również przedwczesnych porodów oraz porodów z niską wagą urodzeniową dziecka.

3. Kontroli pod kątem toksyn w jamie ustnej

Wypełnienia amalgamatowe podczas żucia gumy, mycia zębów czy innego ich stymulowania uwalniają rtęć, która przechodzi dalej przez barierę łożyskową. Udowodniono, że może ona powodować uszkodzenia płodu, wpływać na rozwój jego układu nerwowego oraz gromadzić się w wątrobie i mózgu. Badania wykonane na kobietach w ciąży i dzieciach potwierdzają także występowanie rtęci u noworodków, których matki miały dużą liczbę wypełnień amalgamatowych, żuły gumę i spożywały pokarmy bardzo gorące, a następnie zimne.

Nie wolno jednak usuwać takich wypełnień w ciąży! Należy poczekać na zakończenie okresu karmienia piersią. Po tym czasie warto upewnić się, że zrobi to dentysta, który pracuje wg protokołu IAOMT.
Oprócz pozbycia się wypełnień amalgamatowych przed ciążą są też inne kroki, które można podjąć, by ustrzec dziecko przed toksycznym działaniem rtęci. Witamina C i selen mają działanie ochronne. Selen znajduje się w rybie, mięsie, jajkach. Suplementując go, warto zdecydować się na ten nieorganiczny, wtedy jego nadmiar zostanie wydalony z organizmu. Selen organiczny ma tendencję do gromadzenia się w tkankach.

I choć odpowiednio zbilansowana dieta jak najbardziej może zapewnić organizmowi wszelkie niezbędne pierwiastki, oczywiście pod warunkiem że spożywane produkty będą organiczne i ze znanego źródła, to suplementacja jest o tyle korzystna, że łatwiej stwierdzić, co zostaje w tym ważnym okresie dostarczone.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

4. Skierowania do określenia poziomu witamin D i K2 oraz wapnia i magnezu

Jeżeli poziom witaminy D jest poniżej 34 ng/ml, konieczna będzie jej suplementacja razem z witaminą K2! Jak wiadomo, witamina D jest bardzo ważna do utrzymania zdrowia. Najlepiej, jeśli jest wytwarzana pod wpływem promieni słonecznych. Takiej formy witaminy D nie sposób przedawkować. Osoby przyjmujące ją w postaci suplementu muszą spożywać jednak przy tym pokarmy bogate w witaminę K2, która przeniesie pochodzący z pokarmu wapń z krążenia do kości i zębów. W innych przypadku będzie on odkładał się w naczyniach. Może to prowadzić do podniesienia ciśnienia i kłopotów z sercem. Nie ma tego problemu z witaminą D pochodzącą z syntezy w skórze pod wpływem promieni słonecznych.

Chcąc dostarczyć organizmowi wapń dla zdrowych zębów i kości, warto zacząć od pokarmów zawierających go całe mnóstwo. Dlaczego? Ponieważ mają równocześnie dużo witaminy K2. Natura pomyślała o tej idealnej kombinacji. Witamina K2 odgrywa bardzo ważną rolę w trakcie całej ciąży oraz w okresie laktacji. Najbardziej potrzebna jest w trzecim trymestrze, ponieważ jej poziom wtedy spada. Warto pomyśleć również o magnezie. Spowoduje on wzmocnione działanie wapnia. Niestety, wystarczy 0,3 litra (puszeczka) coli w ciągu dnia, aby całkowicie zablokować przyswajanie obu tych pierwiastków.
Spożywanie dużych ilości białka, produktów mlecznych, a zwłaszcza mleka pasteryzowanego powoduje zakwaszenie organizmu. W efekcie wypłukuje to wapń z kości i zębów, które są magazynem tego pierwiastka. Organizm broni się w ten sposób przed zakwaszeniem.

5. Omówienia diety przeciwpróchniczej

Jeśli w organizmie matki nie ma wystarczającego poziomu odpowiednich pierwiastków i witamin, dziecko nie otrzyma ich z innego źródła. Bez witaminy D wapń budujący zęby nie wchłonie się z pokarmu do krwi. Bez witaminy K2 nie zostanie przeniesiony z krwi do kości i zębów. Ale ważne są także inne pierwiastki jak magnez i fosfor. Bez tych wszystkich składowych próchnica niechybnie się pojawi.
Oprócz dostarczania witamin i pierwiastków warto pamiętać także o tłuszczach. Choć logika często podpowiada ich unikanie, te zdrowe odgrywają w organizmie ważną rolę:

 • są składnikiem energii,
 • ich brak uniemożliwia wchłanianie niezbędnych dla zębów witamin A, D, E, K2.

Jeśli nie przed ciążą, warto odwiedzić gabinet stomatologiczny przynajmniej dwa razy już w trakcie jej trwania. Wizyty będą miały podobny charakter do tych z okresu poprzedzającego poczęcie.
Będzie można dowiedzieć się więcej na temat karmienia (nic nie zastąpi karmienia naturalnego nie tylko ze względu na wartość odżywczą mleka, ale i wpływ samego procesu na prawidłowy rozwój szczęki) oraz dbania o higienę jamy ustnej dziecka od pierwszych dni życia.

Autor/ka: Katarzyna Griffiths

Od najmłodszych lat zwraca uwagę na piękno i estetykę. Podróżując po świecie i mieszkając w różnych krajach zauważyła, że ludzie szczęśliwi to ludzie uśmiechnięci i to bez względu na majętność. Uśmiech to uzewnętrznione piękno człowieka. Ten właśnie uśmiech stara się przywracać ludziom w swoim gabinecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.